Legjenda e Korrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Legjenda e Korrës
GjiniaAksion
Aventurê
Fantashkencë
Komedi-drama
Krijuar nga
Shkruar nga
 • Michael Dante DiMartino
 • Bryan Konietzko (sezoni 1)
 • Tim Hedrick (sezonet 2–4)
 • Joshua Hamilton (sezonet 2–4)
 • Katie Mattila (sezonet 3–4)
Regjia nga
 • Joaquim Dos Santos (sezoni 1)
 • Ki Hyun Ryu (sezoni 1)
 • Colin Heck (sezonet 2–4)
 • Ian Graham (sezonet 2–4)
 • Melchior Zwyer (sezonet 3–4)
 • Michael Dante DiMartino ("Remembrances")
Zërat e
KompozitoriJeremy Zuckerman
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve52 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Michael Dante DiMartino
 • Bryan Konietzko
 • Joaquim Dos Santos (bashkë-producent ekzekutiv)
Kohëzgjatja23 minuta
Transmetimi
Programi origjinalNickelodeon
(14 prill 2012 – 25 korrik 2014)
Nick.com
(1 gusht 2014 –19 dhjetor 2014)[1]
Formati i pikturës
Transmetimi i parë14 prill 2012
Transmetimi origjinal19 dhjeror 2014
Kronologjia
I ndjekur ngaLegjenda e Korrës (komik)

Legjenda e Korrës (Anglisht: The Legend of Korra) është një serial televiziv i animuar amerikan i krijuar nga Bryan Konietzko dhe Michael Dante DiMartino për Nickelodeon. Një vazhdim i serive të mëparshme të Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit të Konietzko dhe DiMartino, i cili u transmetua nga viti 2005 deri më 2008, seriali është animuar në një stil të ndikuar fuqimisht nga anime. Legjenda e Korrës u zhvillua për 52 epizoda ("kapituj"), të ndarë në katër sezone ("libra"), nga 14 prilli 2012 deri më 19 dhjetor 2014.

Ashtu si me paraardhësin e saj, seriali është vendosur në një univers të trilluar në të cilin disa njerëz mund të manipulojnë, ose "përkulin", elementet e ujit, tokës, zjarrit ose ajrit. Vetëm një person, "Avatar", mund të përkulë të katër elementët dhe është përgjegjës për ruajtjen e ekuilibrit në botë. Seriali ndjek Avataren Korra, pasardhësen e Aang nga seria e mëparshme, pasi ajo përballet me trazira politike dhe shpirtërore në një botë modernizuese.

Ashtu si paraardhësi i tij, Legjenda e Korrës mori vlerësime kritike, duke bërë krahasime të favorshme me serinë HBO Game of Thrones dhe punimet e Hayao Miyazaki. Seriali është vlerësuar për vlerat e tij të shkrimit dhe të prodhimit, dhe është nominuar dhe fituar çmime të tilla si Çmimet Annie, një Çmimi Daytime Emmy dhe një Çmimin Gracie. Seriali u vlerësua gjithashtu për adresimin e çështjeve sociopolitike si trazirat shoqërore dhe terrorizmin, si dhe për tejkalimin e kufijve të vendosur të argëtimit të të rinjve në lidhje me çështjet e racës, gjinisë dhe orientimit seksual.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë, Libri Një: Ajri, e sheh Korrën të lëvizë në Republikën e Qytetit për të mësuar ajrin nga Tenzin, djali i Avatarit Aang. Ajo bashkohet me një ekip pro-përkuljes së bashku me vëllezërit Bolin and Mako, dhe bëhet miq me Asami Sato, trashëgimtare e një korporate kryesore inxhinierike. Politikani ambicioz Tarrlok e regjistron Korrën për të luftuar kryengritjen anti-bender të "Barazuesit", të udhëhequr nga Amon i maskuar, i cili heq benders nga aftësitë e tyre. Korra dhe miqtë e saj, të ndihmuar nga shefi i policisë Lin Beifong, demaskojnë Amonin si një waterbender dhe vëllain e Tarrlok, duke i dhënë fund grushtit të shtetit të Barazisë.

Në sezonin e dytë, Libri Dy: Shpirtrat, xhaxhai i Korrës, Unalaq, shefi i Fisit të Ujit të Veriut, merr pushtetin në fisin jugor. Ndërsa miqtë e Korrës kërkojnë mbështetje kundër Unalaq, Korra mëson për Avatarin e parë, Wan, i cili shkriu shpirtin e tij me frymën e dritës, Raava, për të burgosur Vaatu, frymën e errësirës. Unalaq çliron Vaatu gjatë Konvergjencës Harmonike, një rreshtim dhjetëvjeçar i planetëve dhe bashkohet me të për t'u bërë një Avatar i errët. Pasi mundi Unalaq-in, Korra zgjedh të lërë të hapura portalet midis botës materiale dhe botës shpirtërore, duke lejuar një bashkëjetesë të re të shpirtrave dhe njerëzve.

Sezoni i tretë, Libri Tre: Ndryshimi, fillon ndërsa mosndërruesit fillojnë të zhvillojnë fuqitë e ajrosjes si rezultat i Konvergjencës Harmonike dhe Tenzin, Korra, dhe miqtë e saj përpiqen t'i rekrutojnë ata për të rivendosur Air Nomads të zhdukur. Një avion i ri është Zaheer, udhëheqësi i shoqërisë anarkiste Red Lotus. Lotusi i Kuq vret Mbretëreshën e Tokës, duke hedhur mbretërinë e saj në kaos, dhe kap Korrën për t'u përpjekur ta vrasë dhe t'i japë fund ciklit Avatar. Ata mposhten nga miqtë e Korrës dhe ndërruesit e rinj të ajrit, por Korra është plagosur rëndë dhe e traumatizuar psikologjikisht.

Sezoni i fundit, Libri Katër: Ekuilibri, zhvillohet tre vjet më vonë. Korra shërohet ngadalë nga trauma e saj mendore dhe fizike. Kuvira prej metali, e caktuar për të ribashkuar Mbretërinë e Tokës të copëtuar, e deklaron veten kreu i "Perandorisë të Tokës" të re, autoritare. Kuvira ndërton një super-armë me frymë dhe përpiqet të pushtojë Qytetin e Republikës. Kur Korra dhe miqtë e saj shkatërrojnë armën, duke mposhtur Kuvirën, shpërthimi krijon një portal tjetër drejt Botës së Shpirtit. Seriali përfundon me perspektivën e demokracisë për ish-Mbretërinë e Tokës, ndërsa Korra dhe Asami largohen së bashku për një pushim në botën e shpirtrave.

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legjenda e Korrës fillimisht u konceptua si një miniserial dymbëdhjetë episodesh. Nickelodeon refuzoi lartësinë e krijuesve për një film të animuar Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit, bazuar në atë që më pas u bë komiku me tre pjesë The Promise, The Search and The Rift, duke zgjedhur në vend të zgjerimit të Korra në 26 epizoda. Seriali u zgjerua më tej në korrik 2012 me 52 epizoda. Këto epizoda janë grupuar në katër sezone të ndara ("Librat") të përbërë nga dymbëdhjetë deri në katërmbëdhjetë episode ("Kapitujt") secili, me secilin sezon që tregon një histori më vete. Duke filluar me episodin 9 të sezonit 3, episodet e reja u shpërndanë së pari përmes Internetit sesa transmetimit. Legjenda e Korrës përfundoi me sezonin e katërt.


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Network
1 12 14 prill 2012 23 qershor 2012 Nickelodeon
2 14 13 shtator 2013 22 nëntor 2013 Nickelodeon
3 13 27 qershor 2014 22 gusht 2014 Nickelodeon
Nick.com
4 13 3 tetor 2014 19 dhjetor 2014 Nick.com

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hoffman, Mike (korrik 24, 2014). "Legend of Korra Moving to Digital for Last Five Episodes". The Escapist (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më gusht 8, 2014. Marrë më korrik 25, 2014.