Jump to content

Oppenheimer (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oppenheimer
J. Robert Oppenheimer me një kapele dhe kostum qëndron përpara bombës bërthamore.
Logoja e filmit
Regjia ngaChristopher Nolan
Skenari ngaChristopher Nolan
Bazuar në
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaHoyte van Hoytema
MontazhiJennifer Lame
MuzikaLudwig Göransson

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
Kohëzgjatja
180 minuta[1]
Shtetet
 • SHBA
 • Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
Buxheti$100 milion[2]

Oppenheimer ose Fizikanti që Tronditi Botën është një film thriller epik biografik i vitit 2023, shkruar dhe drejtuar nga Christopher Nolan . Bazuar në biografinë "American Prometheus" të vitit 2005 nga autorët Kai Bird dhe Martin J. Sherwin, filmi tregon jetën e J. Robert Oppenheimer, një fizikan teorik i cili ishte vendimtar në zhvillimin e armëve bërthamore si pjesë e Projektit Manhattan, që në këtë mënyrë i dha shtysë epokës atomike. Cillian Murphy luan personazhin kryesor, me Emily Blunt gruan e Oppenheimerit, Katherine "Kitty" Oppenheimer, Matt Damon gjeneralin Leslie Groves, drejtuesi ushtarak i Oppenheimerit dhe Robert Downey Jr. si Lewis Strauss, një anëtar i lartë i Komisionit të Shteteve të Bashkuara të Energjisë Atomike . Anëtarë të tjerë të kastit mbështetës përfshijnë Florence Pugh, Josh Hartnett, Casey Affleck, Rami Malek dhe Kenneth Branagh.

Projekti u njoftua në shtator 2021 pasi Universal Pictures fitoi një luftë ofertash për skenarin e Nolanit. Murphy nënshkroi për të portretizuar Oppenheimerin në tetor, me të tjerët në kastin kryesor që u bashkuan midis nëntorit 2021 dhe prillit 2022. Paraprodhimi ishte duke u zhvilluar në janar 2022, me xhirimet që u mbajtën nga shkurti në maj. Oppenheimer u filmua në një kombinim të filmit me format të madh IMAX 65 mm dhe 65 mm - duke përfshirë, për herë të parë, seksione në fotografinë analoge bardh e zi IMAX. Ashtu si me veprat e tij të mëparshme, Nolan përdori efekte praktike të gjera dhe minimalisht imazhe të krijuara nga kompjuteri.

Oppenheimer u shfaq premierë në Le Grand Rex në Paris më 11 korrik 2023 dhe do të shfaqet në kinematë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara më 21 korrik 2023, nga Universal Pictures. Është filmi i parë i Nolanit që nuk shpërndahet nga Warner Bros. Pictures brenda ose jashtë vendit që nga Memento (2000), si dhe e para që mori një vlerësim R që nga Insomnia (2002). Filmi u vlerësua nga kritikët, me vlerësime të veçanta për aktorët, skenarin dhe pamjet e tij.

Pas botimit të biografisë American Prometheus në vitin 2005, shkruar nga Kai Bird dhe Martin J. Sherwin, regjisori Sam Mendes ishte i interesuar ta përshtaste librin për një film. Megjithatë, projekti nuk u realizua kurrë dhe autorët u bënë pesimistë mbi perspektivat e përshtatjes së librit në ekran. Deri në vitin 2015, J. David Wargo, i cili zotëronte të drejtat e filmit për librin, kaloi nëpër skenarë të ndryshëm me qëllimin e një përshtatje filmike. Wargo më vonë do të fluturonte për në Hollywood dhe do të takonte James Woods, i cili kishte caktuar gjithashtu një takim me Charles Roven, i cili më parë kishte punuar si producent në filma të ndryshëm të Christopher Nolanit. [42] Në vitin 2019, në fund të prodhimit të filmit të Nolanit Tenet (2020), ylli Robert Pattinson i dha regjisorit një libër që përmbante fjalimet e Oppenheimer si një dhuratë mbështjellëse . Ai kishte ndjerë se meqenëse dideja kryesore ' Tenet ishte "Po sikur të mund të shpikje një teknologji të tmerrshme? Po sikur pasta e dhëmbëve të vendosej përsëri në tub?", bërja e filmit do të kishte qenë një vijimësi logjike dhe gjithashtu ishte magjepsur me idenë e eksplorimit të realitetit historik të situatës në vend që ta përdorte atë si një analogji në një kontekst fantashkence.[43][44]

Në dhjetor 2020, Warner Bros. Pictures njoftoi planet për t'i dhënë filmave të saj të vitit 2021 shfaqje të njëkohshme në kinema dhe në HBO Max, duke përmendur ndikimin e pandemisë COVID-19 në industrinë e filmave (kinema). Nolan, i cili kishte bashkëpunuar me studion në secilin prej filmave të tij duke filluar me Insomnia (2002), ishte i indinjuar me vendimin pasi kishte qenë një ithtar i kinemave fizike.[45] Në janar 2021, raportet e mediave përmendën mundësinë që filmi i ardhshëm i Nolanit mund të jetë i pari që nuk financohet apo shpërndahet nga Warner Bros.[46] Nga mesi i vitit 2021, regjisori ishte larguar tashmë nga Warner Bros dhe ishte takuar me studio të tjera për të zhvilluar projektin e tij të ri. [44] Nolan kishte mbështetur më parë vendimin e studios për t'i dhënë Wonder Woman 1984 (2020) një publikim të njëkohshëm.[47][48]

Në shtator 2021, u njoftua se Nolan do të shkruante dhe do të drejtonte një film biografik të vendosur në kohë gjatë Luftës së Dytë Botërore për J. Robert Oppenheimer, krijuesin e bombës atomike, me Cillian Murphy në negociata për të luajtur.[49] Regjisori do të lexonte përfundimisht Prometeun Amerikan më vonë atë vit dhe vendosi ta bazonte skenarin e tij rreth librit.[42] Nolan iu afrua studiove të shumta për projektin, duke përfshirë Sony Pictures, Universal Pictures, Paramount Pictures dhe Apple Studios për shkak të marrëdhënieve të tij të tensionuara me Warner Bros.[50][51] Nolan kishte lidhje me Donna Langley, kryetaren dhe shefen e përmbajtjes së grupit të studios NBCUniversal, i cili ishte dakord me qëndrimin e regjisorit në industrinë e filmave. Si e tillë, Universal ra dakord të financonte dhe shpërndante filmin, me prodhimin që do të fillonte në tremujorin e parë të vitit 2022.[52] Studio gjithashtu ra dakord me përcaktimet e Nolanit, të cilat përfshinin një buxhet prodhimi prej 100 milionë dollarësh, një buxhet të barabartë marketingu, një dritare ekskluzive teatrale që nga 90 deri në 120 ditë, njëzet për qind e fitimit të dollarit të parë bruto të filmit dhe një periudhë tre javore para dhe pas publikimit të filmit në të cilën Universal nuk do të mund të publikonte një film tjetër. [51] [44]

Christopher Nolan at the 2018 Cannes Film Festival.
Shkrimtari, regjisori dhe producenti Christopher Nolan

Oppenheimer është skenari i parë i shkruar nga Christopher Nolan në vetën e parë, pasi ai donte që rrëfimi të përçohej nga këndvështrimi i Oppenheimerit. Ai gjithashtu kishte zgjedhur qëllimisht të alternonte skenat me ngjyra dhe bardh e zi, duke shpjeguar se donte që filmi të përcillej si nga një perspektivë objektive po ashtu dhe subjektive. [53] Duke elaboruar mbi dikotominë e ngjyrës dhe bardh-e-zi, ai shtjelloi se pjesa më e madhe e filmit do të ishte korniza kohore me ngjyra e përvojave vetjake të Oppenheimerit, ndërsa një "vështrim më objektiv i historisë së tij nga këndvështrimi i një personazhi tjetër" do të ishte i pranishëm në afatin kohor bardh e zi. [54] Duke dashur ta bënte filmin sa më subjektiv, ekipi i prodhimit vendosi të vizualizonte konceptimet e Oppenheimerit për botën kuantike dhe valët e energjisë. [55] Ai kishte filluar duke u përpjekur të gjente "fijen që lidhte botën kuantike, dridhjet e energjisë dhe udhëtimin personal të Oppenheimerit" dhe kishte kërkuar të portretizonte vështirësitë në jetën e tij, veçanërisht në lidhje me jetën e tij seksuale. [43]

Si i tillë, Nolan donte të portretizonte sinqerisht lidhjen e tij me Jean Tatlock . Ai kishte dashur gjithashtu të eksploronte ndikimin e Tatlock në jetën e tij, sepse ajo ishte komuniste, pasi Nolan e dinte se do të kishte "degëzime të mëdha për jetën e tij të mëvonshme [të Oppenheimerit] dhe fatin e tij përfundimtar". [56] Për më tepër, ai u frymëzua gjithashtu nga frika e tij për holokaustin bërthamor, sepse ai kishte jetuar gjatë Fushatës për Çarmatimin Bërthamor (CND) dhe protestave anti-bërthamore në RAF Greenham Common, duke vënë në dukje se "ndërsa marrëdhënia jonë me atë frikë ka rënë dhe ka rrjedhur me kalimin e kohës, vetë kërcënimi nuk u largua kurrë”, dhe ndjeu se pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 kishte shkaktuar një ringjallje të ankthit bërthamor. [43]

 

Mendoj se nga çdo karakter që kam patur të bëj, Oppenheimeri është me diferencë të madhe më i dyjëzuari dhe paradoksali. Gjë e cila, duke ditur se kam bërë 3 filma të Batman do të thotë shumë

Christopher Nolan, Total Film[57]

Oppenheimer shënon bashkëpunimin e gjashtë midis Nolan dhe Murphy, dhe i pari me Murphy në rolin kryesor. Për t'u përgatitur për rolin, aktori bëri atë që ai e përmblodhi si "lexim të shumtë e rraskapitës" mbi jetën e Oppenheimerit. [58] [3] Nolan e kishte telefonuar Murphy-n një ditë duke i kërkuar që të luante rolin, dhe Murphy e kishte pranuar me entuziazëm ofertën e tij dhe ishte i emocionuar për luajtjen e një roli kryesor në një film të Nolanit. Më pas, Nolan fluturoi në Dublin për t'u takuar me Murphy-n, i cili kishte lexuar skenarin në dhomën e tij të hotelit deri në shtator 2020. [59]

Procesi i casting-ut ishte aq i fshehtë sa disa prej aktorëve nuk e dinin se cilin rol do të luanin derisa nënshkruan. [29] Robert Downey Jr., Matt Damon dhe Emily Blunt morën paga të shkurtuara për të punuar në film, duke fituar 4 milionë dollarë secili në vend të pagave të tyre të zakonshme 10-20 milionë dollarë. [60] Nolan ka kastuar në film shkrimtarin-regjisorin Benny Safdie pasi pyeti Paul Thomas Anderson për përvojat e tij me regjinë e Safdie në Licorice Pizza (2021). [61] Downey Jr. e konsideroi Oppenheimer "filmin më të mirë" në të cilin ai është shfaqur ndonjëherë. [62]

Paraprodhimi ishte duke u zhvilluar deri në janar 2022 në New Mexico, ku u zhvillua një thirrje dy-ditore për kastin në Santa Fe dhe Los Alamos në mënyrë që njerëzit e interesuar të bënin audicion për të luajtur banorët vendas, personeli ushtarak dhe shkencëtarët. [63] [64] Një tjetër thirrje për casting u mbajt në shkurt. [65] Xhirimet filluan në fund të shkurtit 2022, [13] me Hoyte van Hoytema që shërbente si kinematograf. Gary Oldman tha se do të ishte në xhirime për një ditë në maj për "një skenë, një faqe e gjysmë". [38] Vajza e madhe e Nolan, Flora, kishte filmuar gjithashtu një skenë në të cilën ajo luante një grua të re në një shpërthim si pjesë e një vegimi nga Oppenheimeri. Synimi i tij për të përfshirë skenën ishte të përcillte se "çështja është se nëse krijoni fuqinë përfundimtare shkatërruese, ajo gjithashtu do të shkatërrojë ata që janë afër dhe të dashur për ju" dhe mendoi se duke bërë këtë ishte mënyra më e mirë për ta shprehur atë. [43] Filmi përdori një kombinim të IMAX 65 mm dhe 65 mm film me format të madh. [3] Është gjithashtu filmi i parë që ka xhiruar seksione në filmin fotografik bardh e zi IMAX. [66] Në javën e dytë të prillit, xhirimet u zhvilluan në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton, New Jersey . [67] Xhirimet u zhvilluan gjithashtu në Kaliforni, [19] kryesisht rreth kampusit të Universitetit të Kalifornisë, Berkeley . [68] Ekipi i prodhimit kishte filmuar skena në Belen, Nju Meshiko, me Murphy duke u ngjitur në një kullë çeliku 100 këmbë, një kopje e vendit origjinal të përdorur në Projektin Trinity, në mot të ashpër. [44] Xhirimet përfunduan në maj 2022. [69]

Xhirimet përfshinë përdorimin e eksplozivëve të vërtetë për të rikrijuar testin bërthamor të Trinity, duke hequr dorë nga përdorimi i grafikave të gjeneruara nga kompjuteri . [70] Një grup i veçantë u krijua duke përdorur benzinë, propan, pluhur alumini dhe magnez. [43] Një qytet i stilit të viteve 1940 u ndërtua gjithashtu nga e para për filmin. [71] Skenat u filmuan gjithashtu edhe në kabinën origjinale të Oppenheimerit, e cila u restaurua. Kai Bird kishte qenë gjithashtu në xhirime dhe ishte impresionuar duke parë performancën e Murphy si Oppenheimer gjatë xhirimeve. [72]

Gjatë post-produksionit, redaktimi u përfundua nga Jennifer Lame, e cila më parë ka redaktuar Tenet . [3] Efektet vizuale u trajtuan nga DNEG, duke shënuar bashkëpunimin e tyre të tetë me Nolanin. Andrew Jackson ishte mbikëqyrësi i efekteve vizuale. [73]

Filmi mori një vlerësim R nga Shoqata e Filmave për "seksualitet, lakuriqësi dhe sharje", duke e bërë atë filmin e parë të Nolanit që merr atë vlerësim që nga Insomnia (2002). [74]

Ludwig Göransson kompozoi partiturën për filmin, pasi e bëri këtë edhe për filmin e mëparshëm të Nolanit, Tenet. [3] Partitura e Göransson u shfaq në një trailer për filmin më 8 maj 2023. [75] Ajo u shfaq gjithashtu në pesë-minutëshin Opening Look të Universal Pictures më 13 korrik. [76]

Oppenheimer pati premierën botërore në Le Grand RexParis, Francë më 11 korrik 2023, [77] e ndjekur nga premiera britanike në Odeon Luxe Leicester Square në Londër, Angli, Mbretëri e Bashkuar më 13 korrik, [78] dhe pati një premierë amerikane në AMC Loews Lincoln Square në New York City më 17 korrik [79] Të dy premierat e Londrës dhe të Nju Jorkut u prekën nga greva e vazhdueshme e SAG-AFTRA, pasi disa aktorë u larguan herët nga premiera në Londër, [78] dhe Universal Pictures anuloi ngjarjen në tapetin e kuq për premierën e Nju Jorkut. [79] Është planifikuar ta ketë nxjerrjen teatrale më 21 korrik 2023, nga Universal Pictures. [3] [80] [81] Përveç kinemave standarde, ai do të dalë edhe në formate të ndryshme filmash duke përfshirë IMAX 70mm (30 printime), standarde 70mm (113 printime) dhe 35mm (rreth 80 printime). [82]

Filmi u publikua në të njëjtën ditë me Barbie, një film komedi fantazi i drejtuar nga Greta Gerwig, pjesë e kukullave të modës BarbieMattel dhe ekskluzivitetit mediatik, dhe i shpërndarë nga Warner Bros. Për shkak të kontrastit tonal dhe të zhanrit midis dy filmave, shumë përdorues të mediave sociale kanë krijuar meme për mënyrën se si të dy filmat përfaqësojnë audienca të ndryshme, [83] dhe se si duhet të shihen si një tipar i dyfishtë.[84] Trendi është quajtur "Barbenheimer". [85] Në një intervistë me La Vanguardia, Cillian Murphy miratoi fenomenin, duke thënë: "Këshilla ime do të ishte që njerëzit të shkojnë t'i shohin të dyja, në të njëjtën ditë. Nëse janë filma të mirë, atëherë ky është fitimi i kinemasë.” [86] [87]

Traileri i filmit u publikua më 28 korrik 2022, duke shfaqur një numërim të drejtpërdrejtë deri në orën 5:29 të mëngjesit (MST) më 16 korrik 2023, në 78 vjetorin e shpërthimit të parë të një arme atomike ; ai u shfaq premierë në shfaqjet e Nope përpara se të postohej në internet në profilet e mediave sociale të Universal. [88] Empire komentoi se, "Duket si gjëra marramendëse, me një ndjenjë të vërtetë peshe - një film i Christopher Nolan, me fjalë të tjera." [89] Në maj 2023, një trailer zyrtar debutoi gjatë shfaqjeve paraprake të Guardians of the Galaxy Vol. 3. Ai u publikua më pas për publikun më 8 maj 2023, së bashku me një poster të shfaqjes teatrale. [90]

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Oppenheimer do të shfaqet së bashku me Barbie dhe parashikohet të fitojë 45–50 milionë dollarë nga 3600 kinema në fundjavën e hapjes. [91] Javën e daljes së tyre, AMC Theaters njoftuan se mbi 40,000 anëtarë të AMC Stubs kishin prenotuar tashmë biletat për të dy filmat në të njëjtën ditë. [92]

Në vitin 2021, Variety spekuloi, bazuar në vlerësimet nga burime në studiot rivale, se filmi do të duhej të fitonte rreth 350 milionë dollarë në mbarë botën për të qenë fitimprurës. [93]

Përgjigje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqyrtimet fillestare të filmit Oppenheimer vlerësuan skenarin, performancat e kastit, me vlerësime të veçanta për shfaqjet e Murphy dhe Downey Jr., së bashku me efektet vizuale, por disa kritikuan mënyrën e shkrimit të personazheve femra. Ata treguan se filmi është "një arritje e jashtëzakonshme dhe me siguri do të jetë një nga filmat më të mirë të vitit 2023". [94]Rotten Tomatoes, konsensusi i faqes në internet thotë: "Oppenheimer shënon një tjetër arritje magjepsëse nga Christopher Nolan që përfiton nga performanca e Murphy-t në tour-de-force dhe pamjet mahnitëse." [95] Metacritic, e cila përdor një mesatare të peshuar, i vuri filmit një vlerësim prej 90 nga 100, bazuar në 58 kritika, gjë që tregon "lëvdata dhe vlerësime universale".

Richard Roeper i Chicago Sun-Times i dha Oppenheimer 4 nga 4 yje të përsosur, duke e përshkruar atë si "madhështor" dhe "një nga filmat më të mirë të shekullit të 21-të". [96]

Oppenheimer u bë filmi i parë që nga Gandhi i Richard Attenborough (1982), dhe filmi i dhjetë në përgjithësi, që fitoi pesë Golden Globe Awards, duke marrë Filmin më të Mirë – Dramë, Regjisorin më të Mirë për Nolan, Aktorin më të Mirë – Film Dramë për Murphy, Aktorin më të Mirë në Rol Dytësor për Downey, dhe Best Original Score për Göransson në edicionin e 81-të.[97][98][99] The National Board of Review and the American Film Institute e emëruan Oppenheimer një nga dhjetë filmat më të mirë të vitit 2023.[100][101] Filmi mori nominime për 13 Critics' Choice Movie Awards dhe 11 Saturn Awards,[102][103] ndërsa rezultati i tij fitoi tre nominime në Edicionin e 66-të të Grammy Awards.[104] Ai u fut në listën e ngushtë në tre kategori për 96th Academy Awards dhe në listën e gjatë (së bashku me Barbie and Killers of the Flower Moon) në 15 kategori për 77th British Academy Film Awards e ardhshme, duke barazuar rekordin e ceremonisë së fundit për vendosjet më të gjata të vendosur nga All Quiet on the Western FrontEdward Berger (2022).[105][106]

 1. ^ "Oppenheimer (15)". British Board of Film Classification. 6 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Keegan, Rebecca (2023-07-14). ""This Can't Be Safe. It's Got to Have Bite": Christopher Nolan and Cast Unleash Oppenheimer". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e f Kroll, Justin (2021-10-08). "Cillian Murphy Confirmed to Star As J. Robert Oppenheimer In Christopher Nolan's Next Film At Universal, Film Will Bow in July 2023". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2021. Marrë më 2021-10-08. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Murphy" defined multiple times with different content
 4. ^ Kroll, Justin (20 tetor 2021). "Emily Blunt In Talks To Join Christopher Nolan's Next Film Oppenheimer At Universal". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2021. Marrë më 20 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Kroll, Justin (2 nëntor 2021). "Robert Downey Jr. And Matt Damon Latest Stars To Join Christopher Nolan's Oppenheimer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2021. Marrë më 2 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Kit, Borys (9 dhjetor 2021). "Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie Join Christopher Nolan's Oppenheimer (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2021. Marrë më 9 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Lang, Brent (22 shkurt 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Releases Moody First Look, Kenneth Branagh Joins Cast". Variety. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 22 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kroll, Justin (4 janar 2022). "Josh Hartnett Joins Christopher Nolan's Next Film Oppenheimer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2022. Marrë më 4 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Francis-Crow, Alana (23 prill 2022). "Oppenheimer Set Photos Reveal Casey Affleck Is Cast In New Nolan Movie". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2022. Marrë më 23 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Grobar, Matt (22 shkurt 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Gets First-Look Photo As Kenneth Branagh Joins Cast". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 22 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Kit, Borys (16 shkurt 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Adds Halloween Kills, Manifest Actors (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2022. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Couch, Aaron (15 mars 2022). "Oppenheimer Enlists Vikings Actor Gustaf Skarsgard (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c Kit, Borys (22 shkurt 2022). "Oppenheimer: Alden Ehrenreich, David Krumholtz Join Christopher Nolan Drama (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 22 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "EhrenreichKrumholtz" defined multiple times with different content
 14. ^ Grobar, Matt (16 shkurt 2022). "Oppenheimer: Matthew Modine Joins Christopher Nolan's Film For Universal". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2022. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Couch, Aaron (25 shkurt 2022). "David Dastmalchian Reuniting With Christopher Nolan for Oppenheimer (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 25 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Reul, Katie (8 maj 2023). "New 'Oppenheimer' Trailer Reveals a Sad Albert Einstein, Florence Pugh, Robert Downey Jr. and More in Christopher Nolan's Star-Studded Movie". Variety. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2023. Marrë më 8 maj 2023. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Kroll, Justin (15 shkurt 2022). "The Boys Star Jack Quaid Joins Christopher Nolan's Oppenheimer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Rubin, Rebecca (9 mars 2022). "Drake and Josh Star Josh Peck Joins Christopher Nolan's Oppenheimer (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2022. Marrë më 9 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b D'Alessandro, Anthony (15 prill 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Adds Olivia Thirlby". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2022. Marrë më 15 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Thirlby" defined multiple times with different content
 20. ^ Kit, Borys (7 shkurt 2022). "Dane DeHaan Joins Christopher Nolan's Oppenheimer (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2022. Marrë më 7 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b Grobar, Matt (7 mars 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Adds Guy Burnet & Danny Deferrari". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2022. Marrë më 7 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Remley, Hilary (22 shkurt 2022). "Ironheart Adds Alden Ehrenreich to Marvel Disney+ Series". Collider. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2022. Marrë më 21 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Universal Pictures Publicity (21 qershor 2023). "Oppenheimer Production Information Approved". Press release. https://dam.gettyimages.com/viewer/universal/qn8mrrcjstj3bq4wrq5hm5h. Retrieved 10 korrik 2023. 
 24. ^ Vivarelli, Nick (20 qershor 2023). "House of the Dragon Star Jefferson Hall Set for Emirati Director Nayla Al Khaja's Debut Three – Global Bulletin". Variety. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 10 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Kroll, Justin (1 mars 2022). "Oppenheimer: Jason Clarke Joins Christopher Nolan's Next Tentpole At Universal". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. Marrë më 1 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Grobar, Matt (2 mars 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Adds James D'Arcy & Michael Angarano". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 2 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Couch, Aaron (23 mars 2022). "Oppenheimer Enlists Tony Goldwyn (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2022. Marrë më 23 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Grobar, Matt (2022-03-16). "Devon Bostick Joins Universal's Oppenheimer; Sony's George Foreman Biopic Adds Deion Smith". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2022. Marrë më 2022-03-16.
 29. ^ a b Kit, Borys (2022-03-22). "Oppenheimer: Alex Wolff Joins All-Star Cast of Christopher Nolan Drama (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2022. Marrë më 2022-03-22. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Wolff" defined multiple times with different content
 30. ^ a b White, James (1 mars 2022). "Oppenheimer Adds Jason Clarke And Louise Lombard". Empire. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2022. Marrë më 2 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Grobar, Matt (4 prill 2022). "Christopher Denham & Josh Zuckerman Join Oppenheimer; Shane Dax Taylor's Indie Best Man Adds Andrey Ivchenko". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2022. Marrë më 4 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Kroll, Justin (11 mars 2022). "Army Of The Dead Breakout Matthias Schweighöfer Joins Christopher Nolan's Oppenheimer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2022. Marrë më 11 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Schweighöfers nächste große Rolle" [Schweighöfer's next big role]. Der Spiegel (në gjermanisht). 2 nëntor 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2023. Marrë më 12 shkurt 2023.
 34. ^ Grobar, Matt (4 mars 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Casts No Exit Star David Rysdahl (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2022. Marrë më 4 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Grobar, Matt (1 mars 2022). "Louise Lombard Joins Oppenheimer; Harold And The Purple Crayon Adds Camille Guaty". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2022. Marrë më 1 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b Grobar, Matt (10 mars 2022). "Oppenheimer: Harrison Gilbertson & Emma Dumont Board Christopher Nolan's Thriller For Universal". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2022. Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Grobar, Matt (29 mars 2022). "Billy Slaughter Joins Amazon's The Burial; Oppenheimer Adds Trond Fausa". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2022. Marrë më 29 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b Grater, Tom (1 prill 2022). "Gary Oldman Says He Is Appearing In One Scene In Christopher Nolan's Oppenheimer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2022. Marrë më 1 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Gary Oldman" defined multiple times with different content
 39. ^ Jannat, Zarghona (2023-05-08). "Star-studded cast shines in new Oppenheimer trailer". The Markhor Times (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2023. Marrë më 2023-07-13.
 40. ^ Jones, Nate (2023-07-12). "Which Supporting Characters in Oppenheimer Will Die of Radiation Poisoning?". Vulture (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-13.
 41. ^ a b c d e f g Jones, Nate (12 korrik 2023). "Which Supporting Characters in Oppenheimer Will Die of Radiation Poisoning?". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 17 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ a b Amsden, David (18 korrik 2023). "Oppenheimer's big screen odyssey: The man, the book and the film's 50-year journey". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":3" defined multiple times with different content
 43. ^ a b c d e Collin, Robbie (14 korrik 2023). "Oppenheimer director Christopher Nolan: 'Not worried about a nuclear holocaust? You should be'". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2023. Marrë më 14 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":2" defined multiple times with different content
 44. ^ a b c d Keegan, Rebecca (2023-07-14). ""This Can't Be Safe. It's Got to Have Bite": Christopher Nolan and Cast Unleash Oppenheimer". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 15 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":4" defined multiple times with different content
 45. ^ Boone, John (7 dhjetor 2020). "Christopher Nolan Reflects on Tenet Release, Reacts to Warner Bros./HBO Max Deal (Exclusive)". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 9 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Watson, R.T. (21 janar 2021). "Want to Be a Hollywood Player? Covid and Streaming Have Changed All the Rules". The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 9 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Rubin, Rebecca (10 dhjetor 2020). "After Christopher Nolan's explosive remarks, could Warner Bros. lose its superstar director?". Variety. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2020. Marrë më 4 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Katz, Brandon (3 shkurt 2021). "Where will Christopher Nolan go after his war with Warner?". The New York Observer. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2021. Marrë më 4 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Fleming, Mike Jr. (9 shtator 2021). "Christopher Nolan Bombshell: Director Talking To Multiple Studios On Film He'll Direct About J. Robert Oppenheimer & Development Of The A-Bomb In WWII". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2021. Marrë më 10 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Kit, Borys (9 shtator 2021). "Sony, Universal Among Studios Vying for New Christopher Nolan Movie". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2021. Marrë më 10 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ a b Kit, Borys (15 shtator 2021). "Inside the Studios' (And Apple's) Frenzy to Get Christopher Nolan's Next Film". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2021. Marrë më 15 shtator 2021.
 52. ^ Fleming, Mike Jr. (14 shtator 2021). "Christopher Nolan Chooses Universal Pictures For His Film About J. Robert Oppenheimer & The A-Bomb". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 14 shtator 2021.
 53. ^ Maytum, Matt (19 maj 2023). "Christopher Nolan explains why Oppenheimer switches between black-and-white and color". Total Film. GamesRadar+. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Bahr, Lindsey (1 qershor 2023). "Christopher Nolan breaks down the best ways to watch a movie, ahead of his 'Oppenheimer' release". Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2023. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Butcher, Sophie (6 maj 2023). "Christopher Nolan On Visualising Physics In Oppenheimer's Head: 'We've Gotta See The Atoms Moving' – Exclusive". Empire. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2023. Marrë më 20 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Guerrasio, Jason (18 korrik 2023). "Christopher Nolan feels brand new". Insider. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2023. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura TotalFilm-23MAY26-OppenheimerLongest
 58. ^ Cumming, Ed (20 shkurt 2022). "'It's the end of a big adventure': Cillian Murphy bids farewell to Peaky Blinders". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2022. Marrë më 21 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Bahr, Lindsey (3 maj 2023). "In 'Oppenheimer,' Cillian Murphy leads a Nolan epic". Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Lang, Brent (20 korrik 2022). "Inside Movie Stars' Salaries: Joaquin Phoenix Nabs $20M for Joker 2, Tom Cruise Heads to Over $100M and More". Variety. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2022. Marrë më 21 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Nast, Condé (2023-07-18). "Benny Safdie Steps into the Spotlight with 'Oppenheimer'". GQ (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-18.
 62. ^ "Robert Downey Jr hails Oppenheimer as his "best film"". Digital Spy. 17 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 63. ^ Gomez, Adrian (29 janar 2022). "Oppenheimer to film in New Mexico this year". Albuquerque Journal. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 30 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Tashji, Michael (30 janar 2022). "Hundreds turn out for Oppenheimer casting call". The Santa Fe New Mexican. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2022. Marrë më 14 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Vitu, Teya (3 shkurt 2022). "Two more movie shoots come to New Mexico; Oppenheimer calls for more extras". The Santa Fe New Mexican. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2022. Marrë më 4 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Bergeson, Samantha (22 shkurt 2022). "Oppenheimer First Look: Cillian Murphy Smolders in Christopher Nolan's Atomic Bomb Drama". IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 22 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Salvadore, Sarah (12 prill 2022). "Christopher Nolan, Cillian Murphy Film In Princeton For Oppenheimer?". Patch. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2022. Marrë më 12 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Wendorf, Frances (2 maj 2022). "Florence Pugh Walks With Cillian Murphy In Oppenheimer Set Photo". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2022. Marrë më 2 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Ruimy, Jordan (6 qershor 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Wraps Shooting". World of Reel. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2022. Marrë më 7 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Maytum, Matt (12 dhjetor 2022). "Christopher Nolan: 'Oppenheimer is one of the most challenging projects I've ever taken on in terms of scale'". Total Film. GamesRadar+. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2022. Marrë më 13 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Seibold, Witney (23 maj 2023). "How Christopher Nolan's Oppenheimer Recreated A Nuclear Explosion Without Using CGI". /Film. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2023. Marrë më 14 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Kifer, Andy (10 korrik 2023). "Behind 'Oppenheimer,' a Prizewinning Biography 25 Years in the Making". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2023. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Tangcay, Jazz (21 korrik 2022). "Christopher Nolan Reunites With VFX Studio DNEG for Oppenheimer, Their Eighth Movie Together". Variety. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2022. Marrë më 21 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Sharf, Zack (1 qershor 2023). "Oppenheimer Earns R Rating, Imax Film Prints Are 11 Miles Long and Weigh 600 Pounds". Variety. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2023. Marrë më 2 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Reul, Katie (8 maj 2023). "New 'Oppenheimer' Trailer Reveals a Sad Albert Einstein, Florence Pugh, Robert Downey Jr. and More in Christopher Nolan's Star-Studded Movie". Variety. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2023. Marrë më 8 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Remley, Hilary (13 korrik 2023). "'Oppenheimer': 5-Minute Video Highlights the IMAX-Shot Epic & Ludwig Göransson's Score". Collider. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 14 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Lang, Robert (2023-07-11). "'Oppenheimer' Red Carpet Photos: Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr & Christopher Nolan At Paris Premiere". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-11.
 78. ^ a b "Oppenheimer: Cillian Murphy, Matt Damon and Emily Blunt at London movie premiere". BBC News (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 13 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 15 korrik 2023.
 79. ^ a b Sharf, Zack (14 korrik 2023). "'Oppenheimer' U.S. Premiere Cancels Red Carpet Amid SAG-AFTRA Strike, but the Film Will Still Screen". Variety. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2023. Marrë më 15 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Lawrence, Gregory (8 tetor 2021). "Christopher Nolan's New Movie Oppenheimer Sets 2023 Release Date". Collider. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 9 tetor 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 8 tetor 2021 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Rubin, Rebecca (29 qershor 2023). "Will Christoper Nolan's 'Oppenheimer' Get a Theatrical Release in Japan?". Variety. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ "Where to see "Oppenheimer" in the Splendour of Glorious 7OMM". in70mm.com. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2023. Marrë më 3 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Frank, Jason.
 84. ^ Ankers-Range, Adele.
 85. ^ Moses, Claire.
 86. ^ Watson, Fay (2023-07-10). "Cillian Murphy gives Barbenheimer double bill his seal of approval". gamesradar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2023. Marrë më 2023-07-10.
 87. ^ Rodríguez, Rafael (9 korrik 2023). "Cillian Murphy, 'Oppenheimer' contra 'Barbie': "Ni héroes ni villanos; me interesan las sombras"". La Vanguardia (në spanjishte evropiane). La Vanguardia Ediciones. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2023. Marrë më 14 korrik 2023.
 88. ^ Parham, Lee (28 korrik 2022). "Link Tank: First Oppenheimer Trailer is a Countdown Clock". Den of Geek. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 17 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ "Christopher Nolan's Oppenheimer Teaser Trailer Debuts Online". Empire. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2023. Marrë më 2023-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ Leston, Ryan (2023-05-08). "Christopher Nolan's Oppenheimer Gets Lengthy New Trailer". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2023. Marrë më 2023-05-09.
 91. ^ D'Alessandro, Anthony (18 korrik 2023). "'Barbie' & 'Oppenheimer' To Rattle The Globe With Combined $260M+ Opening – Box Office Preview". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2023. Marrë më 18 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ Fuster, Jeremy (2023-07-17). "AMC Says 'Barbie,' 'Oppenheimer' Double-Feature Ticket Sales Have Doubled in Past Week" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-17.
 93. ^ Rubin, Rebecca (18 nëntor 2021). "Why Christopher Nolan's $100 Million WWII Drama Oppenheimer Could Be the Last of Its Kind". Variety. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2021. Marrë më 18 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Oppenheimer First Reviews: Breathtaking, Ballsy, and One of the Best Biopics Ever Made" (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-07-20.
 95. ^ "Oppenheimer".
 96. ^ Roeper, Richard (2023-07-19). "'Oppenheimer' a momentous achievement, at times pensive, at times explosive". Chicago Sun-Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 2023-07-20.
 97. ^ Warner, Kara (8 janar 2023). "Where to Watch Every Golden Globes 2024 Winner". Vanity Fair (në anglishte amerikane). Marrë më 9 janar 2023.
 98. ^ Shoard, Catherine (11 dhjetor 2023). "Golden Globes nominations 2024: Barbie leads the pack with Oppenheimer hot on heels". The Guardian. ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2023. Marrë më 12 dhjetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ Pedersen, Erik (7 janar 2024). "'Oppenheimer' & 'Poor Things' Win Top Movie Prizes At Golden Globes – Complete Winners List". Deadline. Marrë më 7 janar 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ Lewis, Hilary (6 dhjetor 2023). "National Board of Review Names 'Killers of the Flower Moon' Best Film of 2023". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2023. Marrë më 6 dhjetor 2023. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ Bergeson, Samantha (7 dhjetor 2023). "AFI Names 10 Best Films and TV Series of 2023: 'Barbie,' 'Past Lives,' 'Oppenheimer,' 'Succession,' 'Beef,' and More". IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2023. Marrë më 9 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ Davis, Clayton (13 dhjetor 2023). "Critics Choice 2024 Nominations: 'Barbie' Breaks All-Time Record With 18 Noms". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 9 janar 2024.
 103. ^ Hipes, Patrick (6 dhjetor 2023). "'Avatar: The Way Of Water', 'Oppenheimer', 'Star Trek' Series Lead Nominations For Genre-Focused Saturn Awards". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2023. Marrë më 7 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ del Barco, Mandalit (10 nëntor 2023). "2024 Grammy nominations led by SZA, Billie Eilish and Phoebe Bridgers". NPR Music. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2023. Marrë më 7 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ "96TH OSCARS® SHORTLISTS IN 10 AWARD CATEGORIES ANNOUNCED". Academy of Motion Picture Arts and Sciences. 21 dhjetor 2023. Marrë më 25 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 106. ^ Ritman, Alex (5 janar 2024). "BAFTA Awards: 'Barbie,' 'Oppenheimer,' 'Killers of the Flower Moon' Lead Longlists in Three-Way Tie". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 9 janar 2024.