Sam Esmail

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sam Esmail tek SXSW 2016

Sam Esmail (u lind në 17 shtator 1977)[1] është një skenarist egjiptiano-amerikane, regjizor, drejtor televizioni dhe producent televiziv. Ai është i njohur si krijuesi i serialit televizive Mr. Robot (2015-prezent).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esmail ka lindur në Hoboken, New Jersey.[2] Ai ka prejardhje egjiptiane.[3] Ndërsa ndiqte Universitetin e New Yorkut, ai ka punuar në një laborator kompjuterik para se të vihej në "liri me kusht" akademik për një incident atje.Pas diplomimit nga Tisch School e Arteve atij kolegjit, ai shkoi në "Master i Arteve të Bukura" diplomë në Konservatorin e AFI .[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sam Esmail Biography". All Movie Guide / Rovi via The New York Times. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 23, 2015. Marrë më korrik 18, 2015. Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ "Exclusive: Emmy Rossum is dating her 'Comet' director Sam Esmail". New York Post. 14 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 6, 2014. Marrë më shtator 1, 2013. Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.hollywoodreporter.com/live-feed/mr-robot-premiere-interview-creator-804638
  4. ^ "Sam Esmail: Executive Producer". Mr. Robot official site (USA Network). Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 29, 2015. Marrë më korrik 18, 2015. Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)