Loreen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Loreen
Loreen
Background information
Emri i lindjesLorine Zineb Nora Talhaoui
Lindi (1983-10-16) 16 tetor 1983 (40 vjeç)
OrigjinaSuedia Suedia
Maroku Maroku
ZhanretPop, dance
Këngëtarja
Vitet aktik2004-
LabeliWarner Music Group
Websitewww.loreen.se Stampa:Sv

Lorine Zineb Nora Talhaoui (e lindur më 16 tetor 1983), e njohur më mirë me emrin skenik Loreen është këngëtare dhe tekstshkruese suedeze. Duke përfaqësuar vendin e saj, ajo e fitoi Festivalin Evropian të Këngës2012 dhe 2023 me këngët "Euphoria" dhe "Tattoo" përkatësisht. Ajo është konkurrentja e dytë dhe gruaja e parë që e ka fituar dy herë festivalin.[1]

Në vitin 2010, Loreen marrë pjesë në Melodifestivalen me këngë "My Heart is Refusing Me". Ajo shkoi në Andra chansen në Sundsvall. Ajo gjithashtu kishte 20 hitet më të mira në Suedi me këngët "Crying Out Your Name" (2012) dhe këngën e saj në Melodifestivalen 2017 "Statements". Në vitin 2023, kënga e saj fituese e Melodifestivalen "Tattoo" kryesoi tabelën e Sverigetopplistan.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Heal (2012)
 • Ride (2017)

EPs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nude (2017)
 • Så mycket bättre 2020 - Tolkningarna (2020)

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Certifikime Albumi ose EP
SWE AUT BEL

(FL)

FIN GER IRE

[2]

NL NOR SPA

[3]

UK
"My Heart Is Refusing Me" 2011 9 59 44 41 46 41
 • GLF: 2× Platinum[4]
Heal
"Sober" 26
 • GLF: Platinum[5]
"Euphoria" 2012 1 1 1 1 1 1 2 1 2 3
 • GLF: 9× Platinum
 • BEA: Gold[6]
 • BPI: Gold[7]
 • BVMI: Platinum[8]
 • IFPI AUT: Platinum[9]
 • IFPI DEN: Platinum[10]
 • IFPI FIN: Platinum[11]
 • IFPI SWI: 2× Platinum[12]
 • PROMUSICAE: Platinum[13]
"Crying Out Your Name" 19
"In My Head" 2013
"We Got the Power" 52 98
"Paper Light (Higher)" 2015 25 Non-album singles
"I'm in It with You"
"Under ytan"
"Statements" 2017 13
"Body"[15] Nude
"Jungle"

(with Elliphant)[16]

"'71 Charger" Ride
"Hate the Way I Love You"
"Walk with Me" 2019 Non-album singles
"Fiction Feels Good" 2020
"Sötvattentårar" 2021
"Neon Lights" 2022
"Tattoo" 2023 1 7 6 45 5 5
"—" tregon këngët që nuk u publikuan në atë vend ose nuk arritën në grafik.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Loreen of Sweden makes history as first woman to win Eurovision twice". The Independent (në anglisht). 13 maj 2023. Marrë më 14 maj 2023.
 2. ^ "Discography Loreen" (në anglisht). Irish Charts Portal. Hung Medien. Marrë më 13 korrik 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "Search: Loreen" (në anglisht). Spanish Charts Portal. Hung Medien. Marrë më 13 korrik 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ "Veckolista Singlar – Vecka 23, 8 Juni 2012" (në suedisht). Sverigetopplistan. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 8 qershor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ "Loreen - Sober" (në suedisht). Hitlistan.se. Sverigetopplistan. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2013. Marrë më 31 gusht 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ "Goud en Platina – 2012" (në holandisht). Belgian Charts Portal. Hung Medien. Marrë më 13 korrik 2013.
 7. ^ "Gold for Loreen's "Euphoria"" (në anglisht). BPI. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2013. Marrë më 22 korrik 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 8. ^ "Gold-/Platin-Datenbank" (në gjermanisht). Bundesverband Musikindustrie (BVMI). Arkivuar nga origjinali (To access, enter "Loreen" into the "Interpret" box, then select "Suchen") më 8 qershor 2009. Marrë më 13 korrik 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ "Gold & Platin" (në gjermanisht). International Federation of the Phonographic Industry Austria (IFPI). Arkivuar nga origjinali (To access, enter "Loreen" into the "Interpret" box, then select "Suchen") më 8 qershor 2009. Marrë më 12 korrik 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ "Certificeringer" (në danisht). International Federation of the Phonographic Industry Denmark (IFPI). Marrë më 19 qershor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ "Tilastot: Loreen" (në finlandisht). Musiikkituottajat. International Federation of the Phonographic Industry (IFPI). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 29 gusht 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ "Gold & Platin" (To access, enter "Loreen" into the "Interpret" box, then select "Suchen") (në gjermanisht). International Federation of the Phonographic Industry Switzerland (IFPI). Marrë më 12 korrik 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ "Platinum plaque for Loreen's "Euphoria"" (në spanjisht). Productores de Música de España (PROMUSICAE). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2013. Marrë më 16 nëntor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ "Loreen - We Got the Power" (në suedisht). Sverigetopplistan. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2013. Marrë më 14 shtator 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 15. ^ "SONG: Loreen - 'Body'". ScandiPop (në anglisht). korrik 2017. Marrë më 25 shkurt 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 16. ^ "Loreen Releases 'Jungle' Featuring Elliphant!". ESC Bubble (në anglisht). gusht 2017. Marrë më 25 shkurt 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Loreen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Faqja zyrtare

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Swedish House Mafia
Fituese e MTV EMA for Best Swedish Act
2012
Pasardhësi 
Avicii
Parardhësi 
Azerbajxhani Ell & Nikki
me "Running Scared"
Fituese e Festivalit Evropian të Këngës
2012
Pasardhësi 
Danimarka Emmelie de Forest
me "Only Teardrops"
Parardhësi 
Ukraina Kalush Orchestra
me "Stefania"
Fituese e Festivalit Evropian të Këngës
2023
Pasardhësi 
Incumbent
Parardhësi 
Eric Saade
me "Popular"
Suedia në Festivalin Evropian të Këngës
2012
Pasardhësi 
Robin Stjernberg
me "You"
Parardhësi 
Cornelia Jakobs
me "Hold Me Closer"
Suedia në Festivalin Evropian të Këngës
2023
Pasardhësi 
Incumbent