Grand Theft Auto: San Andreas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skeda:GTASABOX.jpg
Versioni i CD-së

Grand Theft Auto: San Andreas (i shkurtuar zakonisht si GTA: SA) është një loje kompjuterike e krijuar nga Rockstar North. Është një loje 3D në ekskluzivitetin e Grand Theft Auto video game, prezantimin e pestë origjinal për sa i përket lojës dhe tetetë të përgjithshëm. Përhapja e parë ishte për PlayStation 2 në tetor të 2004, loja ka qenë në Xbox dhe Microsoft Windows dhe ka marrë brohoritje te gjerë dhe shitje të lartë ne shifra mbi të gjitha ne tri platforma, dhe është loja me e shitur e të gjitha kohërave në PlayStation 2. Grand Theft Auto : San Andreas u pasua nga Grand Theft Auto : Liberty City Stories dhe u parapri nga Grand Theft Auto : Vice City. Loja është vendosur në shtetin fiktiv te San Andreas, i përbërë nga tre qytete metropolitane. I vendosur në fund të 1992, Carl "CJ" Johnson kthehet në shtëpi nga Liberty City në Los Santos pas mësimit të vrasjes së nënës së tij. CJ gjen miqtë e tij të vjetër dhe familjen të çrregullt.Gjatë rrjedhës së lojës, CJ gradualisht thur komplote pas vrasjes së nënës së tij ndërkohe qe menaxhonte ndërmarrjet e tij të biznesit. Ashtu si lojëra të tjera në seri, San Andreas është i përbërë nga elemente si lojërat lëvizëse dhe të vrasjeve te personave, dhe karakteristikat e "botes se hapur" loje që i jep më shumë kontroll lojtareve mbi përvojën e tyre duke luajtur. Loja shton disa tipare, të tilla si rregullimi i makinës, dhe personalizimit te karakterit.Pjesa më e madhe si në shënimet e mëparshme seria e Grand Theft Auto, pervecse ka arritur sukses kritik dhe komercial San Andreas nuk ka qenë pa polemika. Polemika më e dukshme ishte mbi praninë e seksit në lojë. Zbulimi i saj e çoi San Andreas ne ri-klasifikim në një kohë të shkurtër si një lojë për te rritur.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit të Grand Theft Auto: Vice City, konsumatorët kane pritur një lojë të re Auto Grand pas vjedhjes së PSP në fund të vitit 2003. Dëshmitë e para konkrete të një instalim të ri erdhi më 29 tetor, 2003, kur Take-Two Interactive njoftoi se një lojë e paemertuar GTA ishte caktuar për të dalë në "gjysmën e fundit të tremujorit të katërt fiskal 2004".Edhe pse nuk ka informacion të mëtejshëm është në dispozicion në atë pikë, sa i përket përcaktimit ose ngastres se lojës së re, ka thashetheme që ajo nuk do të jetë e bazuar në asnjë nga qytetet fiktive te San Andreas, Kalifornisë apo Las Vegas Sin City, Nevada. Në 1 mars 2004, Take Two njoftoi në një konferencë për shtyp që Grand Theft Auto: San Andreas do të shfaqej më 19 tetor, 2004 në Amerikën e Veriut, 22 tetor në Evropë, dhe 29 tetor për Australine. Lajmi I pare i përmbajtjes se lojës u shpall më 11 mars, ku ishte vendosur se San Andreas nuk do të jetë një qytet, por një shtet i tërë i përbërë nga tre qytetet dhe tërë territorin përreth. Më 9 shtator 2004, në rezultatet e tremujorit të tretë financiar te Take-Two për vitin 2004, u njoftua se data e prezantimit do të shtyhej per një javë. Në të njëjtën deklaratë, Take -Two njoftoi per versionet e lojes te Windows Microsoft dhe Xbox. San Andreas u lëshua për PlayStation 2 më 26 tetor, 2004 në Amerikën e Veriut dhe më 29 tetor, 2004 në Evropë dhe Australi. Ai u lirua në Japoni më 25 janar, 2007. Per Windows dhe Xbox u leshua më 7 qershor, 2005 në Amerikën e Veriut dhe 10 qershor 2005 në Evropë dhe Australi.

Loja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San Andreas është strukturuar në mënyrë të ngjashme me seritë mëparshme. Loja bazë konsiston ne elementet e një qitësi te tretë dhe një shoferim, ne nje ambient të hapur botës në të cilën mund të lëvizë. Në këmbë, karakteri i lojtarit është në gjendje të ece,te vrapoje,te notoje, te beje alpinizëm (loja e pare GTA në të cilin noti dhe ngjitja është e mundur) dhe te kërceje si dhe per përdorimin e armëve dhe formave të ndryshme për të luftuar. Lojtarët mund te ngasin një shumëllojshmëri të automjeteve, duke përfshirë edhe vetura, autobusë, anije, aeroplanë, helikopterë, trena, tanke, dhe motoçikleta dhe biçikleta. Lojtaret mund të importojnë automjete në vend qe t'i vjedhin. Hapësira, ambientet jo-lineare u lejojnë lojtarëve që të hulumtojnë dhe të zgjedhin se si ata dëshirojnë të luajnë lojën. Megjithëse misionet storyline janë të nevojshme për përparimin përmes lojës dhe hapjen e disa qyteteve dhe përmbajtjes, ata nuk janë të kërkuara kështu qe lojtarët mund t'i përfundojnë ato në kohën e lirë te tyre. Kur nuk marrin pjese në një mision storyline, lojtarët mund te bredhin te lire përreth qyteteve, ose të shkaktojnë kërdi, duke sulmuar njerëz dhe duke shkaktuar shkatërrim. Megjithatë, duke krijuar kerdi mund të tërheqin vëmendjen e padëshiruar dhe potencialisht fatale nga autoritetet. Duke shkaktuar më shumë kaos, kemi një përgjigje me te forte : Policia do të merret me shkeljet e vogla si (sulmimi i njerëzve, qëllimi i tyre, vjedhja e makinave, vrasja e njerëzve, etj), ndërsa ekipet SWAT dhe FBI, dhe ushtaraket për nivele të larta të kërkuara.Lojtaret mund të marrin pjesë në një shumëllojshmëri misionesh që mund të rritë gjithashtu atributin ne karakterin e tyre, ose të sigurojnë një burim të të ardhurave. Misionet tradicionale të lojërave të fundit përfshijnë, të tilla si goditja e pasagjereve te taksisë, duke vene zjarre, ngarje të plagosur për në spital dhe luftimin e krimit si një vigjilent. Futjet më të reja përfshijnë misionet e vjedhjes, misionet e vogla, misionet e shoferimit te kamionëve dhe trenave qe u kerkojne lojtareve te bejne dorëzime ne kohe te cilat do të ndihmojnë lojtarët të mësojnë aftësi dhe teknika për t'u përdorur në automjetet e tyre përkatëse. Ne dallim nga Vice City dhe GTA III, te cilëve u nevojitet ngarkimi i ekraneve kur udhëtojnë midis rretheve të ndryshme të qytetit, San Andreas nuk ka asnjëherë ngarkesë kur lojtari është në tranzit. Ekranet e vetme te pranishme ne loje janë për të shkurtuar-skenat e brendshme.

Kamera, lufta, dhe kontrollet e synimeve të dhënësit u ripunuan për të përfshirë konceptet për një loje tjetër Rockstar duke përfshirë elemente të ndryshme vjedhurazi, si edhe crosshairs përmirësuar objektiv dhe një tregues shëndetësor objektiv që ndryshon nga ngjyra e gjelbër ne të kuqe në të zezë në varësi të objektivit për shëndetin. Lojtari ka një përleshje me anëtarët e bandës armike, Ballas. Përveç kësaj, lojtarët mund të notojnë dhe te ngjisin muret për herë të parë në seri. Aftësia për të notuar ka një efekt të madh mbi lojtarin pasi uji nuk është më një pengesë e pakalueshme që vret lojtarin (edhe pse është e mundur të mbyten). Për fuqi më të madhe, lojtarët mund të përdorin edhe armët e zjarrit dyshe apo të ngasin një makinë dhe anëtaret e tjerë te bandës të qëllojnë. Gjithashtu, për shkak të madhësisë se madhe te San Andreas, një rrjetëz e përcaktuar në hartë HUD ka ndihmuar në arritjen e një lojtari ne destinacion.