James Woods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Woods
Born18 prill 1947
Nationalityamerikane
TitleJames Woods, në Emmy Awards më 1995

Xhejms Vud (18 prill 1947) Vernal, Utah, SHBA, aktor amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është ndër aktorët më të shquar amerikanë i cili është nominuar disa herë për çmimet oskar, Globus dhe Emi. Ai ka mbetur madhështor sidomos me rolin e tij të paharruar nga filmi i regjisorit Serrxho Leone ’’Na ishte njëherë në Amerikë’’ me të cilin arriti sukses kolosal, me aktorët Robert De Niro dhe Viliam Forsajt. Janë të paharruar edhe filmat : ’’Shpirtrat nga Misisipi’’, ’’Salvadori’’, ’’Videodrama’’ ose ’’Herkulesi’’.

Kariera e tij fillon me rolet e vrasësve sadistë për të arritur në kreacione të tjera të fuqishme në të cilat e kemi shikuar me dhjetra here. Emri I tij u bë shumë shpejt një sinonim i një Bogarti të ri me të cilin e krahasonin kohëpaskohe. Cinik si Hemfri Bogarti por madhështor në aktrim, Xhems Vud hypte shkallëve më të larta të kinematografisë amerikane, duke arritur suksese të vazhdueshme dhe të njëpasnjëshme. Secili film i tij ishte më i mirë se tjetri.

Ishte nominuar dy herë për çmimin oskar për filmat ’’Salvador" (1987) dhe ’’Shpirtrat nga Misisipi" (1996). Ai gjithashtu e siguroi edhe çmimin e kritikëve për zërin e tij në filmin e Volt Diznit ’’Herkulesi’’, por kush mund ta harrojë rolin e Maksit nga filmi ’’Na ishte njëherë në Amerikë" (1984). Aktroi edhe në filmat ’’Kazino’’ të regjisorit Martin Skorces dhe ‘’Niksoni’’ i Oliver Stounit.

Në vitin 1989 shkëlqen me rolin e Xhokerit nga filmi ’’Bet Men’’. Kventin Tarantino kishte dëshiruar ta angazhonte në filmin ’’Qentë reservë’’ por ai rol iu dha Viliam Dafos.

Në vitin 2006 (bashkë me aktorin e ri Cuba Gunding jr.) Vud aktroi në trilerin politik ‘’Fundi i lojës’’ në të cilin doli me sukses si çdo herë.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në jetën e tij private ishte i lidhur me aktoret : Dana Delany, Sin Jang, Terri Hitçer, Hither Graham, Nikolet Sheridan dhe Loren Holli të cilat janë të njohura në Holivud.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: James Woods – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale