Jump to content

Mr. Robot (Serial televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MR. Robot
MR. Robot

Mr. Robot është një dramë-triler, serial televiziv amerikane krijuar nga Sam Esmail. Me aktorët Rami Malek si Elliot Alderson, një inxhinier i sigurisë kompjuterike dhe haker i cili vuan nga çrregullim ankthi social dhe depresioni klinik. Alderson është rekrutuar nga një anarkist i rebeluar i njohur si "Mr.robot", luajtur nga Christian Slater, për t'u bashkuar me një grup hacktivistësh. Grupi synon të anulojë të gjitha borxhet duke sulmuar korporatën E Corp. Mr. Robot ka marrë kritike të mira dhe është nominuar për çmime të shumta, duke fituar 2015 Golden Globe Award for Best Television Series – Drama.

Seria vijon me Eliot Alderson, një djalë i ri që jeton në New York City, i cili punon në kompaninë kibernetike Allsafe si inxhinier i sigurisë. Ai vazhdimisht lufton me çrregullimin e ankthit social dhe depresionin klinik. Mendimet e Eliotit ndikohen shumë nga paranoja dhe mashtrimi.[1] Ai lidhet me njerëzit duke i hakurar e cila shpesh e çon atë për të vepruar si një cyber - vigjilant.

 • Rami Malek në rolin e Elliot Alderson,[2] një inxhinier i sigurisë në Allsafe Cybersecurity dhe një hacker vigilante. Ai ka çrregullim ankthi social dhe me depresion klinik,[1] probleme që bëjnë që ai të jetojë i izoluar nga njerëzit e tjerë.[3]
 • Carly Chaikin në rolin e Darlene,[4] Motra e Elliotit[5] dhe një nga hakerat fsociety.[6][7]
 • Portia Doubleday në rolin e Angela Moss,[8] Mike e fëmijërisë së Elliot dhe një punonjëse në Allsafe, më vonë Menaxhere PR për E Corp.[6][7][9]
 • Martin Wallström në rolin e Tyrell Wellick,[10] Zevendës President ambicioz i Teknologjisë në E Corp.
 • Christian Slater në rolin e Mr. Robot,[11] një anarkist i rebeluar i cili rekruton Elliot në një grup hacker të quajtur fsociety nëntokësore;[12] and Edward Alderson, Elliot's father.[13]
 • Michael Cristofer në rolin e Phillip Price(sezonin e 2; përsëritur sezonin 1), Drejtori i Përgjithshëm i E Corp.[14]
 • Stephanie Corneliussennë rolin e Joanna Wellick (season 2; recurring season 1), Bashkeshkortja e Tyrell.[15][14]
 • Grace Gummer në rolin e Dominique "Dom" DiPierro (season 2), an FBI field agent investigating the E Corp hack.[16]
 • Michel Gill në rolin e Gideon Goddard, CEO i Allsafe Security.[17]
 • Gloria Reuben në rolin e Krista Gordon, Psikiatiria e Elliotit.[18]
 • Ben Rappaport në rolin e Ollie Parker, I dashuri i Angelës dhe një punonjës në Allsafe.[19]
 • Ron Cephas Jones në rolin e Leslie Romero, anëtar i fsociety.[15]
 • Sunita Mani në rolin e Trenton, anëtar i fsociety.
 • Azhar Khan as Mobley, anëtar i fsociety dhe punonjës në E Corp.[15]
 • Michael Drayer në rolin e Cisco, ish-të dashuri i Darlene i cili është ndërlidhës së SHBA në grupin kinez të hacker, të Ushtrisë së errët.[15]
 • BD Wong në rolin e Whiterose, një grua transgender koka e Ushtrisë së errët.[20]
 • Brian Stokes Mitchell në rolin e Scott Knowles, CTO i E Corp pas arrestimin të Colby[21]
 • Sakina Jaffrey në rolin e Antara Nayar, avokatja e Angelës[21]
 • Aaron Takahashi në rolin e Lloyd Chung, shok pune i Elliotit tek Allsafe (guest, season 2).
 • Frankie Shaw në rolin e Shayla Nico, Elliot's drug dealer and girlfriend.[22]
 • Bruce Altman në rolin e Terry Colby, CTO i E Corp i cili është përgatitur nga fsociety për një sulm hack.
 • Elliot Villar në rolin e Fernando Vera, furnizuesit e drogës Shayla me suboxone i cili ka një filozofi të veçantë të rrezikshme dhe është i fiksuar me Shaylan dhe më vonë me Elliot.[15]
 • Michele Hicks në rolin e Sharon Knowles, bashkëshortja e Scott Knowles.
 1. ^ a b Jurgensen, John (15 korrik 2015). "'Mr. Robot' Star Rami Malek Dives Into a World of Paranoia, Addiction and Illusion". The Wall Street Journal. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Elliot Alderson: Played by Rami Malek". USA Network. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mr. Robot". Backstage. Marrë më 21 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Darlene: Played by Carly Chaikin". USA Network. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2015. Marrë më 3 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Scott, Nate (13 gusht 2015). "How does 'Mr. Robot' move forward after its insane eighth episode?". USA Today. Marrë më 14 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Ng, Philiana (11 shtator 2014). "'Suburgatory,' 'Her' Alums to Co-Star in USA's Hacker Drama 'Mr. Robot'". The Hollywood Reporter. Marrë më 3 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b The Deadline Team (11 shtator 2011). "Portia Doubleday, Carly Chaikin Join USA Pilot 'Mr. Robot'; Rupert Evans In Amazon's 'Man In The High Castle'". Deadline.com. Marrë më 3 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Angela Moss: Played by Portia Doubleday". USA Network. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2018. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Eyerly, Alan (29 maj 2015). "Wealth disparity, hackers and cyber threats in 'Mr. Robot'". Los Angeles Times. Marrë më 17 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Tyrell Wellick: Played by Martin Wallström". USA Network. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Mr. Robot: Played by Christian Slater". USA Network. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Stanhope, Kate (16 prill 2015). "USA's 'Mr. Robot' Nabs 'Gotham,' 'Sopranos' Actors for Recurring Roles (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 21 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Tracy, Abigail (19 gusht 2015). "Floppy Discs And Encryption Keys: 'Mr. Robot' Episode 9 Reality Check". Forbes. Marrë më 14 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Wagmeister, Elizabeth (4 mars 2016). "'Mr. Robot' Promotes Two to Series Regulars, Adds Guest Stars for Season 2". Variety. Marrë më 5 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d e Stanhope, Kate (16 prill 2015). "USA's 'Mr. Robot' Nabs 'Gotham,' 'Sopranos' Actors for Recurring Roles (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 17 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Petski, Denise (29 janar 2016). "'Mr. Robot' Adds Grace Gummer As New Regular". Deadline.com. Marrë më 29 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Mitovich, Matt Webb (1 maj 2015). "USA Network's Mr. Robot Adds Shield, Queer as Folk and Smash Alums". TVLine. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2015. Marrë më 5 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ The Deadline Team (22 tetor 2014). "Karen Pittman Joins 'The Americans'; Gloria Reuben In 'Mr. Robot'". Deadline.com. Marrë më 5 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Day, Carla (11 maj 2015). "'Mr. Robot' Exclusive: Ben Rappaport's Photo Diary from the Set". BuddyTV. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Giles, Matthew (2 shtator 2015). "BD Wong on Why Mr. Robot's Portrayal of a Transgender Character Is Radical". Vulture. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b Stanhope, Kate (28 maj 2015). "'Glee,' 'House of Cards' Alums Join USA Hacker Drama 'Mr. Robot' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 18 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ The Deadline Team (3 nëntor 2014). "Frankie Shaw Joins 'Mr. Robot'; Nick Westrate In 'Turn'". Deadline.com. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Mitovich, Matt Webb (4 mars 2016). "Mr. Robot Season 2 Promotes Two Series Regulars, Adds Recurring Cast". TVLine. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 8 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Wagmeister, Elizabeth (7 mars 2016). "Craig Robinson Joins 'Mr. Robot' Season 2". Variety. Marrë më 8 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Andreeva, Nellie (18 mars 2016). "Aasif Mandvi Cast In Netflix's 'A Series Of Unfortunate Events' & USA's 'Mr. Robot'". Deadline.com. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b c d Petski, Denise (23 mars 2016). "'Mr. Robot' Casts Sandrine Holt, Michael Maize, Dorothi Fox & Luke Robertson". Deadline.com. Marrë më 24 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)