Vellinge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vellinge
Qendër banimi
noform
Östergatan në Vellinge.
Stema_figura
Vendndodhja
Vellinge is located in Suedia
Vellinge
Vellinge
Vendndodhja e Vellinge në Suedi

Koordinatat: 55°28′V 13°01′L / 55.467°V 13.017°L / 55.467; 13.017

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni Skåne
Provinca Skåne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.17 km2
Popullsia 6,304 banorë
Dendësia 1.991 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Vellinge është qytet në rajonin e Skåne, me 6,304 banorë në vitin 2010. Ishte në vendin e dytë si qyteti më i mirë në jug të Suedisë, sipas studimit së një magazinës në vitin 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]