Marion Rung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marion Rung në 1962

Marion Rung (lindur më 7 dhjetor 1945 në Helsinki ) është një këngëtare finlandeze e muzikës pop. Ajo është e njohur për përfaqësimin e Finlandës në FEK në 1962 dhe 1973. [1] Kënga e saj në Eurovizion e vitit 1962 u rendit në vendin e 7-të dhe në vitin 1973, ajo arriti rezultatin e dytë më të mirë të Finlandës në konkurs deri në vitin 2006 duke përfunduar në vendin e 6-të. Ajo gjithashtu fitoi Çmimin e Parë të Festivalit Ndërkombëtar të Këngës Sopot në 1974 dhe Festivalin e Këngës Intervision 1980 me këngën "Ku është dashuria".

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rung e filloi karrierën e saj në vitin 1961, kur u rendit e dyta në një konkurs finlandez të këngës. Suksesi i dha asaj një shans për të regjistruar këngën e saj të parë Brigitte Bardot . Shllagerët e saj më të famshëm përfshijnë " Tipi-tii ", " El Bimbo " dhe " Eviva Espanja ". Në vitet 1970, ajo u bë e njohur përtej kufijve, në Gjermani . Ajo vazhdoi karrierën e saj dhe në vitin 2000, ajo ishte një nga katër anëtaret e formacionit Lavalla Leidit me Katri Helena, Paula Koivuniemi dhe Lea Laven .

Gjuha amtare e Rungut është gjuha suedeze dhe ajo është shfaqur në radio dhe televizion suedez. Në vitin 1962, ajo dha një shfaqje në barin e famshëm suedez të muzikës live Hamburger börs në Stokholm dhe gjithashtu regjistroi këngë dhe materiale në suedisht.

Nga viti 1961 deri në 2015, Marion Rung bëri gati 100 këngë dhe 24 albume.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rung është me origjinë ruso-hebreje .

  1. ^ Barclay, Simon. Eurovision Song Contest - The Complete & Independent Guide 2010. Simon Barclay. fq. 159–. ISBN 978-1-4457-8415-1. Marrë më 28 korrik 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)