Jump to content

Gjuhët botërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika mbi gjuhët më të përdorura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethnologue (2013, botimi XVII)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e mëposhtme rrjedh nga Ethnologue.[1]

Ethnologue liston 1’300 gjuhë me mbi 100’000 folës, 750 me 300’000 apo më shumë, rreth 400 me mbi një milion folës, 200 me të paktën 3 milionë, 80 me 10 milionë, dhe 40 me 30 milion. Shifrat janë të shoqëruara nga data kur të dhënat janë mbledhur. Për shumë gjuhë, një datë e vjetër do të thotë se numri aktual i folësve është rritur ndjeshëm. Një interval datash do të thotë se shifra është shuma e të dhënave nga më shumë se një shtet dhe nga vite të ndryshme.

Më shumë se 100 milionë folës amtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha Familja Folës amtarë Folës gjithsej Shënime Rendi
Kinezishtja Mandarine Sino-Tibetane,
Gjuhët Kineze
848 milionë (2000) 1026 milionë Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.
Të gjitha varietet e gjuhës kineze: mbi 1 miliardë e 200 milion (2000)
1
Spanjisht
(Kastilianisht)
Indo-Evropiane,
Gjuhët latine
406 milionë (1995-2011) 466 milionë 420 milionë amtarë[2] 500 milionë gjithsej (2009) [3]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

2
Anglisht Indo-Evropiane,
Gjuhët Gjermanike
335 milionë (2003-2011) > 765 milionë Afërsisht 375 milionë folës L1, 375 milionë L2 folës, dhe 750 milion EFL folës. Me një total prej rreth 1.5 miliardë folës [4]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

3
Hindi Indo-Evropiane,
Indo-ariane
260 milionë* (2001) 380 million 490 milionë folës totalë të Hindi/Urdu
*Shifra të pjesshme nga gjuhë të ndryshme hindi [5]
4
Arabisht Afro-aziatike ,
Gjuhët semite
206 milionë (1999) 452 milionë* 280 milionë amtarë [6]
100 milionë nuk janë ekspertë në arabishten standarde.

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

5
Portugalisht Indo-Evropiane,
Gjuhët latine
202 milionë (1998-2005) 217 milionë 220 milionë amtarë, 240 milion totalë [7] 6
Bengali Indo-Evropiane,
Indo-Ariane
193 milionë (2001) 250 milionë 7
Rusisht Indo-Evropiane,
Sllave
162 milion (2010) 272 milionë Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.[8] 8
Japonisht Japonisht 122 milionë (1985) 123 milionë 9

50-100 milionë folës amtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha Familja Folës amtarë Folës gjithsej Shënime Rendi
Javanezçe Austroneziane, Malajo-polineziane 84’300’000 (2000) 85 milionë (2012) - 10
Gjermanisht Indo-Evropiane, gjermanike 83’800’000(1990) 111’800’000 99 milionë amtarë (2012): 80’200’000 në Gjermani, 8’400’000 në Austri, 5,6 milionë në Zvicër, 60 milionë gjuhë e dytë në BE [9] + 5-20 milionë në mbarë botën . 11
Lahnda
(kufiri ndërmjet kësaj dhe Punjabi Lindore nuk është i qartë)
Indo-Evropiane,
Indo-ariane
82’700’000(1998-2000) 12
Wu
(Kinezçe e Shangait)
Sino-Tibetane, Kineze 77’200’000(1984) - 90 milionë,[10] Shanghainese nuk është e kuptueshme reciprokisht me disa dialekte të tjera Wu/gjuhë . 13
Koreançe Gjuhë e izoluar 75’100’000(2013) - 82 milionë (2013 WA) 14
Telugu Dravidiane 74 milionë (2001) 79 milionë 84.6 milionë (census 2011)[11] 15
Marathi Indo-Evropiane, Indo-ariane 71’800’000 (2001) - 72 milionë (2001 regjistrimi) 16
Tamil Dravidiane 68’800’000 (2001) 76’800’000 17
Frëngjisht Indo-Evropiane, Latine 68’500’000(1987-2011) 118’500’000 128 milionë "folës amtarë dhe të vërtetë" (përfshin 65 milionë francezë[12], 72 milionë dygjuhësh. Mëse 200 milionë folës amtarë dhe gjuhë e dytë[13]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

18
Vietnamisht Austro-aziatike, Viet-Muong 67.8 milionë(1999) - 86 milionë gjithsej 19
Urdu Indo-Evropiane,
Indo-ariane
63’400’000 (1998) 167’400’000 20
Yue
(Kantonezçe)
Sino-Tibetane, Kineze 62’200’000(1984-2006) - 70 milionë 21
Malajzisht
(Malajzisht-Indonezisht)
Austroneziane, Malayo-polineziane 59’400’000 (2000-2007) 22
Persisht
(Farsi)
Indo-Evropiane, Iraniane 56’600’000 (2011) - 23
Turqisht Turkike, Oguze 50’700’000(1987) - 74 & 83 milionë (2005)[9]
24
Italisht Indo-Evropiane, Latine - 61.1 milionë(pa datë) Përllogaritja përfshin "dygjuhësh" që nuk përdorin italishten standarde si gjuhë kryesore, të cilët mund të përbëjnë gati gjysmën e popullatës në Itali 25

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1][lidhje e vdekur] Botuar nga SIL Haley
 2. ^ Instituto Cervantes dhe British Council (2012)
 3. ^ [2], Babel-linguistics.com Arkivuar 10 mars 2009 tek Wayback Machine
 4. ^ ardhmja e gjuhës angleze, fq.10 kontrolluar: 24/08/2011
 5. ^ "A gude to Urdu - Why learn Urdu?" BBC
 6. ^ Procházka, S. (2006), "Arabic", Encyclopedia of Language and Linguistics (2nd ed.)
 7. ^ IOL Diario-Somos 240 milhões de falantes; botuar: 16/07/2008, kontrolluar 16/03/2011
 8. ^ gjuhët më të folura në botë[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur], botuar: 26/06/2008, kontrolluar: 16/03/2010
 9. ^ a b dhe gjuhët kontrolluar më 18/02/2007| publikuar nga Komisioni Evropian
 10. ^ "definicion Wu-Blerje-MSN Encarta". Uk.encarta.msn.com. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 2010-03-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ [3] publikuar nga Censusindia.gov.in, kontrolluar 16/03/2010
 12. ^ [4]
 13. ^ milionë folës franceze në botë-La France en Australie[lidhje e vdekur] publikuar nga Ambafrance-au.org