Sam Esmail

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sam Esmail tek SXSW 2016

Sam Esmail (u lind në 17 shtator 1977)[1] është një skenarist egjiptiano-amerikane, regjizor, drejtor televizioni dhe producent televiziv. Ai është i njohur si krijuesi i serialit televizive Mr. Robot (2015-prezent).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esmail ka lindur në Hoboken, New Jersey.[2] Ai ka prejardhje egjiptiane.[3] Ndërsa ndiqte Universitetin e New Yorkut, ai ka punuar në një laborator kompjuterik para se të vihej në "liri me kusht" akademik për një incident atje.Pas diplomimit nga Tisch School e Arteve atij kolegjit, ai shkoi në "Master i Arteve të Bukura" diplomë në Konservatorin e AFI .[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sam Esmail Biography". All Movie Guide / Rovi via The New York Times. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 23, 2015. Marrë më korrik 18, 2015. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Exclusive: Emmy Rossum is dating her 'Comet' director Sam Esmail". New York Post. 14 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 6, 2014. Marrë më shtator 1, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.hollywoodreporter.com/live-feed/mr-robot-premiere-interview-creator-804638
  4. ^ "Sam Esmail: Executive Producer". Mr. Robot official site (USA Network). Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 29, 2015. Marrë më korrik 18, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)