Hemisfera veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nordhalbkugel gr.png
hemisfera veriore me ngjyrë të verdhë

Hemisfera veriore ose Gjysëmsfera veriore quhet pjesa sferike e Tokës e cila gjindet në pjesën veriore të ekuadorit (fljala hemisferë do të thot “gjysëm sferë”).

Vera Astronomike këtu zgjat nga qershori deri në gusht, ndërsa dimri nga dhjetori deri në shkurt. Hemisfera veriore ka shumë ma shumë sipërfaqe tokësore se ajo jugore dhe për këtë arsye quhet edhe hemisfera tokësore.

Kontinentet e hemisferës veriore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet Afrikane të cilat shtrihen në hemisferën veriore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tërësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën më të madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Guinea Ekuatoriale
 • Kenia
 • Sao Tome dhe Principe
 • Somalia
 • Uganda

Më një pjesë të vogël[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Republika demokratike e Kongos
 • Gaboni
 • Republika Kongo

Vende te Amerikës jugore të cila shtrihen në hemisferen veriore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tërësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Guajana Franceze
 • Guajana
 • Surinami
 • Venezuela

Pjesën më të madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kolumbia

Me një pjesë të vogël[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Brazili
 • Ekuadori