Jump to content

Pierce Brosnan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierce Brosnan
U lind në
Pierce Brendan Brosnan

16 maj 1953
TitulliPierce BrosnanCannes.
Faqja në rrjetpiercebrosnan.com

Pierce Brendan Brosnan OBE (dekoruar) lindi më 16 maj 1953. Është një aktor dhe producent irlandez, që tani e ka nënshtetësinë amerikane. Ai është i njohur për portretizimin të James Bond-it në katër filma: GoldenEye, Tomorrow Never Dies, The World Is Not Enough dhe Die Another Day.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1980 The Long Good Friday
1986 Nomads
1987 Taffin
The Fourth Protocol
1990 Mister Johnson
1992 The Lawnmower Man
Live Wire
1993 Mrs. Doubtfire
Death Train
1994 Love Affair
1995 GoldenEye James Bond Paraqitja e parë e Pierce Brosnan si James Bond.
1996 Mars Attacks!
The Mirror Has Two Faces
1997 Robinson Crusoe
Tomorrow Never Dies James Bond
Dante's Peak
1998 Quest for Camelot
1999 Grey Owl
The World Is Not Enough James Bond
The Thomas Crown Affair
2001 The Tailor of Panama
2002 Die Another Day James Bond
Evelyn
2004 After the Sunset
Laws of Attraction
2005 The Matador
2007 Seraphim Falls
The Topkapi Affair
Butterfly on a Wheel
Marriage

Seria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Seria Roli Shënime
1981 The Manions of America Rory O'Manion miniseri
1982-1987 Remington Steele Remington Steele
1984 Nancy Astor Robert 'Bob' Gould Shaw miniseri
1988 Noble House Ian Dunross miniseri
1989 Around the World in Eighty Days Phileas Fogg miniseri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pierce Brosnan – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.