Dita Evropiane e Gjuhëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e gjuhëve evropiane

Dita Evropiane e Gjuhëve është 26 shtatori, ashtu siç është shpallur nga Këshilli i Evropës më 6 dhjetor të vitit 2001 gjë që është përkrahur edhe nga Bashkimi Evropian. Qëllimi i saj është të nxisë mësimin e gjuhëve në të gjithë Evropën dhe si e tillë mbështetet në iniciativën e Këshillit të Evropës. Synimet e kësaj feste janë të vlerësojë të gjitha gjuhët dhe kulturat evropiane, si dhe kontributin e njerëzve të cilët kanë avantazhet e shumëgjuhësisë, rritjen e shumëgjuhësisë individuale dhe motivimin e njerëzve në Evropë për të mësuarit e gjuhëve gjatë gjithë jetës.[1] Vëmendje e veçantë i është kushtuar ruajtjes së trashëgimisë së pasur të rreth 200 gjuhëve evropiane.

Qëllimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëllimet kryesore të kremtimit të Ditës Evropiane të Gjuhëve janë:

  • Njohja e qytetarëve për rëndësinë e mësimit të gjuhëve si dhe inkurajimi i mësimit të më shumë gjuhëve për të rritur shumëgjuhësinë dhe kuptimin e kulturave të ndryshme;
  • Promovimi dhe nxitja e diversitetit të pasur gjuhësor dhe kulturor të Evropës;
  • Inkurajimi i mësimit të gjuhëve në shkollë dhe jashtë saj gjatë gjithë jetës.[2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Recommendation 1539 (2001) Final version: European Year of Languages". assemby.coe.int. 2001. Marrë më 2017-10-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "European Day of Languages 2012 / Journée européenne des langues 2012". Ecml.at. Marrë më 2012-09-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "European Day of Languages". "European Day of Languages". News.google.com. Marrë më 2012-09-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: pikësim shtesë (link) Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  4. ^ "European Day of Languages". Cilt.org.uk. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-03-24. Marrë më 2012-09-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)