David Harbour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Harbour
Harbour në Toronto Film Festival, 2014
U lind në10 prill, 1975 (41 vjeç)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1999 ─ e tashme

David Harbour (lindur më 10 prill, 1975) është një aktor Amerikan që ka performuar në filma, televizion, dhe në teatër. Ai për momentin luan në serialin televiziv të Netflix Stranger Things si personazhi kryesor Shefi i Policisë Jim Hopper.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harbou shkoi në Byram Hills High SchoolArmonk, New York bashkë me aktorët e tjerë Sean Maher dhe Eyal Podell.[1] Ai u diplomua nga Dartmouth CollegeHanover, New Hampshire në vitin 1997.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harbour e nisi karrierën e tij profesionale në Broadway në vitin 1999 në rigjallërimin e The Rainmaker dhe e bëri debutimin e tij në televizion në vitin 1999 në një episod të Law & Order ("Patsy"), në të cilin luajti një kamarier. Ai u shfaq sërish në vitin 2002 në një episod të Law & Order: Special Victims Unit. Ai luajti rolin e agjentit Roger Anderson të MI6 në serialin televiziv të ABC Pan Am. Në vitin 2005, ai u nominua për një Tony Award për performancën e tij në produksionin e Who's Afraid of Virginia Woolf?

Ai njihet për rolin e tij si agjenti i CIA Gregg BeamQuantum of Solace, si Shep Campbell në Revolutionary Road, dhe si burimi i informacionit të Russell CroweState of Play. Ai gjithashtu u lavdërua për rolin e tij si Paul Devildis në episodin e vitit 2009 të Law & Order: Criminal Intent. Paraqitjet e tij të tjera në filma përfshijnë Brokeback Mountain, The Green Hornet, End of Watch dhe Between Us.

Harbour për momentin luan rolin kryesor të Shefit Jim Hopper në serialin origjinal të Netflix Stranger Things.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Kinsey Robert Kinsey
2005 Confess Agjenti i FBI McAllister
2005 Brokeback Mountain Randall Malone
2005 War of the Worlds Dock Worker
2006 The Wedding Weekend David
2007 Awake Dracula
2008 Revolutionary Road Shep Campbell
2008 Quantum of Solace Gregg Beam
2009 State of Play I brendshëm i PointCorp
2010 Every Day Brian
2011 The Green Hornet D.A. Frank Scanlon
2011 W.E. Ernest Simpson
2012 End of Watch Van Hauser
2012 Between Us Joel
2012 Knife Fight Stephen Green
2013 Snitch Jay Price
2013 Parkland James Gordon Shanklin
2014 X/Y Todd
2014 A Walk Among the Tombstones Ray
2014 The Equalizer Frank Masters
2015 Black Mass John Morris
2016 Suicide Squad Dexter Tolliver
2017 Sleepless Doug Dennison
2019 Hellboy Hellboy

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1999 Law & Order Mike Episodi: "Patsy"
2002 Law & Order: Special Victims Unit Terry Jessup Episodi: "Dolls"
2003 Hack Christopher Clark Episodi: "Presumed Guilty"
2004 Law & Order: Criminal Intent Wesley John Kenderson Episodi: "Silver Lining"
2006 The Book of Daniel Kevin Warwick Episodi: "Acceptance"
2008 Law & Order Jay Carlin Episodi: "Submission"
2009 Law & Order: Criminal Intent Paul Devildis Episodi: "Family Values"
2009 Lie to Me Frank Ambrose Episodi: "The Better Half"
2009 Royal Pains Dan Samuels Episodi: "It's Like Jamais Vu All Over Again"
2011–12 Pan Am Roger Anderson 6 episode
2012–14 The Newsroom Elliot Hirsch 10 episode
2013 Elementary Dr. Mason Baldwin Episodi: "Lesser Evils"
2014 Rake David Potter 11 episode
2014 Manhattan Dr. Reed Akley 10 episode
2014–15 State of Affairs David Patrick 13 episode
2015–16 Banshee Robert Dalton 2 episode
2016 Crisis in Six Scenes Vic Episodi: "#1.2"
2016–e tashme Stranger Things Shefi Jim Hopper 17 episode

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1999 The Rainmaker Noah Curry
2001 The Invention of Love Moses John Jackson
2005 Who's Afraid of Virginia Woolf? Nick Nominuar—Tony Award për Aktorin më të Mirë në një Dramë
2006–07 The Coast of Utopia: Pjesa 1 – Voyage Nicholas Stankevich
2006–07 The Coast of Utopia: Pjesa 2 – Shipwreck George Herwegh
2007 The Coast of Utopia: Pjesa 3 – Salvage Doktori në Bregdet
2010–11 The Merchant of Venice Bassanio
2012–13 Glengarry Glen Ross John Williamson

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "All about Eyal". Official website. Marrë më 18 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Biography for David Harbour" (në anglisht). Internet Movie Database. Marrë më 20 prill 2011.