Jump to content

Xbox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Xbox nga 2019.

Xbox është një markë video-lojërash që përbëhet nga pesë konzola për lojëra video në shtëpi, si dhe aplikacione (lojëra), shërbim transmetimi Xbox Cloud Gaming dhe shërbime në internet si rrjeti Xbox dhe Xbox Game Pass. Marka prodhohet nga Microsoft Gaming, një divizion i Microsoft.

Marka u prezantua për herë të parë në prezantimin e parë në Shtetet e Bashkuara në nëntor 2001, me lançimin e konzollës origjinale Xbox. Marka Xbox ishte përdorur më parë, nga viti 2012 deri në 2015, si marka argëtuese e mediave dixhitale të Microsoft, duke zëvendësuar Zune. Në vitin 2022, Microsoft zgjeroi biznesin e tij të lojërave dhe riorganizoi Xbox për t'u bërë pjesë e divizionit të sapoformuar të Microsoft Gaming. Nën Microsoft Gaming, botuesit e palës së parë të Xbox janë Xbox Game Studios, ZeniMax Media (Bethesda Softworks) dhe Activision Blizzard (Activision, Blizzard Entertainment dhe King), të cilët zotërojnë studio të shumta dhe ekskluzivitete të suksesshme.

Pajisja origjinale ishte konsola e parë e lojërave video e ofruar nga një kompani amerikane pasi Atari Jaguar ndaloi shitjet në vitin 1996. Ajo arriti mbi 24 milionë njësi të shitura deri në maj 2006. Konsola e dytë e Microsoft, Xbox 360, u lëshua në 2005 dhe ka shitur 86 milion njësi që nga tetori 2021. Konsola e tretë, Xbox One, doli në nëntor 2013 dhe ka shitur 58 milionë njësi. Linja e katërt e konzollave Xbox, Xbox Series X dhe Series S, u lëshuan në nëntor 2020. Kreu i Xbox është Phil Spencer, i cili pasoi ish-drejtuesin Marc Whitten në fund të marsit 2014.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]