Jump to content

Orientimi seksual

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Me termin Orientim Sekual kuptohet tendenca e një individi pas seksit të njëjtë, të kundërt ose të dyja së bashku në të njëjtën kohë. Orientimet seksuale më të njohura janë heteroseksualiteti, homoseksualiteti, biseksualiteti dhe aseksualiteti.

Askush nuk mund ta zgjedhë orientimin e tij seksual. Njerëz të ndryshëm kanë orientime të ndryshme seksuale. Me edukimin e tyre, prinderit nuk mund të influencojnë, nëse fëmija do të bëhet homoseksual, heteroseksual, ose biseksual.[1]

Simbolet e orientimeve të ndryshme seksuale.
  1. ^ "zanzu.de". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)