Kontinentet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kontinent)
Jump to navigation Jump to search

Në botë ka 7 kontinente. Ato janë: Azia,Afrika Evropa, Amerika Veriore, Amerika Jugore, Australia, Antarktika. Kontinentet jane shtate masa te medhaja te Tokes te cilat perbejne pjesen me te madhe te siperfaqes tokesore.Vazhdimisht jane ne levizje te ngadalshme.Kjo lloj levizije quhet levizje kontinentesh.Perafersisht para 250 milion vjetesh kontinentet kane qene te ngjitura ne nje kontinent shume te madh.Para 200 milion vjetesh filloi ndarja e ngadalshme e kontinenteve.Me kalimin e kohes kontinentet kane arritur formen e sotme.Amerika ehste ndare prej Europes dhe Afrikes.India eshte bashkuar me Azine.Australia eshte ndare prej Antartikut.Levizja e pllakave eshte nje dukuri me te cilen shkencetaret mundohen te sqarojne ndryshimet ne planetin Toke.Keto pllaka rreshqasin njera prane tjetres.Me keto levizje e ndryshme ngrihn male bien termete dhe formohen gropa te thella detare. Azia ka 6 ishuj ato jane :SUMATRA, BORNEO,CELEBES, JAVA,FILIPINET DHE TAJVANI 6 gadishuj :ARABIA,AZIA VOGEL,INDOKINA,MALAJA,DHE KOREJA dhe 7 ngushtica: BERINGU,BOSFORI,DARDANELET,BABEL-MANDEB,MALAJES,SUNDE.

Kontinentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kontinenti Sipërfaqja
1 Azia 44,4 Mln. km²
2 Afrika 30,3 Mln. km²
3 Amerika Veriore 24,2 Mln. km²
4 Amerika Jugore 17,8 Mln. km²
5 Antarktida 13,2 Mln. km²
6 Evropa 10,5 Mln. km²
7 Australia 8,5 Mln. km²