Demi Lovato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Demetria Devonne Lovato
DemiLovatoApr09.jpg
Demi Lovato në premierën e Hanna Montana
Emri: Demetria Devonne Lovato
Ditëlindja: 20 gusht 1992
Vendlindja: Dallas, Texas, Flag of the United States.svg SHBA
Role të shquar: Mitchie Torres (Camp Rock),Sonny Monroe (Sonny with a Chance)etj.
Filma & seriale 
 shquar:
Sonny with a Chance, Camp Rock, Princess Protection Program etj.
Gjatësia: 1.61 m
Pseudonime: Demi Lovato
Kombësia: meksikane, italiane e irlandeze
Faqja zyrtare: www.demilovato.com

Demetria Devonne Lovato (20 gusht 1992) është aktore, këngëtare dhe tekstshkruese amerikane. Ajo njihet më së shumti në rolin e Mitchie Torres (Camp Rock), Sonny Monroe (Sonny with a Chance). Ajo albumin e parë debutues e lansoi më 23 shtator 2008 i titulluar "Don't Forget". Albumi mori vendin e dytë në shitjet e 200 Billboard mbi 89.000 kopje në javën e parë. Lovato ka lëshuar albumin e saj të dytë, "Here we go Again", më 21 korrik 2009. Ky album zuri vendin e parë në Billboard 200 shitur mbi 108.000 kopje në javën e parë.Lovato eshte pershkruar si nje vajze shume e pjekur dhe e mencur.Fansat e saj quhen Lovatics.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lovato u lind në Dallas, Texas nga Patrick Lovato dhe Dianna Bonheur Hart De La Garza. Ajo ka një motër më të vjetër dhe një gjysmë motër Madison De La Garza. I ati i saj u transferua në New Mexico pas martesës me nënën e Demit martesë kjo që përfundoi në 1994.Lovato ka shprehur edhe në një intervistë në vitin 2011 se ajo kishte pasur një "marrëdhënie jo ë shendetshme me ushqim" që nga mosha 8 për shkak të dhunës psikologjike përjetuar si një fëmijë, dhe priste venat e saj për të përballuar me emocionet e saj dhe vuante nga depresioni që nga mosha 11 vjec. Ajo poashtu njihet si një ndër zërat më të bukur në mbarë botën.

Fillimet e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Lovato filloi karrierën e saj në moshën shtatë vjeçare në serinë e fëmijëve Barney & Friends si Angela, duke u paraqitur së bashku me miken e saj të një kohe të gjatë Selena Gomez.Lovato mori rolin udhëheqës në Camp Rock, [21] dhe një marrëveshje me Records Hollywood në fillim të 2008. [20] Në Camp Rock ajo luajti rolin e Mitchie Torres, një katërmbëdhjetë vjeçare me shpresë për t'u bërë një këngëtare. Filmi u shfaq më 20 qershor, 2008 në Shtetet e Bashkuara në Disney Channel me 8.900.000 shikues, . [22] Në qershor 2009 Lovato luajit në Princess Protection Program si Princesha Rosalinda se bashku me Selena Gomez në Disney Channel. [27] Lovato u bashkua Diseny's Friends for Change një organizatë qe promovon sjelljet e mira shoqerore dhe shfaqet në njoftimet e saj si shërbim publik për të rritur ndërgjegjësimin për çështjen në Disney Channel. [28] Demi Lovato, Selena Gomez, Miley Cyrus, dhe Jonas Brothers regjistruan "Send It On", këngë që shërbeu si melodi për organizimin në vitin 2009. Kënga ka debutuar në Billboard Hot 100 në # 20. [29] [30 Disney 's Friends for change i drejtuan të gjitha të ardhurave të saj nga "Send It On" për organizatat bamirëse e mjedisit të Fondit Konservimit në botë . [29] Demi Lovato dhe Joe Jonas "Make a Wave" në 2010, kenga e dytë bamirëse që aktualisht shërben si melodi për Diseny's Friends for Change.Turneu ne Ameriken Jugore [45] ishte turneu i saj të parë ndërkombëtar. Turneu filloi më 23 maj 2010, në Santiago, Kili dhe përfundoi më 28 maj, 2010 në Sao Paulo, Brazil. Ajo më vonë u bashkua me Jonas Brothers Live Concert në turne si një mysafir i veçantë. [46] Lovato braktisi turneun më 30 tetor 2010, në mënyrë që të hyjë në një qendër rehabilitimi për të trajtuar çështjet fizike dhe emocionale si depresioni dhe abuzimi me drogë (të cilin e pranoi ne vitin 2013). Albumi i tretë i Demi Lovato ishte "Unbroken" u lëshua më 20 shtator, 2011. [55] [56] Lovato filloi të punojë në albumin në korrik 2010, para marrjes së trajtimit. Ajo kishte përshkruar atë si me shume Pop dhe R & B, zhanre të cilat nuk i kishte përdorur deri atëherë (meqë dy albumet e para ishin rock/pop) duke përmendur Keri Hilson dhe Rihanna, si frymëzimin .Kenga "Skyscraper", u shfaq më 12 korrik, 2011. [59] Lovato shënoi debutimin e saj të parë top 10 në Billboard 100, si debuts "Skyscraper" në numrin 10. [60]Lovato gjthashtu në vitin 2014 ka përfunduar turneun "Neon Lights Tour".

Pas përfundimit të turneut "Neon Lights Tour" Lovato në shtator te vitit 2014 filloi turnin e saj botërorë ne Amerikë dhe Evropë "Demi World Tour". Ajo gjithashtu mori pjesë si mysafire speciale në turneun e Enrique Iglesias në vitin 2014. Lovato ka nënshkruar marrëveshje me Hollywood Records edhe për një album, albumin e saj të pestë i cili do të lëshohet në vitin 2015.

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumi i parë i Demi Lovatos është Don't Forget që u realizua më 23 Shtator, 2008. Albumi zuri vendin e dytë në Billboard 200 dhe në javën e parë shiti gjithsej 89,000 kopje. Dhjetë këngët e albumit ishin shkruar në bashkëpunim me Jonas Brothers Nga ky album ajo nxori tre single që ishin mjaft të sukseshëm "Don't Forget", "Get Back" dhe "La La Land" Albumi i saj i dytë është Here We Go Again që u realizua më 21 Korrik, 2009 që u cilësua me stil të ngjashëm me stilin e Johm Mayer. Në javën e parë ajo shiti gjithsej 108,000 kopje. Pak para lansimit të albumit ajo filloi turneun "Summer Tour 2009". Single kryesor i albumit, "Here We Go Again" u vendos në numrin 15 në Billboard Hot 100. Single i dytë dhe i fundit i albumit, "Remember December" nuk pati sukses të madh mirëpo zuri vendin 80 në UK Singles Chart. Në shtator të vitit 2011 u lansua albumi i saj i tretë "Unbroken". Ky album ishe i eksperimentuar me R&B dhe përmbante më pak pop rock. Single kryesor i albumit "Skyscraper" zuri vendin 10 në Billboard Hot 100 duke shitur rreth 176.000 kopje vetëm gjatë javës së parë të realizimit. Albumi i katërt quhet "D E M I" në këtë album ajo ka përmbledhur të gjitha emocionet e saj dhe mesa duket qdo këngë i është kushtuar dikujt.P.sh "Nightingale" i ështe kushtuar një shoku të saj i cili ndërroi jetë në moshën 13 vjeqar,"Something that were not" i është kushtuar Niall Horan,"Without the Love" i është kushtuar Joe Jonas,"Warrior" i është kushtuar vetvetes,"really don't care" gjithashtu i eshte kushtuar Joe Jonas etj.Lovato ka punuar me shume artista te tjere.Ajo ka paralajmruar se do te punoj me kengtarin britanez Ed Sheeran.Gjithashtu ka punuar me kengtaren Cher Loyd e cila eshte emertuar edhe si single i Lovatos i cili do dale ne veren 2014.Singlet e saja Heart Attack,Give your heart a Break,Skyscaper,Let it Go,kane kaluar 100 milion views ne YOUTUBE.

Lovaot ka incizuar nje version tjeter te kenges LET IT GO nga filmi Frozen,ky version eshte pelqyer shume,pasiqe degjuesit e kane pershkruar Lovaton si me te pershtatshem per kendimin e kesaj kenge pasiqe lidhet me te kaluaren e saj.Lovato eshte shprehur shume e kenaqur me bashkpunimin e saj me Disney-n pas kaq shume vitesh.

Lovato ka paralajmruar edhe albumin e peste per te cilin ka thene se "do te jete diqka krejt tjeter,do te kete shume sukses,dhe shpresoj te jet gati ne vitin 2015 te dale".

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo shkroi këngën "For the love of a daughter" për babain e saj. Ajo ka pasur probleme me babain e saj.Lovato shkroi edhe shume kenge te tjera duke thene se "kjo eshte Jeta ime,ajo qe po shkruaj".Ajo ka pasur një lidhje me Wilmer Valderrama në vitin 2011.Ajo është katolike dhe lutet me bandën e saj para se të performojnë.Ajo kishte shoqëri me Selena Gomez duke e ditur se Lovato kërkoi Gomez të ulej e të ngjyrosnin me ngjyra. Më 12 Mars, 2010 Lovato konfirmoi se isht në lidhje me Joe Jonas. Por më 24 Mars,2010 Lovato përmes Twitter konfirmoi se ajo dhe Joe nuk ishin më bashkë.Por në një intervistë Joe kishte thënë se Ai dhe Demi nuk e kishin të lehtë atë lidhje por ai tha gjithashtu se ende ishin miq.Në vitin 2010, Lovato për ditëlindjen e saj të 18 bleu një shtëpi në Los Angeles.Lovato gjithashtu kishte blerë një shtëpi në Toluca Lake.Ajo shtëpi kishte kushtuar 1.88 milion $ dhe e kishte blerë kur ishte vetëm 16 vjecare.

Në vitin 2010 ajo u shkëput nga Disney për të hyr në Rehabilitim për probleme fizike dhe emocionale.Ndërsa në vitin 2011 ajo u kthye në skënë dhe shkroi shumë këngë të reja ndër to ishin dhe hitet "Scyscraper" dhe "Give your Heart a break". Lovato ka një motër për të cilën se kishte ditur se ekzistonte,ajo është 30 vjece.Ka edhe dy motra te tjera.Ne vitin 2014 Demi Lovato u ribashkua me Wilmer Valderramen,por duke e mohuar kete fakt,pasiqe Lovato ka deshire qe jeten dashurore te mos e perziej me famen.por papritur ne skene dolen disa foto nudo te Lovatos te cilat tregonin pjese te trupit te saj dhe e komfirmonin lidhjen e saj dashurore me aktorin 34 vjecar Valderramen i cili eshte 12 vjet me i madh se ajo,por duket sikur Lovatos nuk i pengon kjo gje.