Jump to content

Joe Pesci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joe Pesci
Pesci më 2009
U lind në
Joseph Frank Pesci

9 shkurt 1943 (80 vjet)
Profesioni
 • Actor
 • musician
 • singer
Vite aktiviteti1961–present
Bashkëshorti/ja
(m. 1988; div. 1992)
Bashkëshort/ëtAngie Everhart (2000–2008)
Fëmijë1
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Vokal
 • kitarë

Joseph Frank Pesci (lindi më 9 shkurt 1943) është një aktor dhe muzikant amerikan. Ai është i njohur për portretizimin e personazheve të ashpër dhe të paqëndrueshëm në një sërë zhanresh dhe për bashkëpunimet e tij me Robert De Niro dhe Martin Scorsese në filmat Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), Casino (1995), dhe The Irishman (2019). Ai gjithashtu u shfaq në Once Upon a Time in America (1984), Moonwalker (1988), JFK (1991), A Bronx Tale (1993), dhe The Good Shepherd (2006). Rolet komedike të Pescit përfshijnë filma të tillë si dy pjesët e para në ekskluzivitetin Home Alone (1990–1992), My Cousin Vinny (1992), dhe ekskluzivitetin Lethal Weapon (1989–1998).

Pesci fitoi Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor për rolin e tij si personazhi gangster Tommy DeVitoGoodfellas dhe mori dy nominime të tjera në të njëjtën kategori për portretizimin e tij të Joey LaMotta dhe Russell BufalinoRaging Bull dhe The Irishman, respektivisht. Ai njoftoi tërheqjen e tij nga aktrimi në vitin 1999, por që atëherë është rikthyer për të luajtur në katër filma.

Pesci është gjithashtu një muzikant që ka regjistruar tre albume në studio: Little Joe Sure Can Sing! (1968), Vincent LaGuardia Gambini Sings Just for You (1998), dhe Pesci... Still Singing (2019).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesci ka lindur më 9 shkurt 1943, në Newark, New Jersey. Nëna e tij, Maria (Mesce) punonte me kohë të pjesshme si berbere, dhe babai i tij, Angelo Pesci, ishte shofer kamioni për General Motors dhe barist. Ai është me prejardhje italiane me prejardhje familjare si në Torino[1][2][3] dhe Aquiloniaprovincën e Avelinos.[4] Pesci u rrit në Belleville, New Jersey dhe u diplomua në Belleville High School. Në kohën kur Pesci ishte pesë vjeç ai po shfaqej në shfaqje në Nju Jork.[1] Në moshën 10-vjeçare ai ishte i rregullt në një shfaqje televizive të quajtur Startime Kids, e cila gjithashtu shfaqte Connie Francis.[1]

Si adoleshent, Pesci ishte mik me këngëtarët Frankie Valli (i cili është nëntë vjet më i madh se ai) dhe Tommy DeVito (i cili ishte 15 vjet më i madhi). Në vitin 1959 në moshën 16-vjeçare, ndërsa punonte në four seasons bowling alley, ai ndihmoi t'i prezantonte ata me këngëtarin dhe kompozitorin Bob Gaudio, gjë që çoi në formimin e grupit The Four Seasons.[5] Pesci ishte shok fëmijërie me figurën e mafies amerikane, Robert Bisaccia.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1960, Pesci filloi të punonte si berber, duke ndjekur hapat e nënës së tij. Në të njëjtën kohë, ai u përpoq të fillonte një karrierë muzikore, duke luajtur kitarë me disa grupe, duke përfshirë Joey Dee dhe Starliters që prezantuan rekordin, vallëzimin dhe Peppermint Lounge "Peppermint Twist" në New York City.

Në vitin 1968, ai publikoi albumin e tij debutues Little Joe Sure Can Sing! (billed as Joe Ritchie), në të cilin ai këndoi kopertina të hiteve bashkëkohore të popit.

Pesci më vonë iu bashkua Frank Vincent si një dyshe komedie, duke interpretuar si "Vincent dhe Pesci" nga 1970 deri në 1976. Akti i tyre bashkoi veprimet e dyfishta të frymëzuara nga Abbott dhe Costello me komedinë fyese të stilit Don Rickles, e cila u tregua e njohur me turmat. Gjatë kësaj kohe, të dy burrat zhvilluan një miqësi të fortë profesionale dhe personale me njëri-tjetrin.[7][8] Në vitin 1975, ata u shfaqën në shfaqjen në Broadway The New Vaudeillians, e cila zgjati vetëm një javë.

Filmi i parë në të cilin luajti Pesci ishte film krimi me buxhet të ulët të vitit 1976 The Death Collector së bashku me Frank Vincent. Pas filmit, Pesci u kthye në Bronx dhe jetoi mbi restorantin e Amici, ku ishte punonjës.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesci është martuar dhe divorcuar tri herë.[9]

Martesa e tij e parë ishte në janar 1964.[10] Martesa e tij e tretë ishte nga 1988 deri më 1992, me Claudia Haro, një modele dhe aktore. Ata kanë një fëmijë, një vajzë, të quajtur Tiffany (l. 1992).[11] Në vitin 2007, Pesci u fejua me Angie Everhart, por çifti u nda në vitin 2008.[12]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1961 Hey, Let's Twist! Dancer At The Peppermint Lounge I pakredituar
1976 The Death Collector Joe Salvino
1980 Raging Bull Joey LaMotta
1982 I'm Dancing as Fast as I Can Roger
Dear Mr. Wonderful Ruby Dennis
1983 Eureka Mayakofsky
Easy Money Nicky Cerone
1984 Once Upon a Time in America Frankie Minaldi
Everybody in Jail Corrado Parisi
1987 Man on Fire David Coolidge
1988 Moonwalker Frankie "Mr. Big" Lideo
The Legendary Life of Ernest Hemingway John Dos Passos
1989 Lethal Weapon 2 Leo Getz
1990 Catchfire Leo Carelli Cameo i pakredituar
Betsy's Wedding Oscar Henner
Goodfellas Tommy DeVito Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor
Home Alone Harry Lyme
1991 The Super Louie Kritski Jr.
JFK David Ferrie
1992 My Cousin Vinny Vincent LaGuardia Gambini
Lethal Weapon 3 Leo Getz
The Public Eye Leon "Bernzy" Bernstein
Home Alone 2: Lost in New York Harry Lyme
1993 A Bronx Tale Carmine
1994 Jimmy Hollywood Jimmy Alto / Jericho
With Honors Simon B. Wilder
1995 Casino Nicky Santoro
1997 8 Heads in a Duffel Bag Tommy Spinelli
Gone Fishin' Joe Waters
1998 Lethal Weapon 4 Leo Getz
2006 The Good Shepherd Joseph Palmi Cameo
2010 Love Ranch Charlie "Charlie Goodtimes" Bontempo
2015 A Warrior's Tail King of Mosquitos (voice)
2019 The Irishman Russell Bufalino
2023 Day of the Fight[13] Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1985 Half Nelson Rocky Nelson 6 episode
1992 Tales from the Crypt Vic / Jack Episodi: "Split Personality"
Saturday Night Live Himself / Host Episodi: "Joe Pesci/Spin Doctors"
1997 Saturday Night Live Himself Episodi: "Rob Lowe/Spice Girls"
2023–present Bupkis Joe Larocca Roli kryesor

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesci ka marrë nominime të shumta për çmime, duke përfshirë tre nominime për Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor për interpretimet e tij në filmat e Martin Scorsese Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), dhe The Irishman (2019).

Year Award Category Nominated work Result
1981 Academy Awards Best Supporting Actor Raging Bull Kandidat/e
1991 Goodfellas Fitues/e
2020 The Irishman Kandidat/e
1982 British Film Academy Awards Best Film Newcomer Raging Bull Fitues/e
2020 Best Supporting Actor The Irishman Kandidat/e
1981 Golden Globe Awards Best Supporting Actor – Motion Picture Raging Bull Kandidat/e
1991 Goodfellas Kandidat/e
2020 The Irishman Kandidat/e
1998 Golden Raspberry Awards Worst Supporting Actor Lethal Weapon 4 Kandidat/e
2020 Screen Actors Guild Awards Outstanding Supporting Actor – Motion Picture The Irishman Kandidat/e
Outstanding Ensemble – Motion Picture Kandidat/e

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Harrison, Nancy (8 mars 1992). "Joe Pesci? That Guy Is Some Kind of Character". The New York Times (në anglisht). New York. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2015. Marrë më 21 tetor 2015.
 2. ^ "Joe Pesci". celebritywonder (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2011.
 3. ^ Martone, Eric (12 dhjetor 2016). Italian Americans: The History and Culture of a People (në anglisht). ABC-CLIO. ISBN 9781610699952 – nëpërmjet Google Books.
 4. ^ Aspesi, Natalia (4 shtator 1992). "Piccolo e nero mezzo italiano Pesci è la star". la Repubblica (në italisht). Rome: GEDI Gruppo Editoriale. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2020. Marrë më 9 shkurt 2020.
 5. ^ "Jersey Boys Movie vs True Story – Real Frankie Valli, Tommy DeVito". HistoryvsHollywood.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2015. Marrë më 21 tetor 2015.
 6. ^ Iconic 'Goodfella' Robert Bisaccia dies in prison Chanta L. Jackson, NJ.com (December 4, 2008)
 7. ^ Lewine, Edward (18 shkurt 1996). "Frank Vincent's Two-Limo Night". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2020. Marrë më 24 shkurt 2020.
 8. ^ Eidelstein, Eric. "The Mysterious Disappearing Act of Joe Pesci". Complex (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2020. Marrë më 24 shkurt 2020.
 9. ^ "Now They're Good Fellas Ray Liotta And Joe Pesci Were Cold-blooded Wiseguys In Their 1990 Movie, But In Films Opening This Weekend, They're Unlikely Heroes. Joe Pesci Is Out For Justice". philly-archives (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 21 tetor 2015.
 10. ^ Katsilometes, John (4 qershor 2012). "Joe Pesci remembers his own honeymoon in Vegas -- meeting the Rat Pack". Las Vegas Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2016. Marrë më 21 tetor 2015.
 11. ^ "Joe Pesci's Daughter Tiffany: Everything To Know About 'Home Alone' Star's Only Kid". hollywoodlife.com (në anglisht). 17 qershor 2023.
 12. ^ "Pesci ends engagement with model Everhart" (në anglisht). Ireland On-line. 25 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2008. Marrë më 25 prill 2008.
 13. ^ Jack Huston To Make Feature Directorial Debut With ‘Day Of The Fight’: Sets Michael Pitt, Nicolette Robinson, Joe Pesci & More