Russell Crowe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Russell Crowe
Crowe më 2017
U lind në
Russell Ira Crowe

7 prill 1964
Wellington, Zelanda e Re
ShtetësiaZelandez[1][2]
Profesioni
 • Aktor
 • këngëtar
Vite aktiviteti1985–tani
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaDanielle Spencer (m. 2003; div. 2018)
Fëmijë2
Të afërm
ÇmimetLista e plotë

Russell Ira Crowe (lindi më 7 prill 1964) është një aktor. Ai lindi në Zelandën e Re, kaloi dhjetë vjet të fëmijërisë së tij në Australi dhe u zhvendos atje përgjithmonë në moshën njëzet e një vjeçare.[3][4] Ai erdhi në vëmendjen ndërkombëtare për rolin e tij si gjenerali romak Maximus Decimus Meridius në filmin historik epik Gladiator (2000), për të cilin ai fitoi një Academy Award, Broadcast Film Critics Association Award, Empire Award, and London Film Critics Circle Award për aktorin më të mirë kryesor, së bashku me 10 nominime të tjera në të njëjtën kategori.

Shfaqjet e tjera të Crowe të vlerësuara me çmime përfshijnë filmin dramatik The Insider (1999) dhe në filmin biografik A Beautiful Mind (2001). Ai gjithashtu ka luajtur në filma të tillë si drama Romper Stomper (1992), thriller mister-detektiv L.A. Confidential (1997), filmin epik lufte Master and Commander: The Far Side of the World (2003), dramën biografike të boksit Cinderella Man (2005), filmin perëndimor 3:10 to Yuma (2007), dramën e krimit American Gangster (2007), dramën thriller State of Play (2009), dhe Robin Hood (2010).

Crowe më vonë luajti në dramën muzikore Les Misérables (2012), si Jor-El në epikën superheroike Man of Steel (2013), dramën e fantazisë biblike Noah (2014), komedinë aksion The Nice Guys (2016), portretizoi Zeus Panhellenios në filmin e Marvel Cinematic Universe (MCU) Thor: Love and Thunder (2022), dhe do të luajë në filmin e ardhshëm të Sony Spider-Man Universe (SSU) Kraven The Hunter (2023). Në vitin 2014, ai bëri debutimin e tij regjisorial me dramën The Water Diviner, në të cilën ai gjithashtu luajti. Ai ka fituar vlerësime të ndryshme, duke përfshirë një yll në Hollywood Walk of Fame, dy Golden Globe Awards, një British Academy Film Award dhe një çmim Academy Award nga tre nominime të njëpasnjëshme (1999, 2000 dhe 2001). Ai ka qenë bashkëpronar i ekipit të National Rugby League (NRL) South Sydney Rabbitohs që nga viti 2006.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref(s)
1990 Prisoners of the Sun Lt. Jack Corbett Debutim filmik
The Crossing Johnny Ryan
1991 Proof Andy
Spotswood Kim Barry
1992 Romper Stomper Hando
1993 Hammers Over the Anvil East Driscoll
The Silver Brumby The Man (Egan)
For the Moment Lachlan Currie
Love in Limbo Arthur Baskin
1994 The Sum of Us Jeff Mitchell
1995 The Quick and the Dead Cort
No Way Back FBI Agent Zack Grant
Virtuosity SID 6.7
Rough Magic Alex Ross
1997 L.A. Confidential Officer Wendell "Bud" White
Heaven's Burning Colin O'Brien
Breaking Up Steve
1999 Mystery, Alaska Sheriff John Biebe
The Insider Jeffrey Wigand
2000 Gladiator Maximus Decimus Meridius
Proof of Life Terry Thorne
2001 A Beautiful Mind John Nash
2003 Master and Commander: The Far Side of the World Captain Jack Aubrey
2005 Cinderella Man Jim Braddock
2006 A Good Year Max Skinner
2007 Bra Boys: Blood Is Thicker than Water Narrator Film dokumentar
3:10 to Yuma Ben Wade
American Gangster Det. Richie Roberts
2008 Body of Lies Ed Hoffman
2009 Tenderness Detektivi Cristofuoro
State of Play Cal McAffrey
2010 Robin Hood Robin Longstride Gjithashtu producent
The Next Three Days John Brennan
2012 The Man with the Iron Fists Jacknife
Les Misérables Inspektori Javert
2013 Broken City Nicholas Hostetler
Man of Steel Jor-El
Red Obsession Narrator Film dokumentar
2014 Winter's Tale Pearly Soames / Demon
Noah Noah
The Water Diviner Joshua Connor Gjithashtu regjisor; debutim regjisorial
2015 Fathers and Daughters Jake Davis Gjithashtu producent ekzekutiv
2016 The Nice Guys Jackson Healy
2017 War Machine Bob White Uncredited cameo
The Mummy Dr. Henry Jekyll / Mr. Edward "Eddie" Hyde [5]
2018 Turtle Odyssey Narrator Film dokumentar
Boy Erased Marshall Eamons
2019 True History of the Kelly Gang Harry Power
2020 Unhinged Tom Cooper
2021 Zack Snyder's Justice League Jor-El Uncredited
2022 Thor: Love and Thunder Zeus
Prizefighter: The Life of Jem Belcher Jack Slack
The Greatest Beer Run Ever Arthur Coates
Poker Face Jake Also director
2023 The Pope's Exorcist Father Gabriele Amorth Post-production [6]
Kraven the Hunter Not yet released Nikolai Kravinov Post-production [7]
Stampa:TableTBD The Georgetown Project Not yet released Anthony Miller Post-production [8]
Sleeping Dogs Not yet released In production [9]
Key
Not yet released Tregon vepra që nuk janë publikuar ende

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref(s)
1972 Spyforce Orphan Epizodi: "The Saviour: Part 2"
1977 The Young Doctors Russell 1 epizod
1987 Rafferty's Rules Bobby Jarvis Episodi: "Suspicious Minds"
Neighbours Kenny Larkin 4 epizoda
1991 Brides of Christ Dominic Maloney Epizodi: "Rosemary"
Acropolis Now Danny O' Brian Epizodi: "Teenage Mutant Ninja Greeks"
1992 Police Rescue Tom 'Bomber' Young Epizodi: "The Right Stuff"
2004 Colour of War: The Anzacs Narrator 3 epizoda
2007 South Side Story Himself 6 epizoda
2012 Republic of Doyle Boyd Keiley Epizodi: "Streets of John's"
2018 Last Week Tonight with John Oliver Vetë ai 1 epizod
2019 The Loudest Voice Roger Ailes Miniseri, 7 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv
Take Us Home: Leeds United Narrator Dokumentar; 6 epizoda
2023 Ark: The Animated Series Kor the Prophet Dublim [10]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rahman, Abid; Ritman, Alex (25 mars 2015). "Russell Crowe Never Applied for Citizenship, Says Australia's Department of Immigration". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 7 nëntor 2021.
 2. ^ Moran, Jonathon (17 qershor 2021). "Bizarre reason behind Russell Crowe's citizenship secret". The Daily Telegraph (në anglisht). Sydney. Marrë më 7 nëntor 2021.
 3. ^ Tan, Monica (25 mars 2015). "Russell Crowe claims twice denied Australian citizenship: 'It's so, so unreasonable'". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 27 qershor 2021.
 4. ^ Roach, Vicki (26 qershor 2013). "Oscar-winner Russell Crowe denied Australian citizenship". Courier Mail (në anglisht). Brisbane. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 26 qershor 2013.
 5. ^ The Mummy Sneak Peek: First Look at Dr. Jekyll and Mr. Hyde | SYFY WIRE
 6. ^ Grobar, Matt (27 qershor 2022). "Russell Crowe To Star In Julius Avery's Supernatural Thriller The Pope's Exorcist For Screen Gems". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 28 qershor 2022.
 7. ^ Dick, Jeremy (20 mars 2022). "Sony's Kraven the Hunter Movie Starts Filming, First Set Footage Revealed". MovieWeb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2022. Marrë më 20 mars 2022.
 8. ^ D'Alessandro, Anthony (10 tetor 2019). "Russell Crowe To Star In Miramax Horror Thriller Pic". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 6 nëntor 2019.
 9. ^ Frater, Patrick (2023-02-18). "Karen Gillan and Marton Csokas Join Russell Crowe in Cold Case Crime Film Sleeping Dogs (Exclusive)". Variety (në anglisht). Marrë më 2023-02-21.
 10. ^ Del Rosario, Alexandra (11 dhjetor 2020). "'Ark: The Animated Series': Vin Diesel, Michelle Yeoh & Elliot Page Among Voice Cast Members In New Video Game-Inspired Show" (në anglisht).