Florence Pugh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florence Pugh
Pugh më 2022
U lind në
Florence Rose Pugh

3 janar 1996
Oksford, Angli
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2014–present
Të afërmToby Sebastian (vëlla)
ÇmimetLista e plotë
Nënshkrimi

Florence Rose Pugh (lindi më 3 janar 1996) është një aktore angleze. Ajo bëri debutimin e saj në aktrim në vitin 2014 në filmin dramatik The Falling. Pugh fitoi njohjen në vitin 2016 për rolin e saj kryesor si një nuse e re në dramën e pavarur Lady Macbeth, duke fituar një British Independent Film Awards dhe tërhoqi lëvdata për luajtjen në mini-serialin The Little Drummer Girl (2018).

Përparimi ndërkombëtar i Pugh erdhi në vitin 2019 me portretizimin e saj të mundësis profesioniste Paige në filmin sportiv biografik Fighting with My Family, një grua e dëshpëruar amerikane në filmin horror Midsommar dhe Amy March në dramën e periudhës Little Women. Për të fundit nga këto, ajo mori nominime për një Academy Award dhe një BAFTA Award.

Ajo ka luajtur Yelena BelovaMarvel Cinematic Universe, duke filluar me Black Widow (2021). Vitin tjetër, ajo luajti në filmin thriller Don't Worry Darling dhe dramën The Wonder, dhe shprehu Goldilocks në filmin e animuar Puss in Boots: The Last Wish. Pugh gjithashtu portretizoi Jean Tatlock në filmin biografik të Christopher Nolan Oppenheimer (2023), filmi i saj me fitimin më të madh.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Florence Rose Pugh[1] lindi më 3 janar 1996 në Oksford[2][3] nga kërcimtarja Deborah dhe restauratori Clinton Pugh.[4][5] Ajo ka tre vëllezër e motra: aktorin dhe muzikantin Toby Sebastian, aktoren Arabella Gibbins dhe Rafaela "Raffie" Pugh.[6] Ajo vuajti nga trakeomalacia si fëmijë, gjë që çoi në shtrime të shpeshta në spital. Familja u zhvendos në Manilva në Spanjë kur Pugh ishte tre vjeç, duke shpresuar se moti më i ngrohtë do të përmirësonte shëndetin e saj. Ata jetuan atje deri në moshën gjashtë vjeç, kur u kthyen në Oksford.[6][7]

Në moshën gjashtë vjeç, Pugh luajti Mary në një shfaqje të lindjes së shkollës, për të cilën ajo foli me një theks Yorkshire.[8] Ajo u arsimua privatisht në Wychwood School dhe St Edward's School, Oxford, por nuk i pëlqente se si shkollat nuk i mbështetën ambiciet e saj për aktrim.[8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet e hershme (2014–2018)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pugh në Festivalin e Filmit në Londër 2014

Ndërsa studionte ende në formën e gjashtë, Pugh bëri debutimin e saj në aktrim profesional në dramën e vitit 2014 The Falling, duke luajtur një adoleshente të parakohshme përballë Maisie Williams.[8][9] Tara Brady e The Irish Times e konsideroi Pugh "të shquar", ndërsa Oliver Lyttelton i IndieWire e quajti atë "goditëse".[10][11] Në të njëjtin vit, Pugh u nominua për Best British Newcomer në Festivalin e Filmit në Londër, si dhe për interpretuesin e ri britanik/irlandez të vitit nga Rrethi i Kritikëve të Filmit në Londër.[12][13] Vitin e ardhshëm, ajo u hodh si një këngëtare-kompozitore në pilotin e dramedy Studio City, me bashkë-yllin Eric McCormack si babai i personazhit.[14] Piloti nuk u kap në seri.[15] Pugh më vonë e karakterizoi përvojën e saj në Studio City negativisht për shkak të presioneve për të ndryshuar pamjen e saj.[16]

Në vitin 2016, Pugh luajti në dramën e pavarur Lady Macbeth, një film i bazuar në novella e Nikolai Leskov, Lady Macbeth e Distriktit Mtsensk, dhe u shfaq në serinë e parë të serialit detektiv të ITV Marcella.[3] Në të parën, ajo luajti Katerinën, një nuse e martuar pakënaqur që bëhet e dhunshme. Pugh ia atribuoi tërheqjen e saj pjesës anshmërisë së saj ndaj personazheve me motivime "konfuze ose të paktën interesante".[17] Ajo gjithashtu vlerësoi prodhimin me ringjalljen e interesit të saj për kinemanë pasi u dëshpërua nga Studio City.[16] Duke rishikuar filmin për Variety, Guy Lodge lavdëroi portretizimin e saj të "transformimit kompleks, nën lëkurë" të personazhit.[18] Ajo fitoi BIFA Award për Interpretimin më të Mirë nga një Aktore në një Film të Pavarur Britanik për rolin.[19]

Në vitin 2018, Pugh u nominua për çmimin BAFTA Rising Star Award71st British Academy Film Awards.[20] Ajo më pas luajti Cordelia me titullarin King LearAnthony Hopkins në filmin televiziv të Richard Eyre King Lear dhe u shfaq në filmin e shkurtër Leading Lady Parts në mbështetje të nismës Time's Up.[8][21] Më vonë atë vit, Pugh portretizoi Elizabeth de Burgh në filmin historik të Netflix, Outlaw King, me Chris Pine si Robert Bruce. Charles Bramesco i The Guardian e gjeti atë si "të shkëlqyer pavarësisht rolit të saj mosmirënjohës".[22] Ajo luajti më pas në një përshtatje të miniserisë prej gjashtë pjesësh të romanit spiun të John le Carré The Little Drummer Girl, në të cilin ajo luajti një aktore që përfshihet në një komplot spiunazhi.[23] Performanca e saj u prit me lavdërime.[24] Ndërsa i ndarë në serinë në përgjithësi, Richard Lawson i Vanity Fair e quajti Pugh "të frikshëm në të gjithë" dhe shtoi se ajo "përzien me zgjuarsi tokën me sofistikimin, mençurinë me naivitetin".[25]

Përparimi dhe njohja kritike (2019–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pugh luajti në tre filma të mëdhenj në vitin 2019, gjatë të cilit ajo u njoh se kishte përjetuar një përparim ndërkombëtar.[26][27] Ajo së pari luajti mundësen profesioniste PaigeFighting with My Family, një komedi-dramë për karrierën e Paige. Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance 2019 me komente pozitive.[28] Geoffrey Macnab i The Independent e quajti Pugh "plotësisht bindëse si mundëse", duke shtuar se ajo tregoi "të njëjtën sfidë, magjepsje të pakëndshme dhe humor vetëpërçmues si jeta reale ... Paige".[29] Pugh më pas kryesoi filmin horror të Ari Aster Midsommar, i cili tregon një çift amerikan, të luajtur nga ajo dhe Jack Reynor, të cilët udhëtojnë për në Suedi dhe ndeshen me një kult.[30] Kritikët komplimentuan portretizimin e Pugh të të shkretit Dani Ardor, me David EdelsteinVulture duke e quajtur atë "çuditërisht të gjallë".[31][32]

Pugh më San Diego Comic-Con, 2019

Në publikimin e saj të fundit filmik të vitit, Pugh luajti në Little Women, një përshtatje e filmit dramatik historik të romanit të Louisa May Alcott me të njëjtin emër, drejtuar nga Greta Gerwig. Ajo portretizoi Amy March, një artiste të paqëndrueshme, nga mosha 12 deri në moshën madhore, dhe ka thënë se personazhi është në një "vend të ëmbël për të mos ditur se si të merret me emocionet e saj".[33] Filmi mori vlerësimin e kritikëve dhe fitoi 209 milionë dollarë.[34][35] Në rishikimin e tij, David Rooney i The Hollywood Reporter vlerësoi "hirin çarmatosës, humorin dhe një brez të qëllimshëm që rritet pothuajse në mënyrë të padukshme në mençuri" me të cilën Pugh menaxhoi "kontradiktat e ndërlikuara" të pjesës.[36] Pugh fitoi nominime për BAFTA dhe Academy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore për performancën e saj.[34][37]

Pugh portretizoi Yelena Belova, një spiune, në filmin superhero të Marvel Cinematic Universe, Black Widow.[38] Ajo tha se filmi ishte për "vajzat që janë vjedhur nga e gjithë bota".[39] I lëshuar në vitin 2021, ai mori vlerësime pozitive nga kritikët, të cilët theksuan performancën e Pugh.[40][41] Caryn James i BBC Culture e vlerësoi Pugh për bërjen e Belova "personin më të gjallë në film, më të gjallë se shumica e personazheve të filmave aksion".[42] Ajo përsëriti rolin në serialin Disney+ Hawkeye më vonë gjatë vitit.[43]

Në vitin 2022, Pugh luajti në thrillerin Don't Worry Darling, e dashur, me regji të Olivia Wilde, dhe dramën The Wonder, një përshtatje e romanit të emritEmma Donoghue.[44][45] Ndërsa filmonte të parën, ajo dyshohet se u përplas me Wilde, duke e bërë atë të kufizonte sasinë e promovimit që bëri për filmin.[46][47] Don't Worry Darling u shfaq premierë në Festivalin e 79-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, ku kritikët e konsideruan performancën e Pugh superiore ndaj filmit.[48] In The Wonder, ajo luajti një infermiere më 1862, e cila dërgohet për të hetuar një mrekulli të supozuar të mbinatyrshme. Kevin Maher i The Times e gjeti performancën "jashtëzakonisht të gjallë dhe bindëse" të Pugh si pasurinë kryesore të filmit.[49] Në publikimin e saj të fundit të vitit, ajo dubloi Goldilocks në filmin e animuar të DreamWorks Puss in Boots: The Last Wish, i cili fitoi mbi 480 milionë dollarë në mbarë botën.[50][51]

Filmi dramatik i Zach Braff, A Good Person (2023), në të cilin Pugh luan si një e mbijetuar nga një aksident automobilistik, shënoi sipërmarrjen e saj të parë prodhuese.[52] Në vend që të zgjidhte një parukë, Pugh preu flokët e saj për këtë pjesë.[53] Ajo gjithashtu shkroi dhe këndoi dy këngë, "The Best Part" dhe "I Hate Myself", për soundtrack të filmit.[54] Në filmin biografik të Christopher Nolan, Oppenheimer, me Cillian Murphy në rolin kryesor, Pugh luajti anëtaren e Partisë Komuniste të Shteteve të Bashkuara, Jean Tatlock.[55] Dan Jolin i Empire shkroi se ajo "dominon me elegancë skenat e saj të pakta".[56] Me një bruto mbarëbotërore prej mbi 948 milionë dollarësh, Oppenheimer është filmi me fitimet më të larta të Pugh.[51]

Pugh do të luajë më pas Princeshën Irulan në Dune: Part Two, një vazhdim i filmit fantastiko-shkencor të vitit 2021.[57] Ajo gjithashtu do të luajë përballë Andrew Garfield në romancën e John Crowley We Live in Time.[58]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 2019 deri në vitin 2022, Pugh ishte në një lidhje me aktorin dhe regjisorin amerikan Zach Braff.[59] Ata u takuan duke punuar së bashku në filmin e shkurtër In the Time It Takes to Get There,[60] të cilin Braff e drejtoi,[61] dhe jetuan së bashku në Los Anxhelos.[62]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende
Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2014 The Falling Abbie Mortimer [8]
2015 Paradise Lost? Eve Film i shkurtër [63]
2016 Lady Macbeth Katherine Lester [17]
2018 The Commuter Gwen [64]
Outlaw King Elizabeth de Burgh [22]
Malevolent Angela Sayers [65]
Leading Lady Parts Vetë ajo Film i shkurtër [21]
2019 Fighting with My Family Saraya "Paige" Knight [28]
In the Time It Takes to Get There Lucille Film i shkurtër [61]
Midsommar Dani Ardor [32]
Little Women Amy March [34]
2020 Father of the Bride Part 3(ish) Megan Banks Film i shkurtër [66]
2021 Black Widow Yelena Belova [38]
2022 Don't Worry Darling Alice Chambers [44]
The Wonder Lib Wright [45]
Puss in Boots: The Last Wish Goldilocks Voice [50]
2023 A Good Person Allison Also producer [52]
Oppenheimer Jean Tatlock [55]
The Boy and the Heron Kiriko Zëri; Dublimi në anglisht [67]
2024 Dune: Part Two Nuk është publikuar akoma Princess Irulan Post-production [57]
TBA We Live in Time Nuk është publikuar akoma Almut Duke u xhiruar [58]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2015 Studio City Cat Unaired pilot [8]
2016 Marcella Cara Thomas 3 episode [3]
2018 King Lear Cordelia Film televiziv [8]
The Little Drummer Girl Charmian "Charlie" Ross Miniseri [24]
2020 Acting for a Cause Jessica Goldman 1 episod
2021 Hawkeye Yelena Belova Miniseri; 3 episode [43]
2022 Running Wild with Bear Grylls Vetë ajo Episodi: "Florence Pugh" [68]
2023 Human Resources Sarah Crumbhorn Zëri; 4 episode [69]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e tekjeve, me vitin e lëshuar dhe emrin e albumit të treguar
Titulli Viti Albumi
"Midnight"
(Toby Sebastian me Florence Pugh)[70]
2021 Non-album single

Soundtrack[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Filma Ref.
2023 "The Best Part" A Good Person [54]
"I Hate Myself"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Florence Pugh". Biography (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2023. Marrë më 28 shtator 2023.
 2. ^ "Celebrity birthdays for the week of Jan. 3–9" (në anglisht). ABC News. 28 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2021. Marrë më 26 maj 2022.
 3. ^ a b c Masters, Tim (28 prill 2017). "Lady Macbeth: Florence Pugh on her killer first lead role" (në anglisht). BBC News. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2022. Marrë më 16 gusht 2022.
 4. ^ MacAlister, Katherine (23 prill 2015). "Florence Pugh goes straight from A-levels to LA". The Oxford Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2015.
 5. ^ Aftab, Kaleem (27 prill 2017). "Florence Pugh: 'Dying was not that bad'". i (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2017.
 6. ^ a b Wood, Gaby (9 janar 2020). "From Little Women to Marvel Superhero, Florence Pugh Is a New Kind of Breakout Star". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
 7. ^ Alameda, Marta (20 janar 2020). "Florence Pugh es la actriz del momento tras su nominación a un Oscar por 'Mujercitas'". Elle (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
 8. ^ a b c d e f g Hayes, Martha (6 tetor 2018). "Florence Pugh: 'You never see an unplucked brow in Hollywood'". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2018. Marrë më 21 tetor 2018.
 9. ^ Orr, Gillian (18 prill 2015). "'After you left the room I said, Wow!': director Carol Morley and actress Florence Pugh on their haunting new film The Falling". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2015.
 10. ^ Brady, Tara (23 prill 2015). "The Falling review: combining kitchen-sink grit and otherworldly mystery". The Irish Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2015. Marrë më 7 shtator 2018.
 11. ^ Lyttelton, Oliver (7 gusht 2015). "Review: Unsettling And Uneven 'The Falling' Starring Maisie Williams" (në anglisht). IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 12. ^ Muir, Kate (11 tetor 2014). "The Falling at the London Film Festival". The Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021. Lydia's best friend for ever ... is Abbie, played by Florence Pugh, who was nominated for best newcomer at the festival.
 13. ^ Lodge, Guy (15 dhjetor 2015). "'Carol,' '45 Years' Come Out On Top In London Critics' Award Nods". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 14. ^ Wagmeister, Elizabeth (5 mars 2015). "British Newcomer Florence Pugh Cast as Eric McCormack's Daughter in 'Studio City'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2018.
 15. ^ Lord, Annie (7 shkurt 2020). "Florence Pugh: The movie star who makes 'relatable' look easy". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 9 maj 2021.
 16. ^ a b Sharf, Zach (1 nëntor 2022). "Florence Pugh Felt Acting Was a 'Massive Mistake' After Execs Criticized Her Body at 19: They Tried to Change the 'Shape of My Face'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 1 nëntor 2022.
 17. ^ a b Thorpe, Vanessa (22 prill 2017). "No link to the Bard … but this Lady Macbeth is just as deadly". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2020. Marrë më 9 maj 2021.
 18. ^ Lodge, Guy (9 shtator 2016). "Film Review: 'Lady Macbeth'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2017. Marrë më 21 korrik 2017.
 19. ^ Clarke, Stewart (10 dhjetor 2017). "'God's Own Country' Wins Big at British Independent Film Awards". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2018. Marrë më 6 shtator 2018.
 20. ^ "Pugh and O'Connor: BAFTA Rising Stars" (në anglisht). Associated Press. 4 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 21. ^ a b Zemler, Emily (2 gusht 2018). "Gemma Arterton's Time's Up-inspired short 'Leading Lady Parts' takes aim at the casting process". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 13 prill 2020.
 22. ^ a b Bramesco, Charles (7 shtator 2018). "Outlaw King review – Chris Pine fronts up for some macho medieval bombast". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2018. Marrë më 7 shtator 2018.
 23. ^ "Meet the cast of The Little Drummer Girl". Radio Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 24. ^ a b O'Connor, Roisin (29 tetor 2018). "Little Drummer Girl reviews round-up: What the critics are saying about new BBC drama starring Florence Pugh". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2020. Marrë më 9 maj 2021.
 25. ^ Lawson, Richard (13 nëntor 2018). "Florence Pugh Proves Herself a Star in The Little Drummer Girl". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 22 janar 2019.
 26. ^ Myers, Amanda Lee (16 dhjetor 2019). "2019 Breakthrough Entertainer: Florence Pugh owns the year" (në anglisht). Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2021. Marrë më 7 korrik 2021.
 27. ^ D'Alessandro, Anthony (5 dhjetor 2019). "How To Hit A Grand Slam: Florence Pugh On Her Banner Roll 'Fighting With My Family', 'Midsommar', 'Little Women' & 'Black Widow'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2019. Marrë më 10 dhjetor 2019.
 28. ^ a b Brueggemann, Tom (17 shkurt 2019). "'Fighting With My Family' Breaks Out of Sundance at Specialty Box Office" (në anglisht). IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2019. Marrë më 6 korrik 2020. Positive reviews helped, but even in these more sophisticated locations this found an initial strong response.
 29. ^ Macnab, Geoffrey (1 mars 2019). "Fighting with My Family review: Far more gripping than its subject matter might suggest". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2019. Marrë më 7 mars 2019.
 30. ^ Olsen, Mark (3 korrik 2019). "'Midsommar' explained: The filmmakers unpack the sex, rituals and shocking ending". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 31. ^ Campbell, Christopher (19 qershor 2019). "Midsommar First Reviews: Florence Pugh Goes Full Toni Collette in Ari Aster's Gory, Surreal, Divisive Second Film" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 15 korrik 2021.
 32. ^ a b Edelstein, David (19 qershor 2019). "Ari Aster's Midsommar Is an Ambitious, Blurry Horror Trip". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019.
 33. ^ Erbland, Kate (19 dhjetor 2019). "'Little Women': Florence Pugh Turned the Brat Into the Film's Breakout Heroine" (në anglisht). IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2021. Marrë më 26 tetor 2021.
 34. ^ a b c Carras, Christi (9 shkurt 2020). "The only Oscar 'Little Women' won was for costume design". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2020. Marrë më 5 korrik 2020.
 35. ^ Moreau, Jordan (21 qershor 2020). "'Little Women' Crosses $100 Million at the International Box Office". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 5 korrik 2020.
 36. ^ Rooney, David (25 nëntor 2019). "'Little Women': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2019. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 37. ^ Ritman, Alex (6 janar 2020). "'Joker' Leads BAFTA 2020 Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 7 janar 2020.
 38. ^ a b Specter, Emma (3 dhjetor 2019). "The 'Black Widow' Trailer Proves Florence Pugh Has the Range". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2019. Marrë më 2 dhjetor 2020.
 39. ^ Shepherd, Jack (4 qershor 2021). "Black Widow: Scarlett Johansson, Florence Pugh on the gritty prequel unlike any other Marvel movie". GamesRadar+ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2021. Marrë më 26 tetor 2021.
 40. ^ Campbell, Christopher (29 qershor 2021). "Black Widow First Reviews: A Thrilling Spy Movie Absolutely Worth the Wait" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2021. Marrë më 8 korrik 2021.
 41. ^ Davis, Clayton (1 korrik 2021). "Can Florence Pugh's 'Black Widow' Performance Earn an Oscar Nod?". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2021. Marrë më 8 korrik 2021.
 42. ^ James, Caryn (29 qershor 2021). "Black Widow: the least Avenger-like movie in the series". BBC Culture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2021. Marrë më 31 maj 2022.
 43. ^ a b Stolworthy, Jacob (10 dhjetor 2021). "Hawkeye: Florence Pugh hits out at Marvel fan who 'complained' about her posts". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2021. Marrë më 11 dhjetor 2021.
 44. ^ a b Romano, Nick (4 mars 2021). "Don't Worry Darling drops first look at Florence Pugh, Harry Styles film". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2021. Marrë më 29 prill 2021.
 45. ^ a b Ramachandran, Naman (12 gusht 2021). "Florence Pugh's 'The Wonder': First Look for Netflix Film Revealed". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2021. Marrë më 13 gusht 2021.
 46. ^ "A Breakdown of all the Alleged 'Don't Worry Darling' Drama". W (në anglisht). 24 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2022. Marrë më 27 gusht 2022.
 47. ^ "Florence Pugh Limits Don't Worry Darling Press, Fueling Speculation Over Olivia Wilde Split". TheWrap (në anglisht). 26 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2022. Marrë më 27 gusht 2022.
 48. ^ "Don't Worry Darling: Critics mixed as Olivia Wilde film with Harry Styles premieres" (në anglisht). BBC News. 6 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2022. Marrë më 6 shtator 2022.
 49. ^ Maher, Kevin (7 tetor 2022). "The Wonder review — Florence Pugh is the wonder here". The Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 2 nëntor 2022.
 50. ^ a b Cordero, Rosy (14 mars 2022). "'Puss In Boots: The Last Wish' Sets Salma Hayek Pinault Return; Harvey Guillén, Florence Pugh & Olivia Colman Among New Cast". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 14 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ a b "Florence Pugh". The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2023. Marrë më 3 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b Bergeson, Samantha (15 dhjetor 2022). "'A Good Person' Trailer: Florence Pugh Grieves with Guilt in Zach Braff's Family Drama" (në anglisht). IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2022. Marrë më 8 mars 2023.
 53. ^ Thomas, Carly (25 mars 2023). "Florence Pugh Says She Chopped Off Her Own Hair for 'A Good Person': "Found it Really Liberating"". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2023. Marrë më 26 mars 2023.
 54. ^ a b Beaumont-Thomas, Ben (24 mars 2023). "Florence Pugh releases first songs as singer-songwriter". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2023. Marrë më 26 mars 2023.
 55. ^ a b Guy, Zoe (19 dhjetor 2022). "Oppenheimer Trailer, Cast, Release Date: Everything We Know". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2023. Marrë më 8 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Jolin, Dan (19 korrik 2023). "Oppenheimer Review". Empire. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ a b Zee, Michaela (12 dhjetor 2022). "'Dune: Part 2' Wraps Filming, Timothée Chalamet Announces". Variety. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2023. Marrë më 8 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ a b Kroll, Justin (14 mars 2023). "Florence Pugh And Andrew Garfield To Star In 'We Live In Time' For StudioCanal And Sunny March". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023.
 59. ^ Cuttler, Andrea (16 gusht 2022). "Florence Pugh Is Just Being Honest". Harper's Bazaar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022.
 60. ^ Kirkpatrick, Emily (4 janar 2022). "Zach Braff Says He's "So Lucky to Know" Florence Pugh in 26th Birthday Tribute". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2022. Marrë më 26 maj 2022.
 61. ^ a b Morin, Alyssa (3 prill 2019). "See Zach Braff's Comical Take on Social Media Influencers in New Short Film" (në anglisht). E!. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2019. Marrë më 15 korrik 2020.
 62. ^ Fernandez, Alexia (9 prill 2020). "A Timeline of Florence Pugh and Zach Braff's Relationship: From Just Friends to Defending Their Love". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. Marrë më 6 gusht 2020.
 63. ^ Seemayer, Zach (15 janar 2020). "Florence Pugh's Brother Was in 'Game of Thrones' and We're Shook". Entertainment Tonight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2020. Marrë më 9 maj 2021.
 64. ^ Ward, Sarah (29 dhjetor 2017). "'The Commuter': Review". Screen Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2020. Marrë më 9 maj 2021.
 65. ^ Wharton, David (8 tetor 2018). "Netflix's 'Malevolent' Delivers Few Scares Or Surprises". The Daily Dot (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 66. ^ Lewis, Isobel (26 shtator 2020). "Father of the Bride cast virtually reunite for third film about a Zoom wedding". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 67. ^ Wu, Valerie (17 tetor 2023). "Hayao Miyazaki's 'The Boy and the Heron' Announces English Voice Cast: Christian Bale, Florence Pugh and Robert Pattinson to Star". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2023. Marrë më 17 tetor 2023.
 68. ^ Brathwaite, Lester Fabian (15 gusht 2022). "Watch Florence Pugh channel her Marvel character and jump out of a helicopter with Bear Grylls". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022.
 69. ^ "Florence Pugh, Miley Cyrus to Star Alongside Hormone Monsters in 'Human Resources' Season 2". Variety (në anglisht). 5 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2023. Marrë më 10 qershor 2023.
 70. ^ "Florence Pugh and Toby Sebastian team up on new single" (në anglisht). BBC News. 15 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2021. Marrë më 31 maj 2021.