Jump to content

Rami Malek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rami Malek
Malek në Paley Center for Media më 2015
U lind në12 maj 1981 (40 vjet)
Emrat e tjerëRami Said Malek
ArsimiUniversiteti i Evansville (BFA)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2004–present

Rami Said Malek (i lindur më 12 maj 1981) është një aktor amerikan. Ai është i mirënjohur për rolin kryesor të Elliot Alderson në serinë televizive Mr. Robot, për të cilën ai fitoi Critics' Choice Award dhe ka marrë nominime për Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award. Malek ka portretizuar edhe karaktere të tjerë në film dhe televizion, si Mbreti Ahkmenrah në trilogji Night at the Museum, The War at Home (2005–07), The Pacific (2010), Larry Crowne (2011), The Master (2012), Ain't Them Bodies Saints (2013) dhe filmin i vlerësuar në mënyrë kritike Short Term 12 (2013).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malek ka lindur në Los Angeles, Kaliforni,[1] nga prindërit egjiptian. Ai është gjithashtu me origjinë të largët greke.[2] Babai i tij ishte një ciceron në Kajro.[3] Malek ka një vëlla binjak identik me emrin Sami, i cili është katër minuta më i ri se ai. Ai ka gjithashtu një motër më të madhe, Jasmine, e cila është doktoreshë e mjekimit urgjent. Malek mori pjesë në Notre Dame High School në Sherman Oaks, Kaliforni. U diplomua në Artet e Bukura në vitin 2003 nga Universiteti i EvansvilleEvansville, Indiana.[4]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2006 Night at the Museum Faraoni Ahkmenrah
2009 Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
2011 Larry Crowne Steve Dibiasi
2012 Battleship Lt. Hill
2012 The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Benjamin
2012 The Master Clark
2013 Ain't Them Bodies Saints Will
2013 Short Term 12 Nate
2013 Oldboy Browning
2014 Need for Speed Finn
2014 Night at the Museum: Secret of the Tomb King Ahkmenrah
2014 Da Sweet Blood of Jesus Seneschal Higginbottom
2016 Project X Co-Narrator (voice) Film i shkurtër
Buster's Mal Heart Buster
2017 Papillon Louis Dega
2018 Bohemian Rhapsody Freddie Mercury
2019 The Ben Cobb Show Harry Bardo Film i shkurtër
2020 Dolittle Chee-Chee (dublimi)
2021 The Little Things Detektivi Jim "Jimmy" Baxter
No Time to Die Lyutsifer Safin Completed
TBA Untitled David O. Russell project Post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Gilmore Girls Andy Episode: "In the Clamor and the Clangor"
2005 Over There Hassan 2 epizoda
2005 Medium Timothy Kercher Epizodi: "Time Out of Mind"
2005–2007 The War at Home Kenny 21 epizoda
2010 24 Marcos Al-Zacar 3 epizoda
2010 The Pacific Merriell "Snafu" Shelton 6 epizoda
2012 Alcatraz Webb Porter Epizodi: "Webb Porter"
2012 Legjenda e Korrës Tahno (dublimi) 3 epizoda
2014 Believe Dr. Adam Terry Episode: "Pilot"
2015–2019 Mr. Robot Elliot Alderson Roli kryesor; gjithashtu producent (sezonet 3-4)
2017-2019 BoJack Horseman Flip McVicker (dublimi) 10 epizoda

Video lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Tirulli Zërin e Shënime
2004 Halo 2 Dublime shtesë Uncredited
2014 Legjenda e Korrës Tahno
2015 Until Dawn[5] Joshua "Josh" Washington

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Titulli Rezultati Ref.
2016 Critics' Choice Television Award Best Actor in a Drama Series Mr. Robot Fitoi [6]
Golden Globe Award Best Actor – Television Series Drama Nominuar [7]
Satellite Award Best Actor – Television Series Drama Pending [8]
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series Nominuar [9]
Dorian Awards TV Performance of the Year - Actor Nominuar [10]
"We're Wilde About You!" Rising Star Award Nominuar

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scott Feinberg (20 qershor 2017). "Awards Chatter Podcast – Rami Malek". The Hollywood Reporter (Podkast) (në anglisht). iTunes. Koha në të cilën tregohet në video: 03:05–12:17. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2018. Marrë më 30 tetor 2019.
  2. ^ Willmore, Alison (26 gusht 2015). "The Hacker Heartthrob From Mr. Robot Who Owned Summer TV". BuzzFeed (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2015.
  3. ^ Drumming, Neil (28 gusht 2015). "Looking Back on Mr. Robot and a Season of Hacker Drama". The New York Times (në anglisht).
  4. ^ "Local Stars: Film and TV stars who lived and breathed Evansville at some point in their lives". Evansville Living (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2015.
  5. ^ Pete Samuels (12 gusht 2014). "Until Dawn unveiled for PS4 at Gamescom 2014" (në anglisht). PlayStation.Blog.Europe.
  6. ^ Mitovich, Matt Webb (17 janar 2016). "Critics' Choice Awards: TV Winners Include Fargo, Mr. Robot, Master of None, Rachel Bloom and Carrie Coon" (në anglisht). TVLine. Marrë më 18 janar 2016.
  7. ^ Mitovich, Matt Webb (10 janar 2016). "Golden Globes: Mr. Robot and Mozart Win Big; Taraji P. Henson, Lady Gaga, Jon Hamm, Rachel Bloom Grab Gold" (në anglisht). TVLine. Marrë më 12 janar 2016.
  8. ^ Ausiello, Michael (9 dhjetor 2015). "SAG Awards: Game of Thrones, Homeland, House of Cards Lead Noms; Empire, Inside Amy Schumer Shut Out; Mr. Robot's Rami Malek Sneaks In" (në anglisht). TVLine. Marrë më 9 dhjetor 2015.
  9. ^ "Satellite Awards (2015)" (në anglisht). International Press Academy. 1 dhjetor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2015.
  10. ^ "'Carol' Earns Multiple Mentions as Dorian Award Nominees Are Unveiled" (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]