Jump to content

Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit
GjiniaAksion
Aventurê
Fantazi
Komedi-drama
Krijuar nga
Shkruar nga
 • Aaron Ehasz (head writer)
 • John O'Bryan
 • Elizabeth Welch Ehasz
 • Tim Hedrick
 • Joshua Hamilton
 • Michael Dante DiMartino
 • Bryan Konietzko
 • etj.
Regjia nga
Zërat e
KompozitorëtJeremy Zuckerman
Benjamin Wynn
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve61 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Michael Dante DiMartino
 • Bryan Konietzko
 • Aaron Ehasz
  (bashkë-producent ekzekutiv)
Kohëzgjatja23 minuta
Transmetimi
Formati i pikturësNTSC (480i)
Transmetimi i parë21 shkurt 2005
Transmetimi origjinal19 korrik 2008
Kronologjia
I ndjekur ngaLegjenda e Korrës
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit (Anglisht: Avatar: The Last Airbender) është një seri televizive e animuar amerikane e krijuar nga Michael Dante DiMartino dhe Bryan Konietzko. Seriali u transmetua në Nickelodeon për tre sezone, nga shkurti 2005 deri në korrik 2008.[1] Avatari është vendosur në një botë si Aziatike, në të cilën disa njerëz mund të manipulojnë njërin nga katër elementët - ujin, tokën, zjarrin ose ajrin - me variante telekinetikearteve marciale kineze të njohura si "përkulje". I vetmi individ që mund të përkulë të katër elementët, "Avatar", është përgjegjës për ruajtjen e harmonisë midis katër kombeve të botës dhe shërben si urë midis botës shpirtërore dhe botës fizike. Shfaqja prezantohet në një stil që kombinon anime me karikaturat amerikane dhe mbështetet në imazhet e kulturës kryesisht të Azisë Lindore, me disa ndikime të Azisë së Jugut, Botës së Re dhe Inuit dhe Sireniki.

Seriali përqendrohet rreth udhëtimit të 12-vjeçarit Aang, Avatari aktual dhe i mbijetuari i fundit i kombit të tij, Air Nomads, së bashku me miqtë e tij Sokka, Katara dhe më vonë Toph, ndërsa ata përpiqen t'i japin fund luftës së Kombit të Zjarrit. kundër kombeve të tjerë të botës. Ai ndjek gjithashtu historinë e Zukos - princit të mërguar të Kombit të Zjarrit, që kërkon të rivendosë nderin e tij të humbur duke kapur Aang, i shoqëruar nga xhaxhai i tij i mençur Iroh - dhe më vonë, ai i motrës së tij ambicioze Azula.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një shekull më parë, Avatar i ri Aang, nga frika e përgjegjësive të tij të reja, u largua nga shtëpia e tij; ai u detyrua të hynte në oqean nga një stuhi dhe u fut në një animacion të pezulluar në një ajsberg afër Polit të Jugut. Pas pak, Lordi i Zjarrit Sozin, atëherë sundimtar i Kombit të Zjarrit, nisi një luftë botërore për të zgjeruar perandorinë e kombit të tij. Duke e ditur që Avatar duhet të jetë një Nomad Ajror, ai kreu një gjenocid kundër Nomadëve Ajror me ndihmën e një komete që rrit fuqinë e zjarrfikësve. Njëqind vjet më vonë, Katara dhe Sokka, adoleshentë të Fisit të Ujit të Jugut, zbulojnë aksidentalisht Aangun dhe e ringjallin atë.

Në sezonin e parë, Aang udhëton me Katara dhe Sokka në Fisin e Ujit të Veriut në mënyrë që ai të mësojë rrjedhjen e ujit dhe të jetë i përgatitur për të mposhtur Kombin e Zjarrit. Princi Zuko, djali i dëbuar i Zjarrit aktual Lord Ozai, i ndjek ata, i shoqëruar nga xhaxhai i tij Iroh, duke shpresuar të kapë Avatarin për t'i rikthyer nderin. Aang ndiqet gjithashtu nga Zhao, një admiral i Nation Fire që aspiron të fitojë favorin e Ozai. Kur marina e tij sulmon Fisin e Ujit të Veriut, Zhao vret shpirtin e hënës; Yue, princesha e fisit, sakrifikon jetën e saj për ta ringjallur atë, dhe Aang dëbon flotën e armikut.

Në sezonin e dytë, Aang mëson tokëzimin nga Toph Beifong, një çudi e dymbëdhjetë vjeçarit të verbër. Zuko dhe Iroh, tani të arratisur nga Zoti i Zjarrit, bëhen refugjatë në Mbretërinë e Tokës, duke u vendosur përfundimisht në kryeqytetin e saj Ba Sing Se. Të dy grupet ndiqen nga Azula, motra e Zukos. Grupi i Aang udhëton në Ba Sing Se për të kërkuar mbështetjen e Mbretit të Tokës për një sulm në Kombin e Zjarrit me kohën e një eklipsi të ardhshëm diellor, gjatë të cilit zjarrfikësit do të jenë të pafuqishëm. Azula nxit një grusht shteti, duke e vendosur kryeqytetin nën kontrollin e Kombit të Zjarrit dhe Zuko qëndron me motrën e tij. Aang është plagosur për vdekje nga Azula, por ai është ringjallur nga Katara.

Në sezonin e tretë, Aang dhe aleatët e tij pushtojnë kryeqytetin e Kombit të Zjarrit gjatë eklipsit diellor, por janë të detyruar të tërhiqen. Zuko braktis Kombin e Zjarrit për t'u bashkuar me Aang dhe për t'i mësuar atij zjarrfikjen. Aang, i rritur nga murgjit për të respektuar gjithë jetën, lufton me mundësinë që ai do të duhet të vrasë Ozai për t'i dhënë fund luftës. Kur kometa e Sozin kthehet, Aang përballet me Ozai dhe përdor fuqitë e tij Avatar për t'i hequr Ozait aftësinë e tij të zjarrtë; ndërkohë, miqtë e Aang çlirojnë Ba Sing Se, shkatërrojnë flotën e anijeve të Kombit të Zjarrit dhe kapin Azula. Zuko kurorëzohet Zoti i ri i Zjarrit dhe i jep fund luftës.

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Seriali përbëhet nga gjashtëdhjetë e një epizoda. Epizodi i parë - premiera një orë e gjatë - u transmetua më 21 shkurt 2005, në Nickelodeon.[2] Seriali përfundoi me një film televiziv dy-orësh të transmetuar më 19 korrik 2008.[3] Çdo sezon i serialit njihet si një "libër", në të cilin secili epizod referohet si një "kapitull". Secili libër e ka marrë emrin nga një prej elementeve që Aang duhet të zotërojë: Uji, Toka dhe Zjarri.[2] Dy sezonet e para të shfaqjes përbëhen nga njëzet episode dhe sezoni i tretë ka njëzet e një. E gjithë seria është lëshuar në DVD në rajonet 1, 2 dhe 4.[4]

Që nga maji i vitit 2020, seria e plotë është në dispozicion në Netflix në Shtetet e Bashkuara.[5] Ai u bë shfaqja më e popullarizuar në Netflix amerikan. brenda javës së parë të lëshimit të saj atje, pavarësisht se nuk u paraqit në faqen kryesore.[6] Shfaqja theu rekordin për paraqitjen më të gjatë radhazi në listën e dhjetë më të mira ditore të Netflix, me 60 ditë radhazi në listë, një nga dy shfaqjet në dhjetë mbajtësit e rekordeve më të mirë që nuk ishte një seri origjinale e Netflix që nga korriku i vitit 2020.[7] Në Zelandën e Re, seria e plotë është gjithashtu e disponueshme në shërbimin streaming NeonSky Television.[8][9][10] Më vonë, në qershor të vitit 2020, seria e plotë u bë e disponueshme në CBS All Access.[11]


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 20 21 shkurt 2005 2 dhjetor 2005
2 20 17 mars 2006 1 dhjetor 2006
3 21 21 shtator 2007 19 korrik 2008


Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koncepti dhe prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael DiMartino is smiling.
Bryan Konietzko, also smiling
Michael DiMartino (majtas) dhe Bryan Konietzko,

Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit u krijua dhe u prodhua nga Michael Dante DiMartino dhe Bryan KonietzkoNickelodeon Animation StudioBurbank, California. Animacioni i tij u bë më së shumti nga studiot e Koresë së Jugut JM Animation, DR Movie, dhe MOI Animation. Sipas Konietzko, seriali u krijua në fillim të vitit 2001 kur ai mori një skicë të vjetër të një burri tullac, në moshë të mesme dhe e imagjinoi burrin si fëmijë. Ai vizatoi personazhin duke kopjuar bizon në qiell dhe ia tregoi skicën DiMartino, i cili po shikonte një dokumentar rreth eksploruesve të bllokuar në Polin e Jugut. Konietzko përshkroi zhvillimin e tyre të hershëm të konceptit; "Është një djalë ajri së bashku me këta njerëz të ujit të bllokuar në një djerrinë me dëborë ... dhe ndoshta disa njerëz të zjarrit po i shtypin".[12] Bashkë-krijuesit ia dhanë me sukses idenë nënkryetarit dhe producentit ekzekutiv të Nickelodeon Eric Coleman dy javë më vonë.[13]

Seriali u prezantua për publikun në një spektakël në Comic-Con më 2004,[14] dhe u dha premierë më 21 shkurt 2005.[15]

Në një intervistë, Konietzko tha: "Mike dhe unë ishim vërtet të interesuar në prona të tjera epike "Legends & Lore", si Harry Potter dhe Lord of the Rings, por ne e dinim se donim të merrnim një qasje tjetër ndaj këtij lloji të zhanrit. Dashuria jonë për anime japoneze, veprim në Hong Kong dhe kinema kung fu, yoga dhe filozofi lindore na çoi në frymëzimin fillestar për Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit".[16]

Në vitin 2020, piloti u shfaq në Twitch.[17]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhjet e trilluara të paraqitura në shfaqje bazohen në arkitekturën dhe dizenjimet e vendndodhjeve reale. Për shembull, krijuesit modeluan qytetin Ba Sing Se në afërsi të Qytetit të NdaluarPekin, Kinë.

Seria është e shquar për huazime të gjera nga arti dhe mitologjia e Azisë Lindore për universin e saj. Krijuesit e saj përdorën këshilltarët kulturorë Edwin Zane dhe kaligrafin Siu-Leung Lee për të ndihmuar në përcaktimin e drejtimit dhe cilësimeve të tij artistike. Modeli i tij i karakterit ndikohet nga arti dhe historia kineze, Hinduizmi, Taoizmi dhe Budizmi dhe Joga. Jeremy Zuckerman dhe Benjamin Wynn krijuan muzikën dhe dizajnin e zërit të serialit së bashku në fazat e hershme të zhvillimit dhe më pas vazhduan ndarjen e detyrave, Zuckerman mori përgjegjësinë muzikore dhe Wynn projektin e tingullit. Ata eksperimentuan me një gamë të gjerë instrumentesh, duke përfshirë guzheng, pipa dhe duduk, për t'iu përshtatur mjedisit të shfaqjes të ndikuar nga Azia. Stili i artit i vendeve fiktive të përdorura në seri bazohet në vendndodhje të vërteta në Azi. Vende të tilla si Qyteti i Ndaluar dhe Muri i Madh Kinez në Pekin ishin inspirime për qytetin e Mbretërisë së Tokës, Ba Sing Se, dhe vendet e Fisit të Ujit u bazuan në kulturat Inuit dhe Sireniki. Sipas skenarit Aaron Ehasz, modelet e hershme të Kombit të Zjarrit u bazuan në kulturën japoneze. Për të shmangur bërjen e deklaratave aksidentale të gjera, ata ridizenjuan shumë ambiente dhe njerëz që të "frymëzoheshin më gjerë". Për dizajnin përfundimtar, krijuesit shkuan me një stil më kinez për veshjet dhe arkitekturën e Kombit të Zjarrit. Për shembull, Tempulli i Zjarrit u bazua në Yellow Crane Tower, pasi elementët e saj arkitektonikë si flakë ishin një motiv i përsosur për arkitekturën e Kombit të Zjarrit sipas krijuesve.

Gjestet e përdorura nga personazhet "bender" rrjedhin nga artet marciale kineze, për të cilat krijuesit përdorën Sifu Kisu të Shoqatës Atletike Kineze Harmonious Fist si konsulent. Secili stil luftimi është unik për "kthesat" që i përdorin ato ose personazhet që janë në një linjë me një element të caktuar. Për shembull, praktikuesit e "waterbending" përdorin lëvizje të ndikuara nga Tai chi dhe përqendrohen në shtrirjen, strukturën e trupit, frymëmarrjen dhe vizualizimin. Hung Gar ishte frymëzimi për praktikuesit e "earthbending" dhe u zgjodh për qëndrimet e tij me rrënjë të forta dhe goditjet e fuqishme si një përfaqësim i qëndrueshmërisë së tokës. Shaolin i Veriut, i cili përdor lëvizje të forta të krahëve dhe këmbëve, u zgjodh për të përfaqësuar "firebending". Ba Gua, e cila përdor lëvizje dinamike rrethore dhe ndryshime të shpejta drejtimi, u përdor për "airbending". Stili Chu Gar mund të shihet praktikuar nga Toph, përdoruese e tokës, e cila zhvillon një stil luftimi unik si rezultat i verbërisë së saj. Kinemaja aziatike ndikoi në prezantimin e këtyre lëvizjeve të artit marcial.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Perlmutter, David (2018). The Encyclopedia of American Animated Television Shows (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 50–51. ISBN 978-1538103739.
 2. ^ a b "The Boy in the Iceberg". Avatar: The Last Airbender (në anglisht). IGN. 21 shkurt 2005. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012. Marrë më 21 korrik 2008.
 3. ^ "Sozin's Comet". Avatar: The Last Airbender (në anglisht). TV Guide. Arkivuar nga origjinali më gusht 25, 2013. Marrë më korrik 21, 2008.
 4. ^ "Avatar: The Last Airbender on DVD" (në anglisht). TVShowsOnDVD.com. shkurt 24, 2005. Arkivuar nga origjinali më tetor 17, 2008. Marrë më tetor 2, 2020. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 5. ^ "Avatar: The Last Airbender" (në anglisht). Netflix. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 25 dhjetor 2019.
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :14
 7. ^ EDT, Samuel Spencer On 7/20/20 at 5:20 AM (2020-07-20). "'Avatar The Last Airbender' just broke a major Netflix record". Newsweek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2020. Marrë më 2020-08-16.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 8. ^ "Avatar: The Last Airbender: S1" (në anglisht). Neon. Marrë më 4 prill 2020.
 9. ^ "Avatar: The Last Airbender: S2" (në anglisht). Neon. Marrë më 4 prill 2020.
 10. ^ "Avatar: The Last Airbender: S3" (në anglisht). Neon. Marrë më 4 prill 2020.
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Archived copy
 12. ^ DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "In Their Elements". Nickelodeon Magazine (në anglisht) (Winter 2006): 6.
 13. ^ Clark, Craig J. (17 tetor 2007). "It's Elementary – Avatar: The Last Airbender" (në anglisht). Animation World Magazine, Inc. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2008.
 14. ^ Baisley, Sarah (9 shtator 2004). "Comic-Con International 2004 Report" (në anglisht). Animation World Network. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 15. ^ Baisley, Sarah (18 shkurt 2005). "Nick Premieres Avatar in Hour Special Feb. 21" (në anglisht). Animation World Network. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2017.
 16. ^ "Interview: Avatar's Bryan Konietzko and Michael Dante DiMartino". IGN (në anglisht). 6 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2007.
 17. ^ "Nickelodeon Streams Unaired Avatar: The Last Airbender Pilot". ScreenRant (në anglisht). 15 gusht 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2020. Marrë më 15 gusht 2020.