Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare (International Mother Language Day - IMLD) është një ditë ceremioniale ndërkombëtare e cila festohet më 21 shkurt të çdo viti, me qëllim të promovimit dhe ndërgjegjësimit për diversitetin gjuhësore dhe kulturor si dhe promovimin e shumëgjuhësisë. Për herë të parë është shpallur nga UNESCO, më 17 nëntor të vitit 1999, dhe e cila edhe zyrtarisht është pranuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me një rezolutë duke shënuar vitin 2008 si Vitin Ndërkombëtar të Gjuhëve.[1][2][3]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Links to documents". Un.org. 2002-09-09. Marrë më 2016-07-02. 
  2. ^ Ingles. Cuerpo de Maestros. Temario Para la Preparacion de Oposiciones .e-book,. MAD-Eduforma. pp. 97–. ISBN 978-84-665-6253-9. 
  3. ^ Rahim, Abdur (19 September 2014). Canadian Immigration and South Asian Immigrants. Xlibris Corporation. pp. 102–. ISBN 978-1-4990-5874-1. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]