Jump to content

Karlskrona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karlskrona
Skeda:Karlskrona Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej64,215
{{{postal_code_type}}}
1080
Faqja zyrtarehttp://www.karlskrona.se/

Karlskrona Karlskrona është një qytet në Blekinge dhe qytetin kryesor të qytetit Karlskrona komunës dhe qarkut të qarkut Blekinge. Komuna Karlskones ka 64 215 banorë. Karlskrona është një qytet i vjetër detare gjendet në kontinent dhe ishujt e deri në lindje në arkipelag Blekinge. ishulli më i madh është quajtur Trossö dhe përfaqëson qendrën e Karlskrona. Stumholmen i përkiste flotës të gjatë, por tani është një qendër detare kontekst muze dhe zonën e banimit. Qendra e qytetit ishte e zënë në 1998 si një Lista e Trashëgimisë Botërore të UNESKO si qytet detare e Karlskrona.

Ishulli që Karlskrona të ishte ndërtuar, Karlskrona, ishte në pronësi të gjatë 1600 nga fermeri Vittus Anderson. Në kontinent pak kilometra larg ka pasur gjatë kohës daneze një tjetër, qytet i vjetër me emrin e lumturi dhe një çift i mil nga danezët kishte filluar për të ndërtuar Kristianopel para Blekinge u bë 1658 Suedisht Deri në 1679 në pronësi të ishullit dhe ishujt e afërt e fshatare Vittus Anderson, i cili tani duhej të shesin pronën e tyre për të Krona suedeze dhe të njëjtin vit filloi planet për ta zhvendosur më të madhe të flotës së vendit të Karlskrona. qyteti i ri, qytetin Karlskrona, emrin e themeluesit të tij Karl XI dhe u bë Karlskrona. Vend i saj ishte strategjik, lidhjet e kontrolluar në kontinent dhe në anën e detit archipelagic inkuadrim ndërtuar në vitin 1681 fortifikimeve ushtarake për të mbrojtur bazën detare. Fakti që Suedia të kërkuar për të marrë të drejtën e saj detare këtu, natyrisht, ishte se ata donin të manifestuar mbyllur një pozicion pushtet në Danimarkë dhe Evropën kontinentale. Përveç kësaj, port është pa akull më të madhe të vitit.

Më 10 gusht 1680 mori saj themeltar Karlskrona, Ronneby, ndërsa ish-humbur e tij, kur Kristianopel ndërtuar, çoi në Karlskrona të tregtisë dhe rritjen e në rritje kur shumë prej banorëve të saj u detyruan të shkojë atje. Edhe njerëzit nga Kristianopel dyndën në qytetin e tyre pas daneze shkatërruar nga suedezët. Karlskrona gjithashtu përfitoi nga disa vite e ndihmave në ndërtimin e saj. Ndërtuesit e anijeve të bazës detare të ri me të ndërtimit janë marrë nga Ostrobothnia dhe Stokholm.

Në 1682 u ndërtua ura që në qendër të qytetit të lidhur me kontinent. Themelimit të Kishës Admiralty në 1685 i është referuar Band Marinës nga muzikantët paraardhësit e tyre Admiralty për herë të parë. Kjo i lejon orkestër të dytë më të vjetër institucion kulturor të vendit, vetëm Opera Royal është e vjetër. Karlskrona shpejt u bë qyteti i tretë më i madh në mbretërinë e, tjetër në Riga në Letoni e sotme dhe Stokholmit. Kur Karlskrona si një qytet të mbyllur ushtarak port ngadalë shkatërruar larg si fuqi e madhe suedeze, ngadalësuar nga të cilat qyteti i humbur shumë e lavdinë e mëparshme, por ai ka ruajtur pozitën e saj si një bazë të fortë detare. Karlskrona ishte menduar si një kapital të ardhmen e një superfuqi është më e dukshme në pjesën e saj qendrore, ku sheshin kryesor të qytetit të ndjekin idealet bashkëkohore të sa e madhe të Evropës fuqive qytete do të duken si. Me verandë të madhe e saj të hapur, ku, kisha qytet sallë dhe qeveria është në buzë e jashtme sheshin e ndjek modelin barok. Numri i kishave dhe garanci qeveritare gjithashtu tregon rolin e destinuar të qytetit. Zona të mëdha ushtarake dhe oborr tregon se mbretëria Karlskrona port jugor ishte qartazi një qytet shumë i rëndësishëm për të mbrojtur. Edhe sot, operacionet janë kryer në kantjerin Karlskrona. Karlskrona ishte menduar në këtë mënyrë për të marrë përsipër Stokholm City si Perandoria por ato plane nuk u realizuan. Karlskrona ishte gjithashtu një nga katër qytetet në Suedi që hebrenjtë u lejuan të vepronin në fund të Vitet 1700.

Gjatë viteve 1910-1949, ka qenë linjave elektrike tramvaj nga rruga Admiralty në jug të Bergåsa në veri. Sot qyteti i Karlskrona rreth 33 000 banorë, krahasuar me 1700, kur 10 000 njerëz jetonin në qytet dhe ajo ka jetuar 1.3 milion në të gjithë Suedi. Në komunë ka më shumë se 63 000 banorë, duke e bërë atë numër 31 në madhësinë e komunave suedeze.

Karlskrona është dominuar gjatë nga inxhinieri me Karlskronavarvet si punëdhënësi më i madh privat.

Gjatë viteve 1990, të telekomit dhe IT para në bazën kryesore të Karlskrona të biznesit. Me themelimin e Europolitan, tani Telenor, dhe universiteti ka filluar një zhvillim të shpejtë.

Ericsson, i cili në të 80 kishte një konsulence të përbashkët me Programator, EP-të dhënave AB, mori kontrollin e tërë kompaninë. Ky ishte fillimi i një zgjerim nga 80 punonjës në 800, presidenti i kompanisë, gjatë kësaj kohe ishte Jan-Ake Kark i cili më vonë u bë President i Telia 1999

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]