Jump to content

Sam Ryder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sam Ryder
Emri i lindjesSam Ryder Robinson
Lindi1989 (age 34–35)
Maldon, Angli, Mbretëri e Bashkuar
 • Këngëtar
 • kitarist
Vitet aktik2009–sot
LabeliParlophone

Sam Ryder (lindur në 1989)[1] është një këngëtar britanik dhe personalitet i mediave sociale nga Maldon, Angli, i cili do ta përfaqësojë Mbretërinë e BashkuarFestivalin Evropian të Këngës 20222 me këngën "Space Man".[2][3][4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryder ndoqi shkollën katolike St John Payne në Chelmsford, Essex midis 2000 dhe 2007.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryder filloi të punojë në industrinë e muzikës si këngëtar dhe kitarist në vitin 2009, duke punuar si lojtar i sesioneve për grupet The Morning After, Blessed by a Broken Heart dhe Close Your Eyes.[5][6] Ryder u bë i njohur falë TikTok, ku, duke filluar me bllokimin e parë gjatë pandemisë COVID-19 në Mars 2020, ai filloi të postonte kopertinat e tij muzikore. Në fund të të njëjtit vit, Ryder u bë artisti më i ndjekur në platformë, duke e çuar atë të nënshkruajë një kontratë diskografike me Parlophone dhe agjencinë e menaxhimit TaP Music.

Më 10 mars 2022, u njoftua se BBC kishte zgjedhur nga brenda Ryder si përfaqësuesi i MB-sëFestivalin Evropian të Këngës 2022 me këngën "Space Man".[7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2021: The Sun's Gonna Rise

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2019: "Set You Free"
 • 2021: "Whirlwind"
 • 2021: "Tiny Riot"
 • 2021: "July"
 • 2021: "More"
 • 2021: "The Sun's Gonna Rise"
 • 2022: "Space Man"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
James Newman me "Embers"
Mbretëria e Bashkuar në Festivalin Evropian të Këngës
2022
Pasardhësi 
'
 1. ^ "TikTok star from Maldon revealed as UK entry for this year's Eurovision". Braintree and Witham Times. 10 mars 2022. Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sam Ryder: TikTok star to sing Space Man for UK at Eurovision 2022". BBC News. 10 mars 2022. Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Griffin, Louise (10 mars 2022). "Eurovision 2022: TikTok star Sam Ryder confirmed to represent UK". Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "United Kingdom: Sam Ryder launches SPACE MAN for Eurovision 2022 🇬🇧". Eurovision.tv. 10 mars 2022. Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "TikTok star Sam Ryder is set to represent UK at Eurovision 2022". NME. 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Tyler Sharp (16 dhjetor 2014). "Close Your Eyes part ways with vocalist; original frontman to return for at least one show next year". altpress.com. Marrë më 29 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sam Ryder set to represent UK at Eurovision 2022 with SPACE MAN". BBC Blogs (në anglishte britanike). BBC. 2022-03-10. Marrë më 2022-03-10.