Jump to content

Frank Zappa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frank Zappa
Background information
Emri i lindjesFrank Vincent Zappa
Lindi21 dhjetor 1940
Baltimore, Maryland, USA
Vdiq4 dhjetor 1993 (52 vjeçarë)
Los Angeles, Kaliforni, USA
ZhanretRock, jazz, klasik
Muzikant, këngëtar-tekst shkrues, kompozitor, dirigjent, producent
Instrument(et)Vokal, kitarë, bas, tastierë
Vitet aktik1955–93
Websitewww.zappa.com

Frank Vincent Zappa (21 dhjetor 1940, Baltimore, Maryland4 dhjetor 1993, Los Angeles, Kaliforni) ishte muzikant amerikan, tekst-shkrues, lideri i bandës, kompozitor, inxhinier regjistrimi, producent dhe drejtor filmi. Në një karrierë që përfshin më shumë se 30 vjet, Zappa përbërë rock, jazz, orkestrale dhe muzikë konkrete. Zappa prodhuar pothuajse të gjitha më shumë se 60 albume i lëshuar me grupi The Mothers of Invention dhe si një artist solo.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Freak Out! (1966)
 • Absolutely Free (1967)
 • Lumpy Gravy (1967)
 • We're Only in It for the Money (1968)
 • Cruising with Ruben & the Jets (1968)
 • Uncle Meat (1969)
 • Mothermania (1969)
 • Hot Rats (1969)
 • Burnt Weeny Sandwich (1970)
 • Weasels Ripped My Flesh (1970)
 • Chunga’s Revenge (1970)
 • Fillmore East – June 1971 (1971)
 • 200 Motels (1971)
 • Just Another Band from L.A. (1972)
 • Waka/Jawaka (1972)
 • The Grand Wazoo (1972)
 • Over-Nite Sensation (1973)
 • Apostrophe (') (1974)
 • Roxy & Elsewhere (1974)
 • One Size Fits All (1975)
 • Bongo Fury (1975)
 • Zoot Allures (1976)
 • Zappa in New York (1978)
 • Studio Tan (1978)
 • Sleep Dirt (1979)
 • Sheik Yerbouti (1979)
 • Orchestral Favorites (1979)
 • Joe’s Garage Act I (1979)
 • Joe’s Garage Acts II & III (1979)
 • Tinseltown Rebellion (1981)
 • Shut Up 'n Play Yer Guitar (1981)
 • Shut Up 'n Play Yer Guitar Some More (1981)
 • Return of the Son of Shut Up 'n Play Yer Guitar (1981)
 • You Are What You Is (1981)
 • Ship Arriving Too Late to Save a Drowning Witch (1982)
 • The Man from Utopia (1983)
 • Baby Snakes (1983)
 • London Symphony Orchestra, Vol. I (1983)
 • Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger (1984)
 • Them or Us (1984)
 • Thing-Fish (1984)
 • Francesco Zappa (1984)
 • The Old Masters, Box I (1984)
 • Frank Zappa Meets the Mothers of Prevention (1984)
 • Does Humor Belong in Music? (1986)
 • The Old Masters, Box II (1986)
 • Jazz from Hell (1986)
 • London Symphony Orchestra, Vol. II (1987)
 • The Old Masters, Box III (1987)
 • Guitar (1988)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 1 (1988)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 2 (1988)
 • Broadway the Hard Way (1988)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 3 (1989)
 • The Best Band You Never Heard in Your Life (1991)
 • Make a Jazz Noise Here (1991)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 4 (1991)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 5 (1992)
 • You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 6 (1992)
 • Playground Psychotics (1992)
 • Ahead of Their Time (1993)
 • The Yellow Shark (1993)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]