Dita Ndërkombëtare e Shkrim-Leximit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dita Ndërkombëtare e Shkrim-Leximit është 8 shtatori, ashtu siq është shpallur nga UNESCO më 26 tetor të vitit 1966, në sesionin e 14-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-së. Ajo u festua për herë të parë në vitin 1967. Qëllimi i saj është që të nxjerrë në pah rëndësinë e shkrim-leximit për individët, komunitetet dhe shoqëritë. Festimet lidhur me këtë datë zhvillohen çdo vit në vende të ndryshme të botës.[1][2][3][4]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "International Literacy Day" (në anglisht). UNSECO. Marrë më 24 tetor 2018.
  2. ^ "Literacy" (në anglisht). UNSECO Institute for Statistics. Marrë më 24 tetor 2018.
  3. ^ "More Than One-Half of Children and Adolescents Are Not Learning Worldwide" (PDF). UNSECO Institute for Statistics. Marrë më 24 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ https://www.mekulipress.com/shenohet-dita-nderkombetare-e-shkrimit-dhe-leximit-ne-athine/

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]