Humphrey Bogart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Humphrey Bogart
Bogart in 1940
U lind në
Humphrey DeForest Bogart

25 dhjetor 1899
Vdiq14 janar 1957 (57 vjet)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1921–1956
Partia politikeDemokratik
Bashkëshorti/ja
Fëmijë2, përfshirë Stephen Humphrey Bogart
Prind/ër
ÇmimetAcademy Award for Best Actor
The African Queen (1952)
Military career
Në aleancë me Shtetet e Bashkuara
Shërbimi/dega Marina e Shteteve të Bashkuara
Vite shërbimi27 nëntor 1918 – 18 qershor 1919
Betejat/luftratLufta e Parë Botërore
Faqja në rrjethumphreybogart.com
Nënshkrimi

Humphrey Bogart (New York, 25 dhjetor 1899- Hollywood, 14 janar 1957) ishte aktor amerikan i filmit dhe i teatrit.

Si fëmijë i një kirurgu të pasur fillon të studijoi medicinën, por menjëherë e ndërprenë. Gjatë Luftës së parë botërore shërbenë në marinën detare, ku edhe plagoset. Më vonë i bie në sy filmi dhe teatri. Është i pranishëm në skenat e Broadwayt si asistent, ndërsa më vonë si aktor dhe hynë në hapat e nënës së tij. Në fillim ishte koha e roleve të vogëla dhe të pa rendësishme. Kariera e vërtetë e Bogartit fillon më 1935 me rolin e një krimineli në "Malet me gur". Me bashkëshorten Lauren Bacall bëhet qifti i aktorëve më të popullarizuar të kohës. Njeriu për të cilin Chandler ka thenë "e mjaftueshme është që ai vetëm të paraqitet, për t'i përfituar", vdiq nga një karcinom në janar të vitit 1957, për pa i mbushë 58 vite.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogard u lind në New York, si fëmija më i vjetër i Belmont DeForest Bogard (i lindur në korrik 1867, në Watkins GlenNew York – vdiq më 8 shtator 1934 në New York) dhe Maud Humphrey (18671941). Belmont dhe Maud u kurorëzuan në qershor 1898. Paraardhësit e babait të tij ishin folës të gjuhës angleze, me prejardhje holandeze dhe spanjolle. Bogart është një emër holandez, që do të thotë "dru frutor"[1]. Nëna e tij ishte kryesisht me origjinë angleze, me një ndikim më të vogël të Uellsit. Babai Bogart ishte një prezbiterian, dhe nëna e tij një anëtar i Kishës Episkopale. Ditëlindja Bogart ka qenë një subjekt i debatit. Ajo prej kohësh mendohet ta ketë lindur në ditën e Krishtlindjeve në vitin 1899, e cila u shpik nga Warner Bros dhe është përdorur shpesh për sfond romantike, dhe në fakt ai ka lindur më 23 janar në vitin 1899, e cila është data që shfaqet në shumë nga akuzat. Megjithatë, këto histori ende duken të pabazuara: edhe pse kurrë nuk gjeti një çertifikatë lindjeje, një njoftim i lindjes së tij u shfaq në një gazetëBoston në janar, të vitit 1900, dhe ka konfirmuar se ai ka lindur në ditën e Krishtlindjeve në vitin 1899, si dhe burimet e tjera[2].

Fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I ati i Bogardit, Belmonti, ishte kirurg specialist i zemrës dhe mushkrive. Nëna e tij, Maud Humphrey, ishte një ilustratore komerciale e suksessshme, e cila ishte arsimuar në New York dhe në Francë. Ishte një femër militante.[3] E kishte përdorë vizatimin e bebës të Humphreyiut për kampanjën e njohur për ushqim të fëmijëve Mellins.[4] Fitoi rreth mbi 50 mijë dollarë në vit per ilustratime, që për atë kohë ishte një shumë shumë e madhe, në krahasim me bashkëshortin që fitonte rreth 20 mijë.[5] Bogartët jetonin me banesë në Upper West Side, por e kishin edhe vikendicën në shtetin e New York.[6]

Humphrey ishte nga tre fëmijë më i vjetëri. Kishte edhe dy motra, Frances dhe Catherine Elizabeth (Kay).[4] Prindrit ishin shumë të zënë me punë zyrtare me karierat e tyre, prandaj edhe shpesh i acaronin marredhënijet. Rezultati i gjithë kësaj lente emocione te fëmijët. ‘’Unë e mbaj mend fëmijërinë që ishte e vështirë, por shumë e bukur. Puthja në familjen tonë ishte një ngjarje e vërtetë. Nëna dhe babai ynë ishin tepër të shqetësuar për motrën time dhe mua." [7] Bogartët me fëmijun e tyre fitonin për veshjet e tyre të bukura, të rregullta dhe fotografive të "ëmbla" të cilat i pozonte nëna e tij për veshjet e firmës, Little Lord Fauntleroy, që më vonë edhe me emrin "Humphrey".[8] Nga babai e trashëgoi ndihmën për t’ju dhënë të tjerëve, peshkimin,dashurinë dhe rënjën në qendër të vemendjes në aktivitete të grave.[9]

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga deri te statusi i yllit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1928–1940[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Regjisori
1928 The Dancing Town Himself Edmund Lawrence
1930 Broadway's Like That Ruth's Fiance Arthur Hurley
Up the River Steve Jordan John Ford
A Devil with Women Tom Standish Irving Cummings
1931 Body and Soul Jim Watson Alfred Santell
The Bad Sister Valentine Corliss Hobart Henley
A Holy Terror Steve Nash Irving Cummings
Women of All Nations Stone (scenes deleted) Raoul Walsh
1932 Love Affair Jim Leonard Thornton Freeland
Big City Blues Shep Adkins Mervyn LeRoy
Three on a Match Harve Mervyn LeRoy
1934 Midnight Garboni Chester Erskine
1936 The Petrified Forest Duke Mantee Archie Mayo
Bullets or Ballots Nick "Bugs" Fenner William Keighley
Two Against the World Sherry Scott William C. McGann
China Clipper Hap Stuart Ray Enright
Isle of Fury Valentine "Val" Stevens Frank McDonald
1937 Black Legion Frank Taylor Archie Mayo
The Great O'Malley John Phillips William Dieterle
Marked Woman David Graham Lloyd Bacon
Kid Galahad Turkey Morgan Michael Curtiz
San Quentin Joe "Red" Kennedy Lloyd Bacon
Dead End Hugh "Baby Face" Martin William Wyler
Stand-In Doug Quintain Tay Garnett
1938 Swing Your Lady Ed Hatch Ray Enright
Crime School Deputy Commissioner Mark Braden Lewis Seiler
Men Are Such Fools Harry Galleon Busby Berkeley
Racket Busters Pete "Czar" Martin Lloyd Bacon
The Amazing Dr. Clitterhouse "Rocks" Valentine Anatole Litvak
Angels with Dirty Faces James Frazier Michael Curtiz
Swingtime in the Movies Himself Crane Wilbur
1939 King of the Underworld Joe Gurney Lewis Seiler
The Oklahoma Kid Whip McCord Lloyd Bacon
You Can't Get Away with Murder Frank Wilson Lewis Seiler
Dark Victory Michael O'Leary Edmund Goulding
The Roaring Twenties George Hally Raoul Walsh
The Return of Doctor X Dr. Maurice Xavier, aka Marshall Quesne Vincent Sherman
Invisible Stripes Chuck Martin Lloyd Bacon
1940 Virginia City John Murrell Michael Curtiz
It All Came True Grasselli aka Chips Maguire Lewis Seiler
Brother Orchid Jack Buck Lloyd Bacon
They Drive by Night Paul Fabrini Raoul Walsh

1941–1950[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Regjisori
1941 High Sierra Roy Earle Raoul Walsh
The Wagons Roll at Night Nick Coster Ray Enright
The Maltese Falcon Sam Spade John Huston
All Through the Night Gloves Donahue Vincent Sherman
1942 The Big Shot Joseph "Duke" Berne Lewis Seiler
Across the Pacific Rick Leland John Huston
Casablanca Rick Blaine Michael Curtiz
1943 Action in the North Atlantic Lt. Joe Rossi Lloyd Bacon
Sahara Sgt. Joe Gunn Zoltan Korda
Thank Your Lucky Stars Himself David Butler
1944 Passage to Marseille Jean Matrac Michael Curtiz
To Have and Have Not Harry "Steve" Morgan Howard Hawks
I Am an American[10] Himself Crane Wilbur
1945 Conflict Richard Mason Curtis Bernhardt
1946 The Big Sleep Philip Marlowe Howard Hawks
Two Guys From Milwaukee Himself David Butler
1947 Dead Reckoning Capt. "Rip" Murdock John Cromwell
The Two Mrs. Carrolls Geoffrey Carroll Peter Godfrey
Dark Passage Vincent Parry Delmer Daves
1948 The Treasure of the Sierra Madre Fred C. Dobbs John Huston
Key Largo Frank McCloud John Huston
Always Together Himself Frederick De Cordova
1949 Knock on Any Door Andrew Morton Nicholas Ray
Tokyo Joe Joseph "Joe" Barrett Stuart Heisler
1950 Chain Lightning Lt. Col. Matthew "Matt" Brennan Stuart Heisler
In a Lonely Place Dixon Steele Nicholas Ray

1951–1956[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Regjisori
1951 The Enforcer Dist. Atty. Martin Ferguson Bretaigne Windust
Sirocco Harry Smith Curtis Bernhardt
The African Queen Charlie Allnut John Huston
1952 Deadline — U.S.A. Ed Hutcheson Richard Brooks
1953 The Road to Bali Himself Hal Walker
Battle Circus maj. Jed Webbe Richard Brooks
Beat the Devil Billy Dannreuther John Huston
1954 The Caine Mutiny Lt. Cmdr. Philip Francis Queeg Edward Dmytryk
Sabrina Linus Larrabee Billy Wilder
The Barefoot Contessa Harry Dawes Joseph L. Mankiewicz
1955 We're No Angels Joseph Michael Curtiz
The Left Hand of God James "Jim" Carmody Edward Dmytryk
The Desperate Hours Glenn Griffin William Wyler
1956 The Harder They Fall Eddie Willis Mark Robson

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Meyers 1997, p. 5.
  2. ^ "The religious affiliation of Humphrey Bogart." Arkivuar 15 shkurt 2006 tek Wayback Machine Adherents.com. Retrieved: January 25, 2011.
  3. ^ Meyers 1997., fq. 6–7.
  4. ^ a b Meyers 1997., fq. 8.
  5. ^ Meyers 1997., fq. 6.
  6. ^ Meyers 1997., fq. 10–11.
  7. ^ Meyers 1997., str. 9–10.
  8. ^ Meyers 1997., str. 9.
  9. ^ Meyers 1997., str. 22.
  10. ^ The 16 minute film, I Am an American, was featured in American theaters as a short feature in connection with "I Am an American Day" (now called Constitution Day). I Am an American was produced by Gordon Hollingshead, also written by Crane Wilbur. Besides Bogart, it featured Gary Gray, Dick Haymes, Danny Kaye, Joan Leslie, Dennis Morgan, Knute Rockne, and Jay Silverheels. See: Stampa:Tcmdb title and {{{titulli}}}Internet Movie Database .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Humphrey Bogart – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale