Jump to content

Hemisfera jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hemisfera jugore në ngjyrë të verdhë
Shtrirja e hemisferes jugore
Poster me legjendën "Ushuaia, fundi i botës". Ushuaia në Argjentinë është qyteti më jugor në botë.

Hemisfera jugore paraqet gjysëm pjesën e Tokës e cila shtrihet në jug të ekuatorit, i cili së bashku me Hemisferën veriore]] përbën ndërton tërësinë e tokës. Në hemisferën jugore gjinden pesë kontinente ( Antarktiku, Australia, pjesa më e madhe e Amerikës Jugore, një pjesë e Afrikës dhe e Azisë) dhe katër oqeane ( Oqeani Atlantik, Oqeani Indian, dhe nji pjesë e Oqeanit të Qetë).


Lista kontinenteve dhe shteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontinentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Antarktiku
 • Afrika (rreth 1/3 )
 • Australija
 • Amerika Jugore (pjesa më e madhe e kontinentit, në të rrjedhës smazonit)

Vendet e Afrikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me tërëteritorin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me pjesën më të madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Republika demokratike e Kongos
 • Gaboni
 • Republika e Kongos

Pjsërisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Guinea Ekuatoriale
 • Kenia
 • Somalia
 • Sao Tome dhe Prinsipe
 • Uganda

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]