Tommy Shelby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas Shelby
Peaky Blinders character
First appearance'Epizodi 1' (2013)
Created bySteven Knight
Portrayed byCillian Murphy
In-universe information
Full nameThomas Michael Shelby
Nickname
 • Tommy
 • Tom
 • Thomas
 • Mr. Shelby
 • Mr. Jones
 • The Devil
TitleAnëtar i Parlamentit
Occupation
 • Politikan
 • gangster
 • biznesmen
 • ushtar (ka qenë)
AffiliationPeaky Blinders
Partia e Punës
Bashkimi Britanik i Fashistëve
FamilyElizabeth "Polly" Gray (aunt; ka vdekur)
Arthur Shelby Sr. (babai; ka vdekur)
Michael Gray (kushërirë; ka vdekur)
Arthur Shelby (vëlla)
John Shelby (vëlla; ka vdekur)
Finn Shelby (vëlla)
Ada Shelby Thorne (motër)
Freddie Thorne (kunat; ka vdekur)
SpouseLizzie Shelby (1926-)
Grace Shelby (1924; ka vdekur)
ChildrenErasmus “Duke” Shelby (nga marrëdhënia e para Luftës së Parë Botërore me një grua të quajtur Zelda)
Charles Shelby (nga Grace)
Ruby Shelby (nga Lizzie; ka vdekur)
ReligionAtesit/Agnostik
NationalityBritanik
Military career
Në aleancë me Mbretëria e Bashkuar
Shërbimi/dega Ushtria Britanike
Vite shërbimi1914–1918
GradaRreshter major[Minute 32 1]
NjësiaBirmingham Rifles
Betejat/luftratLufta e Parë Botërore
Çmimet

Thomas Michael Shelby është një personazh imagjinar dhe protagonist i dramës kriminale të periudhës britanike Peaky Blinders. Ai luhet nga aktori irlandez Cillian Murphy, i cili ka fituar një çmim të filmit dhe televizionit irlandez dhe një çmim televiziv kombëtar për portretizimin e Shelby. Personazhi ka marrë vlerësime nga kritika.

Regjisori Steven Knight ka zgjedhur Murphy për rolin e Tommy Shelby. Personazhi prezantohet si një veteran i Luftës së Parë Botërore nga një familje me prejardhje rome, sipërmarrja kriminale e së cilës është me qendër në Birmingham. Rrëfimi fillon në vitin 1919 dhe kryesisht sillet rreth romancës së Shelby me Grace dhe konfliktit të tij me inspektorin Campbell. Ndërsa seriali përparon, marrëdhënia e Shelby me shefin e mafias Alfie Solomons është një element kyç në shumë nga linjat e tregimeve.

Roli dhe prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cillian Murphy kishte shprehur një interes për të luajtur më shumë role televizive, "Ato shfaqje ikonike amerikane ishin shfaqur dhe ne i shikonim ato dhe të gjithë ishin të vetëdijshëm për këtë. skenarët dhe ata [Peaky Blinders] ishin skenarët e parë televizivë që më dërguan”. Murphy pranoi se ai nuk ishte në dijeni se cilët ishin Peaky Blinders kur iu prezantua fillimisht skenari.[1] Jason Statham fillimisht u preferua për rolin nga regjisori Steven Knight, i cili shpjegon: "Unë i takova të dy në LA për të folur për rolin dhe zgjodha Jason. [...] Cillian, kur e takoni, nuk është Tommy, padyshim , por isha aq budalla sa të mos e kuptoja këtë”. Knight më pas zgjodhi t'i merrte Murphy-t në vend të kësaj pasi mori një mesazh me tekst nga Murphy që thoshte "Mos harroni, unë jam një aktor".[2]

Edhe pse shumë personazhe në seri bazohen në figura historike të jetës reale, shumica e Peaky Blinders janë tërësisht fiktive dhe janë krijuar nga Knight.[3] Tommy Shelby është nga një familje rome me bazë në Birmingham.[4][5] Murphy kaloi kohë me romët për t'u përgatitur për rolin.[6] Shelby është një veteran i Luftës së Parë Botërore dhe vuan nga çrregullimi i stresit pas-traumatik si rezultat i përvojave të tij gjatë luftës; diçka që është një temë e përsëritur gjatë gjithë serisë.[7] Shelby ka një stil flokësh undercut dhe kjo ka çuar në një ringjallje të popullaritetit të saj.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Anderson, Hayley (19 gusht 2020). "Peaky Blinders: What is the real reason why Cillian Murphy took on Tommy Shelby role?". Daily Express (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2020. Marrë më 15 shtator 2020.
 2. ^ White, Adam (3 qershor 2020). "Peaky Blinders: Jason Statham lost Tommy Shelby role over text message, Steven Knight reveals". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2020. Marrë më 15 shtator 2020.
 3. ^ Bley Griffiths, Eleanor (30 gusht 2019). "How historically accurate is Peaky Blinders – and was Tommy Shelby a real person?". Radio Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 15 shtator 2020.
 4. ^ "A Blinding Bit Of Telly". Travellers Times (në anglisht). 15 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 15 shtator 2020.
 5. ^ Newland, Christina (12 qershor 2018). "10 great films about Gypsies and Travellers". BFI (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 15 shtator 2020.
 6. ^ "Cillian Murphy lived with gypsies to prepare for new drama Peaky Blinders". Entertainment.ie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 15 shtator 2020.
 7. ^ Moore, Paul. "Peaky Blinders director explains what actually happened during that finale". Joe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2019. Marrë më 15 shtator 2020.
 8. ^ "PSA: Cillian Murphy, The Man Who Plays Tommy Shelby Himself, Hates That Damn Hair Cut". GQ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2020. Marrë më 16 shtator 2020.
 1. ^ "Peaky Blinders". Netflix (në anglisht). Netflix. Marrë më 7 qershor 2021.