Jump to content

Once Upon a Time in America

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Once Upon a Time in America
Posteri i shfaqjes teatrale nga Tom Jung
Regjia ngaSergio Leone
Skenari nga
Bazuar nëThe Hoods
nga Harry Grey
ProdhuesiArnon Milchan
Luajnë
KinematografiaTonino Delli Colli
MontazhiNino Baragli
MuzikaEnnio Morricone

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
23 maj 1984 (Festivali i Filmit në Kanë)
1 qershor 1984 (Shtetet e Bashkuara)
28 shtator 1984 (Itali)
Kohëzgjatja
 • 269 minuta (kohëzgjatja origjinale)
 • 251 minuta (kohëzgjatja në Kanë 2012)
 • 229 minuta (kohëzgjatja standarde)
 • 139 minuta (lansim amerikan)
Shtetet
 • Shtetet e Bashkuara[3]
 • Itali[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti$30 million
Fitimi$5.5 million[4]

Once Upon a Time in America (Italisht: C'era una volta in America) është një film epik krimi i vitit 1984, i bashkëshkruar dhe drejtuar nga regjisori italian Sergio Leone, dhe me protagonistë Robert De Niro dhe James Woods. Filmi është një sipërmarrje italo-amerikane[3] e prodhuar nga The Ladd Company, Embassy International Pictures, PSO Enterprises dhe Rafran Cinematografica, dhe shpërndarë nga Warner Bros. Bazuar në romanin The HoodsHarry Grey, ai tregon jetën e miqve më të mirë David "Noodles" Aaronson dhe Maximilian "Max" Bercovicz teksa drejtojnë një grup të rinjsh të getos jehude që ngrihen në famë si gangsterë jehudë në botën e krimit të organizuarNew York City. Filmi eksploron tema të miqësive të fëmijërisë, dashurisë, epshit, lakmisë, tradhtisë, humbjes, marrëdhënieve të prishura, së bashku me rritjen e mafiozëve në shoqërinë amerikane.

Ishte filmi i fundit i drejtuar nga Leone para vdekjes së tij pesë vjet më vonë, dhe filmi i parë artistik që ai kishte drejtuar në 13 vjet. Është gjithashtu pjesa e tretë e Once Upon a Time Trilogy të Leones, e cila përfshin Once Upon a Time in the West (1968) dhe Duck, You Sucker! (1971).[5] Kinematografia është bërë nga Tonino Delli Colli, ndërsa partitura e filmit nga Ennio Morricone. Leone fillimisht parashikoi dy filma tre-orësh, pastaj një version të vetëm 269-minutësh (4 orë e 29 minuta), por u bind nga shpërndarësit që ta shkurtonte atë në 229 minuta (3 orë e 49 minuta). Shpërndarësit amerikanë, The Ladd Company, e shkurtuan më tej atë në 139 minuta (2 orë e 19 minuta) dhe i riorganizuan skenat në rend kronologjik, pa përfshirjen e Leone.

Redaktimi në SHBA ishte një dështim kritik dhe komercial në Shtetet e Bashkuara dhe kritikët që kishin parë të dy versionet i dënuan ashpër ndryshimet e bëra. Origjinali "European cut" ka mbetur i preferuari i kritikëve dhe shfaqet shpesh në listat e filmave më të mëdhenj të të gjitha kohërave, veçanërisht në zhanrin gangster.

Në vitin 1933, tre banditë kërkojnë një burrë të quajtur "Noodles", duke torturuar njerëzit për informacion. Ata hyjnë në një teatër wayang, ku pronarët rrëshqasin në një opium den të fshehur brenda ndërtesës dhe paralajmërojnë Noodles. Ai është apatik, i droguar dhe kap një gazetë që paraqet vdekjen e bootleggers Patrick Goldberg, Philip Stein dhe Maximilian Bercovicz. Ai kujton se po vëzhgonte policinë duke hequr kufomat e tyre, Max u dogj përtej njohjes. Noodles i shmanget kapjes dhe e lë qytetin vetëm dhe pa para.

Në vitin 1918, David "Noodles" Aaronson dhe miqtë e tij "Patsy" Goldberg, "Cockeye" Stein dhe Dominic luftojnë si fëmijë të rrugës në Lower East Side të Manhatanit, duke kryer krime të vogla për shefin lokal Bugsy. Maks parandalon një nga grabitjet e tyre, por plaçka e vjedhur prej tij nga një oficer policie i korruptuar, Whitey. Më vonë, ata shantazhojnë oficerin, duke e kapur atë duke bërë seks me Peggy, një prostitutë, dhe pesë të rinjtë krijojnë një bandë me të njëjtin nivel mbrojtjeje nga policia si Bugsy. Max dhe Noodles bëhen miqtë më të mirë.

Grupi ngrihet në rangun pas zbatimit të idesë së Noodles për të fshehur pije alkoolike bootleg. Ata ruajnë gjysmën e të ardhurave të tyre në një dollap me kyç stacioni hekurudhor, duke i dhënë çelësin "Fat Moe", një miku që nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në aktivitetet e tyre. Noodles është i dashuruar me motrën e Moe, Deborah, e cila ëndërron të bëhet balerin dhe aktore. Bugsy, tani një rival, përfundimisht u zë pritë djemve dhe qëllon Dominicin e vogël, i cili vdes në krahët e Noodles. Në një sulm të tërbuar, Noodles i ri vret Bugsy dhe plagos një oficer policie dhe dënohet me burg.

Noodles lëshohet në vitin 1930 dhe ribashkohet me miqtë e tij, tashmë të prosperuar bootlegger gjatë Ndalimit. Puna e tij e parë me ta është një grabitje diamanti duke përdorur një punonjëse bizhuterish dhe një prostitutë të rastësishme të quajtur Carol si informatorin e tyre. Gjatë grabitjes, Carol nxit Noodles për ta goditur atë, pas së cilës ai e përdhunon atë; ajo më vonë vazhdon të bëhet moll e Max. Fakti që puna ishte porositur nga një figurë e Sindikatës për të eliminuar konkurrencën, i shkon keq Noodles, i cili, ndryshe nga Max, nuk i pëlqen hierarkia dhe i mungon ambicia politike. Banda siguron mbrojtje për shefin e sindikatës së Teamsters, Jimmy O'Donnell, por Noodles më vonë refuzon planin e Max për të thelluar ato lidhje.

Duke kërkuar të krijojë një intimitet të vërtetë me Deborën, Noodles e merr atë në një takim luksoz, ku ajo zbulon planet e saj për të ndjekur një karrierë në Hollywood. Në kthimin e tyre me makinë, një Noodles i frustruar e përdhunon atë në limuzinë. Më vonë ai përballet me largësinë e Deborës kur e shikon atë duke hipur në trenin për në Kaliforni.

Suksesi i bandës përfundon me shfuqizimin e Prohibition në 1933. Max sugjeron një grabitje të Bankës së Rezervës Federale të Nju Jorkut, të cilën Noodles dhe Carol e konsiderojnë një mision vetëvrasës. Carol bind Noodles të informojë policinë për një shkelje më të vogël, duke shpresuar se burgimi i shkurtër do të qetësojë ambicien e Maksit. Pasi Noodles thërret policinë, Max e rrëzon atë gjatë një debati në dukje të improvizuar. Kjo çon në ngjarjet e treguara në prolog: pasi rifitojnë vetëdijen dhe mësojnë se Max, Patsy dhe Cockeye janë vrarë nga policia, një Noodles i mbushur me faj fshihet në strofkën e opiumit. Ai shpëton Moe, por zbulon se e dashura e tij e re Eva është vrarë dhe paratë e dollapit të hekurudhës janë zhdukur. Me bandën e tij të vrarë dhe veten të gjuajtur nga banditët e Sindikatës, Noodles vendoset në Buffalo me një pseudonim.

Në vitin 1968, Noodles informohet me vonesë se Varrezat e Beth Israel po rizhvillohen dhe i kërkohet të rivarroset çdo njeri i dashur. Pas hetimit, rabini që kishte dërguar letrën e informon atë se trupat e tre miqve të tij të vdekur që atëherë janë zhvendosur në Riverdale. Duke kuptuar se dikush e ka nxjerrë identitetin e tij, Noodles kthehet në Manhatan dhe qëndron me Moe. Brenda mauzoleumit të Riverdale, Noodles gjen një çelës për dollapin e hekurudhës. Diçitura në pllakën përkujtimore thotë në mënyrë të rreme se mauzoleumi u ngrit nga vetë Noodles.

Dollapi zbulon një valixhe plot me para dhe një shënim ku thuhet se kjo është një paradhënie për punën e tij të ardhshme. Noodles shikon lajmet për një atentat ndaj sekretarit kontrovers të tregtisë amerikane, Christopher Bailey. Raporti tregon Jimmy O'Donnell, ende një shef i Teamsters, duke u distancuar nga skandali i korrupsionit Bailey. Noodles e gjen Carol në një shtëpi të moshuarish të drejtuar nga Fondacioni Bailey. Ajo i thotë se Maksi i manipuloi ata për ta informuar atë në polici dhe hapi zjarr i pari, duke dashur të vdiste i ri dhe jo në një azil çmenduri si babai i tij.

Pasi e pa atë në foton e përkushtimit të shtëpisë së pensioneve, Noodles gjurmon Deborah, ende një aktore.[a] Ai i tregon asaj për ftesën e tij për një festë në rezidencën e Bejlit. Deborah pranon se është e dashura e Bejlit dhe i lutet Noodles të largohet para se ai të përballet me zbulime lënduese. Duke shpërfillur këshillën e Deborës, Noodles sheh djalin e Bailey-t vetëm jashtë, i cili duket se duket si një Max më i ri.

Në festë, Noodles takon Bailey, i cili zbulon se ai është në të vërtetë Max dhe se ai falsifikoi vdekjen e tij me ndihmën e policisë dhe Sindikatës, vodhi paratë e bandës dhe rikrijoi veten si një politikan i vetë-bërë, i lidhur me Teamsters. Ai konfirmon se e bëri Deborën dashnoren e tij vite më parë. Përballë rrënimit dhe fantazmës së një atentati të Teamster, Max zbulon se puna që ka për Noodles është ta vrasë atë. Noodles, duke iu referuar me kokëfortësi me identitetin e tij Bailey, refuzon, duke shpjeguar se në sytë e tij, Max vdiq me bandën. Ndërsa Noodles largohet nga pasuria, një kamion plehrash niset dhe një burrë, me sa duket Max, ecën nga hyrja drejt Noodles derisa kamioni të kalojë mes tyre. Noodles sheh transportuesin e kamionit duke bluar mbeturinat, por njeriu nuk shihet askund.

Në vitin 1933, Noodles hyn në strofkën e opiumit pas vdekjes së miqve të tij, duke marrë drogën dhe duke buzëqeshur gjerësisht.

Kasti përfshin gjithashtu Noah Moazezi në rolin e Dominic, James Russo si Bugsy, producenti Arnon Milchan si shoferi i Noodles, Marcia Jean Kurtz si nëna e Max, Joey Faye si "Adorable Old Man", dhe Olga Karlatos si një mbrojtëse wayang. Frank Gio, Ray Dittrich dhe Mario Brega (një aktor i rregullt dytësor në Dollars Trilogy të Leones) shfaqen përkatësisht si Beefy, Trigger dhe Mandy, një treshe gangsterësh që kërkojnë Noodles. Bashkëpunëtori i shpeshtë i De Niro, Chuck Low dhe vajza e Leones, Françeska, përkatësisht bëjnë paraqitje të pakredituara si babai i Fat Moe dhe Deborah, dhe e dashura e David Bailey.[2] Në restaurimin e vitit 2012, Louise Fletcher shfaqet si Drejtoresha e Varrezave të Riverdale, ku Noodles viziton varrin e miqve të tij në vitin 1968.[7]

Përgjigja fillestare kritike ndaj Dikur në Amerikë ishte e përzier, për shkak të versioneve të ndryshme të lëshuara në mbarë botën. Ndërsa ndërkombëtarisht filmi u prit mirë në formën e tij origjinale, kritikët amerikanë ishin shumë më të pakënaqur me versionin 139-minutësh të lëshuar në Amerikën e Veriut. Ky version i kondensuar ishte një fatkeqësi kritike dhe financiare,[8] dhe shumë kritikë amerikanë që dinin për prerjen origjinale të Leone sulmuan versionin e shkurtër.

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, Once Upon a Time in America ka një vlerësim miratimi prej 87% bazuar në 55 rishikime, me një rezultat mesatar prej 8,50/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet thotë: "Drama epike e krimit e Sergio Leones është vizualisht mahnitëse, stilistikisht e guximshme dhe emocionalisht fantastike, dhe e mbushur me performanca të shkëlqyera nga Robert De Niro dhe James Woods."[9]Metacritic, filmi ka një Rezultati mesatar i ponderuar prej 75 nga 100 bazuar në vlerësimet nga 20 kritikë, që tregon "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[10]

Filmi që atëherë është renditur si një nga filmat më të mirë të zhanrit gangster. Kur Sight & Sound pyeti disa kritikë në Mbretërinë e Bashkuar më 2002 se cilët ishin filmat e tyre të preferuar të 25 viteve të fundit, Once Upon a Time in America u rendit në numrin 10.[11] Në vitin 2015, filmi u rendit në vendin e nëntë në listën e Time Out të 50 filmave më të mirë gangsterë të të gjitha kohërave,[12] ndërsa në vitin 2021, The Guardian e përmendi atë si filmin e katërt më të madh mafioz të realizuar ndonjëherë.[13]

Ndryshe nga suksesi i tij modern në kritikë, publikimi fillestar amerikan nuk shkoi mirë me kritikët dhe nuk mori asnjë nominim për Academy Award.[14] Muzika e filmit u skualifikua nga konsiderata për Oscar për një teknikë, pasi studio aksidentalisht e hoqi emrin e kompozitorit nga titulli i hapjes kur shkurtonte kohën e saj të ekzekutimit për lëshimin amerikan.[15]

Çmimi Kategoria Nominuesi Rezultati
38th British Academy Film Awards[16] Best Costume Design Gabriella Pescucci Fitues/e
Best Film Music Ennio Morricone Fitues/e
Best Direction Sergio Leone Kandidat/e
Best Actress in a Supporting Role Tuesday Weld Kandidat/e
Best Cinematography Tonino Delli Colli Kandidat/e
42nd Golden Globe Awards[17] Best Director Sergio Leone Kandidat/e
Best Original Score Ennio Morricone Kandidat/e
8th Japan Academy Film Prize[18] Outstanding Foreign Language Film
Fitues/e
10th Los Angeles Film Critics Association Awards[19] Best Film
Kandidat/e
Best Director Sergio Leone Kandidat/e
Best Music Score Ennio Morricone Fitues/e
 1. ^ Though every other character is shown to be elderly in 1968, Deborah is depicted as uncannily younger. "Age cannot wither her ... (Antony and Cleopatra 2.2/276–277) It's like the play was written for you", Noodles tells her after reading the theater poster of Antony and Cleopatra, which Deborah had just acted in.[6]
 1. ^ "Once Upon a Time in America". Trove (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
 2. ^ a b "Once Upon a Time in America (1983)". British Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 3. ^ a b c "Once Upon a Time in America (EN) [Original title]". European Audiovisual Observatory (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 17 shkurt 2016.
 4. ^ "Once Upon a Time in America (1984)". Boxofficemojo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2019. Marrë më 22 tetor 2019.
 5. ^ "The Film with Three Names – in Praise of Sergio Leone's Neglected Spaghetti Western". British Film Institute (në anglisht). 24 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2019. Marrë më 2 qershor 2019.
 6. ^ Sokol, Tony (7 shtator 2021). "Once Upon a Time in America Is Every Bit as Great a Gangster Movie as The Godfather". Den of Geek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2021. Marrë më 2 tetor 2021.
 7. ^ Macnab, Geoffrey (15 maj 2012). "Martin Scorsese breathes new life into gangster classic Once Upon a Time in America". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 26 mars 2015.
 8. ^ Loumenick, Lou (21 shtator 2014). "Fresh Once Upon a Time in America Cut Worth Every Second". New York Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 15 tetor 2021.
 9. ^ "Once Upon a Time in America". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 13 maj 2023.
 10. ^ "Once Upon a Time in America reviews". Metacritic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 22 shtator 2021.
 11. ^ "Modern Times". Sight & Sound (në anglisht). British Film Institute. dhjetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2012. Marrë më 27 mars 2015.
 12. ^ "The 50 best gangster movies of all time". Time Out (në anglisht). Time Out Limited. 12 mars 2015. fq. 5. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 13. ^ Billson, Anne (9 shtator 2021). "The 30 Best Mobster Movies – Ranked!". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2021. Marrë më 17 tetor 2021.
 14. ^ "Snubbed by Oscar: Mistakes & Omissions". AMC Networks (në anglisht). American Movie Classics Company. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 15. ^ Once Upon a Time: Sergio Leone (Documentary) (në anglisht dhe italisht). CreaTVty, Westbrook. 8 janar 2001.
 16. ^ "Film in 1985". British Academy of Film and Television Arts (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2013. Marrë më 25 mars 2015.
 17. ^ Thomas, Bob (8 janar 1985). "Amadeus, The Killing Fields, Top Nominees". Associated Press Archive (në anglisht). Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 18. ^ "8th Japan Academy Prize". Japan Academy Prize Association (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015.
 19. ^ "10th Annual Los Angeles Film Critics Association Awards". Los Angeles Film Critics Association (në anglisht). 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 27 mars 2015.