Sakis Ruvas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sakis Ruvas
Σάκης Ρουβάς
Sakis Rouvas ERT 2.jpg
Sakis në Rusi, 16 mai, 2009.
Informacione
EmriAnastasios Ruvas
Pseudonim(e)Sakis
Lindja5 janar 1972
Korfuz, Greqi
PrejardhjaGreqi
ZhanriRok, pop, pop-kërcimtare, bluz, baladat
Profesion(e)këngëtar, kompozitor, muzikant, aktor, model, atlet
LabelPolyGram Records (1991-1996)
Minos EMI (1997-Sot), Universal Music (2002-Sot)
Instrument(e)vokal, kitare, piano
Vite aktiv1991—Sot
Bashkëpunim(e) meIlias Psinakis, Grupi i Korfuzit
Webfaqja
www.sakisrouvas.com


Anastasios "Sakis" Ruvas (Greqisht: Σάκης Ρουβάς) u lind më 5 janar 1972 në fshatin e MandukitKorfuz, Greqi. Ruvas është këngëtar, kompozitor, muzikant, aktor dhe model grek.Ishte një nga këngëtaret Grek më të njohur dhe me sukses më të madh. Ruvaj ka shitur mbi një milion disqe vetëm në Greqi. Në 2009 do të mari vënd në festivalin evropjan të Eurovision që do bëj pjes në Moska, Rusi. Ruvas ka edhe karrierë të shkruar dhe në Evropë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1991: Sakis Ruvas
 • 1992: Min Andisteqese (Mos Reziston)
 • 1993: Ja Sena (Për Ti)
 • 1994: Ema, Dhakria & Idhrotas (Gjak, Lot dhe Djers)
 • 1996: Tora Arhizun Ta Diskola (Tani Filojn Kohot e Forta)
 • 1998: Kati Apo Mena (Diçka Nga Mua)
 • 2000: 21os Akatalilos (21 i Pa Pranushëm)
 • 2002: Ola Kala (Çdo Gjë Isht Mir)
 • 2003: To Hrono Stamatao (Ndaloj Kohën)
 • 2005: S'eho Erotefthi (Jam i Dashuruat Me Ti)
 • 2006: Iparhi Aghapi Edho (Këtu Ka Dashuri)
 • 2008: Irthes (Erdhe)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007: Alter Igo
 • 2009: Dures (Film Amerikan për të qjarkulluar në 2009)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]