Jump to content

Black Widow (film 2021)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Black Widow
Regjia ngaCate Shortland
Shkruar ngaEric Pearson
ProdhuesiKevin Feige
LuajnëScarlett Johansson
Florence Pugh
David Harbour
O-T Fagbenle
Olga Kurylenko
William Hurt
Ray Winstone
Rachel Weisz
KinematografiaGabriel Beristain
MontazhiLeigh Folsom Boyd
Matthew Schmidt
MuzikaLorne Balfe

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
29 qershor 2021 (premierë në botë)
9 korrik 2021 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
134 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti200 milion dollarë
Fitimi166.3 milion dollarë[1][2]

Black Widow (Shqip: Vejusha e Zezë) është një film superhero amerikan i vitit 2021 i bazuar në Marvel Comics që shfaq personazhin me të njëjtin emër. Prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Filmi u drejtua nga Cate Shortland dhe skenar nga Eric Pearson, dhe luan Scarlett Johansson si Natasha Romanoff / Black Widow së bashku me Florence Pugh, David Harbour, O-T Fagbenle, Olga Kurylenko, William Hurt, Ray Winstone, dhe Rachel Weisz. Filmi vendoset menjëherë pas ngjarjeve të Captain America: Civil War (2016), filmi e sheh Romanoff në arrati dhe të detyruar të përballet me një komplot të lidhur me të kaluarën e saj.

Xhirimet u zhvilluan nga maji deri në tetor 2019 në Norvegji, Budapest, Maroku, Pinewood StudiosAngli dhe në Atlanta, Macon dhe Rome, Georgia.

Black Widow u shfaq premierë më 29 qershor 2021, në ngjarje të ndryshme nëpër botë dhe u lançua në Shtetet e Bashkuara më 9 korrik njëkohësisht në kinema dhe përmes Disney+ me Premier Access. Filmi u vonua tre herë nga data origjinale e lëshimit në maj 2020 për shkak të pandemisë COVID-19. Black Widow theu disa rekorde të box office të pandemisë, dhe ka fituar mbi 166 milion dollarë në të gjithë botën, dhe bëri mbi 60 milion dollarë të ardhura globale Disney+ në fundjavën e saj të hapjes. Filmi u prit me kritika përgjithësisht të favorshme nga kritikët, me lavdërime për shfaqjet, veçanërisht të Johansson dhe Pugh, dhe sekuencat e veprimit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1995, agjentët e fshehtë rusë, super-ushtari Alexei Shostakov dhe Vejusha e Zezë Melina Vostokoff, pozojnë si një familje normale në Ohio me vajzat e tyre zëvendësuese Natasha Romanoff dhe Yelena Belova. Kur misioni për të vjedhur S.H.I.E.L.D. intel është i plotë, familja arratiset në Kubë dhe takohen me shefin e tyre, gjeneralin Dreykov, i cili ka Romanoff dhe Belova të dërguar në dhomën e kuqe për trajnim. Vitet kalojnë dhe Shostakov burgoset në Rusi, ndërsa Romanoff braktis S.H.I.E.L.D. pasi bombardoi zyrën e Budapestit të Dreykov, me sa duket vrau atë dhe vajzën e tij të re Antonia; një akt që e ndjek Romanoffin.

Në vitin 2016, Romanoff është një e arratisur për shkeljen e Marrëveshjeve të Sokovia. Ajo arratiset nga Sekretari i Shtetit i SHBA-së Thaddeus Ross dhe ikën në një vend të sigurt në Norvegji të furnizuar nga Rick Mason. Ndërkohë, Belova vret një ish-Vejushë të Zezë mashtruese por bie në kontakt me një gaz sintetik që neutralizon agjentin kimik të kontrollit të mendjes së Dhomës së Kuqe. Belova i dërgon antidot Romanoffit me shpresën se ajo do të kthehet për të ndihmuar Belova të lirojë të Vejushat e tjera. Kur Romanoff pa vetëdije largohet me antidot, ajo sulmohet nga Taskmaster, i cili është pas tij. Romanoff arrin të shpëtojë nga Taskmaster dhe kupton që antidoti erdhi nga Belova. Të dy bashkohen në Budapest, ku Romanoff mëson se Dreykov është ende gjallë dhe Dhoma e Kuqe është aktive. Menjëherë pas kësaj, ata sulmohen nga Vejushat e Zeza dhe Romanoff dhe Belova u shmangen Vejushave dhe Taskmasterit para se të takohen me Mason, i cili i furnizon ata me një helikopter.

Romanoff dhe Belova thyejnë Shostakov nga burgu për të mësuar vendndodhjen e Dreykov. Ai u thotë atyre të flasin me Vostokoff, e cila jeton në një fermë jashtë Shën Peterburgut, ku ajo zhvilloi procesin kimik të kontrollit të mendjes të përdorur te Vejushat. Atje, Belova zbulon se ndërsa ata nuk ishin një familje e vërtetë, ajo besonte se ishin ashtu. Vostokoff pranon se ajo ia dërgoi vendndodhjen Dreykov, agjentët e të cilit mbërrijnë dhe i çojnë në Dhomën e Kuqe, një strukturë ajrore.

Vostokoff dhe Romanoff përdorin teknologjinë e maskës së fytyrës për të ndryshuar vendet para se të kapeshin, duke lejuar Vostokoff të lirojë Shostakov dhe Belova nga kufizimet e tyre. Ndërkohë, Romanoff përballet me Dreykov, i cili e sheh maskimin e saj. Romanoff mëson se Taskmasteri është Antonia, i cili pësoi dëmtime aq të mëdha sa Dreykov iu desh të vinte një copë në kokën e saj, duke e kthyer atë në një ushtar të përsosur, e aftë të imitonte veprimet e kujtdo që sheh, përfshirë disa Avengers. Romanoff përpiqet të vrasë Dreykov, por nuk arrin ta dëmtojë atë për shkak të një bllokimi feromoni që ai ka instaluar në çdo Vejushë. Dreykov zbulon se ai kontrollon Vejushat në të gjithë botën përmes tastierës së tij të tavolinës. Romanoff me dashje i thyen hundën, duke shkëputur një nerv në kalimin e hundës për të mohuar feromonën, dhe më pas sulmon Dreykov. Shostakov lufton me Taskmasterin, ndërsa Vostokoff përpiqet të nxjerrë njërin nga motorët e objektit dhe Belova kërkon të vejat e tjera, të cilët dërgohen për të mbrojtur Dreykov. Së bashku, Shostakov dhe Belova mbyllin Antoninë në një qeli.

Dreykov arratiset ndërsa Widows sulmojnë Romanoff, por Belova krijon një bombë antidote që lëshon Vejushat nga kontrolli i mendjes. Romanoff futet në tryezën e kontrollit dhe kopjon vendndodhjet e Vejushave të tjera në të gjithë botën ndërsa objekti fillon të shpërthejë dhe të bjerë. Romanoff tërheq dy shishkat e mbijetuara të antidotit dhe liron Taskmaster nga qelia e mbyllur. Vostokoff dhe Shostakov shpëtojnë përmes një aeroplani ashtu si Belova nxjerr helikopterin e Dreykov, duke e vrarë atë. Romanoff i jep Belovës një parashutë përpara se të luftojë me Taskmasterin në rënie të lirë. Pas zbarkimit, Romanoff përdor antidotin në Taskmaster, duke e liruar atë nga robëria. Vejushat e lira arrijnë ndërsa Belova, Vostokoff dhe Shostakov i japin lamtumirën Romanoff. Ajo i jep Belovës shishën e fundit të antidotit dhe makinën e lëvizshme, duke i thënë të gjejë dhe lirojë të vejat e tjera, ende të kontrolluara nga mendja. Ndërsa largohen me Antonia, Romanoff pret Rossin dhe njerëzit e tij, të cilët kanë mbërritur për ta kapur.

Dy javë më vonë, Romanoff ribashkohet me Mason, i cili e furnizon atë me një Quinjet. Ajo largohet, duke synuar të lirojë Avengers të ndaluar në Gomone.

Në një skenë post-credit të vendosur pas vdekjes së Romanoff, Belova has Contessa Valentina Allegra de Fontaine në varrin e Romanoff dhe ka për detyrë të shënjestrojë Clint Barton, njeriun për të cilin de Fontaine pretendon se është përgjegjës për vdekjen e Romanoff.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga e majta: Feige, Johansson, Harbour, Pugh, Fagbenle, Shortland, and Weisz në San Diego Comic-Con 2019

Për më tepër, Liani Samuel, Michelle Lee, dhe Nanna Blondell shfaqen si Lerato, Oksana, dhe Ingrid, respektivisht, vrasëset e Dhomës së Kuqe, ndërkohë Olivier Richters portretizohet si Ursa. Në skenën post-credits të filmit shihet Julia Louis-Dreyfus duke përsëritur rolin e saj si Valentina Allegra de Fontaine nga seriali The Falcon and the Winter Soldier. [[Jeremy Renner] ka një rol zëri në rolin e Clint Barton / Hawkeye, fotografia e të cilit është paraqitur gjithashtu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Black Widow" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 13 korrik 2021.
  2. ^ "Black Widow" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 13 korrik 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]