Jump to content

Krystian Ochman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ochman
Ochman pas fitores së Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję
Background information
Emri i lindjesKrystian Ochman
Lindi (1999-07-19) 19 korrik 1999 (24 vjeç)
Melrose, Masaçusets, SHBA
OrigjinaVarshavë, Poloni
Zhanret
 • Këngëtar
 • tekstshkrues
Instrument(et)
 • Vokalist
Vitet aktik2020–sot
LabeliUniversal Music Polska

Krystian Jan Ochman (i lindur më 19 korrik 1999), i njohur profesionalisht si Ochman, është një këngëtar dhe tekstshkrues polako-amerikan. Ai u bë i famshëm pasi fitoi sezonin e njëmbëdhjetë të The Voice of Poland dhe do ta përfaqësojë PoloninëFestivalin Evropian të Këngës 2022.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ochman lindi në Melrose, Masaçusets në një familje polake.[1] Ai filloi të merrte mësime këndimi në vitet e gjimnazit dhe më vonë luajti rolin e princit në një produksion muzikor të Hirushes.[2] Ochman u diplomua në shkollën e mesme Thomas Sprigg Wootton në Rockville, Maryland në 2017.[3] Pas diplomimit të shkollës së mesme, ai filloi të studionte në Akademinë e Muzikës Karol SzymanowskiKatowice.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2020–2021: The Voice of Poland dhe Ochman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, ai kaloi në audicionin e sezonit të njëmbëdhjetë të The Voice of Poland me këngën "Beneath Your Beautiful" nga Labrinth dhe Emeli Sandé, duke marrë kthim të karriges nga Michał Szpak dhe Edyta Górniak. Ai iu bashkua ekipit të Michał Szpak dhe fitoi shfaqjen më 5 dhjetor 2020. Pas konkursit, ai nënshkroi një kontratë me Universal Music Polska.

Performancat në The Voice of Poland
Kënga Artist(ë) origjinal(ë) Shënime
Audicionet e fshehura "Beneath Your Beautiful" Labrinth & Emeli Sandé Dy karrige të kthyera, iu bashkua ekipit të Michał
Betejat "Lovely" Billie Eilish & Khalid Fitoi kundër Weronika Szymańska
Faza e eliminimit "Z Tobą Chcę Oglądać Świat" Zbigniew Wodecki & Zdzisława Sośnicka
Shfaqjet direkte "All by Myself" Eric Carmen
Çerekfinalja "Tylko poproś mnie do tańca" Anna Jantar
Gjysmëfinalja "The Sound of Silence" Simon & Garfunkel
Finalja "My Way" Il Divo Duet meMichał Szpak
"Frozen" Madonna
"Nie Czekaj Mnie w Argentynie" Zdzisława Sośnicka
"Światłocienie" Ochman

Kënga e tij e parë, "Światłocienie", u interpretua në The Voice of Poland në fund të 2020. Kënga u certifikua e artë në Poloni më 4 prill 2021.[5] Ai publikoi albumin e tij debutues të vetëtitulluar në studio, Ochman, më 19 nëntor 2021. Albumi arriti kulmin në numrin 5 në listat e Polonisë më 3 mars 2022.[6]

2022-tani: Eurovizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 2022, Telewizja Polska (TVP) njoftoi se do të garonte në finalen kombëtare të Polonisë, Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję, me këngën "River". Kënga u shkrua nga vetë Ochman së bashku me Ashley Hicklin, Adam Wiśniewski dhe Mikołaj Trybulec. Më 19 shkurt 2022, ai fitoi finalen kombëtare dhe do ta përfaqësojë Poloninë në Festivalin Evropian të Këngës 2022Torino.[7][8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ochman është nipi i tenorit polak Wiesław Ochman.[9]

Ai është një shtetas i dyfishtë i Polonisë dhe i Shteteve të Bashkuara. Ai aktualisht banon në Katovicë dhe Varshavë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i albumit Detaje nga albumi Pozita më e lartë Certifikime
POL
Ochman
 • Publikuar: 19 nëntor 2021
 • Label: Universal
 • Formate: CD, Album
5

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve si artist kryesor, me pozicione të përzgjedhura në tabelë, që tregon vitin e lëshuar dhe emrin e albumit
Titulli Viti Pozita më e lartë Certifikime Albumi
POL[10]
"Światłocienie" 2020
 • ZPAV : Ar
Ochman
"Wielkie Tytuły" 2021
"Lights In The Dark"

(me @atutowy)

"Wspomnienie"
(me @atutowy)
"Prometeusz"
"Ten Sam Ja"

(with @atutowy)

"Złodzieje Wyobraźni"
"Christmas Vibes"
"River" 2022
"—" tregon një këngë që nuk u rendit ose nuk u publikua.

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia Kategoria Puna Rezultati
2021 Bestsellery Empiku 2021 Odkrycia Empiku 2021 — Muzyka (Empik Discoveries 2021 — Music)[11] Ochman Kandidat/e
Wiktory Awards 2021 Odkrycie Roku (Revelation Of The Year)[12] Ochman Fitues/e
2022 Fryderyki 2022 Album Roku Pop (Pop Album of the Year)[13] Ochman Kandidat/e
Fonograficzny Debiut Roku (Phonographic Debut of the Year)[13] Ochman Kandidat/e

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Prokopwicz, Agnieszka (19 shkurt 2022). "„Ameryka? Może później…"" ["America? Maybe later ... "]. ElleMAN.pl (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2022. Marrë më 19 shkurt 2022.
 2. ^ "Poland: Krystian Ochman in the running to represent Poland at Eurovision 2022". www.eurofansradio.com (në anglishte britanike). 7 janar 2022. Marrë më 2022-02-26.
 3. ^ MCS Staff (2020-12-18). "Krystian Ochman, Wootton Class of 2017, Wins The Voice of Poland". The MoCo Show (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-02-24.
 4. ^ "Krystian Ochman". The Voice of Poland (në polonisht). Telewizja Polska. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 4 shkurt 2022.
 5. ^ "ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD - Archiwum". bestsellery.zpav.pl (në polonisht). Marrë më 2022-02-22.
 6. ^ "OLIS: sales for the period 18.02.2022 - 24.02.2022". olis.onyx.pl (në anglisht). 3 mars 2022. Marrë më 2022-03-09.
 7. ^ Bennett, Hanley. "Zwycięzca Voice Krystian Ochman przesyła piosenkę na Eurowizję 2022" (në polonisht). Marrë më 4 shkurt 2022.
 8. ^ "Poland: Krystian Ochman's 'River' winds its way to Eurovision 🇵🇱". Eurovision.tv (në anglisht). 19 shkurt 2022. Marrë më 19 shkurt 2022.
 9. ^ "Krystian Ochman będzie reprezentował Polskę na Eurowizji. Kim jest autor utworu "River"?" (në polonisht). Marrë më 20 shkurt 2022.
 10. ^ "Top Airplay" (në polonisht). ZPAV. Marrë më 22 shkurt 2022.
 11. ^ "Bestsellery Empiku 2021. Oto zwycięzcy!". Onet Kultura (në polonisht). 2022-02-15. Marrë më 2022-03-18.
 12. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (2022-04-01). "Poland: Krystian Ochman wins Wiktory Revealation of the Year Award". Eurovision News, Polls and Information by ESCToday (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-01.
 13. ^ a b "Fryderyk 2022 – NOMINOWANI 2022" (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2024. Marrë më 2022-03-18.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Alicja Szemplińska
Fitues në The Voice of Poland
2020
Pasardhësi 
Marta Burdynowicz
Parardhësi 
Rafał Brzozowski
me "The Ride"
Polonia në Festivalin Evropian të Këngës
2022
Pasardhësi 
TBD