Jump to content

The Nice Guys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Nice Guys
Regjia ngaShane Black
Shkruar nga
  • Shane Black
  • Anthony Bagarozzi
ProdhuesiJoel Silver
Luajnë
KinematografiaPhilippe Rousselot
MontazhiJoel Negron
Muzika

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
11 maj 2016 (TCL Chinese Theatre)
20 maj 2016 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
116 minuta[3]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$50 milion[4]
Fitimi$62.8 milion[5]

The Nice Guys është një film komedi aksion neo-noir amerikan i vitit 2016 me regji dhe skenar të përbashkët (së bashku me Anthony Bagarozzi) nga Shane Black, prodhuar nga Joel Silver dhe me Russell Crowe dhe Ryan Gosling në rolet kryesore me Angourie Rice, Matt Bomer, Margaret Qualley, Keith David dhe Kim Basinger në role dytësore. I vendosur në Los Anxhelos më 1997, filmi fokusohet në hetuesin privat Holland March (Gosling) dhe zbatuesin e ashpër të punësuar Jackson Healy (Crowe), i cili bashkohet për të hetuar zhdukjen e një vajze adoleshente (Qualley).

The Nice Guys u shfaq premierë më 11 maj 2016, në Hollywood, u shfaq më 15 maj në Festivalin e Filmit në Kanë 2016 dhe u publikua nga Warner Bros. Pictures në Shtetet e Bashkuara më 20 maj 2016. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët për humori, misteri dhe performancat e Crowe dhe Gosling. Ai fitoi 62 milionë dollarë me një buxhet prej 50 milionë dollarësh.[6]

Në vitin 1977 në Los Anxhelos, hetuesi privat i pafat Holland March punësohet nga tezja e yllit të pornografisë Misty Mountain, znj. Glenn, e cila pretendon se e ka parë Misty ende gjallë pas vdekjes së saj. Hetimi i March e çon atë te Amelia Kuttner, një bashkëpunëtore e Misty, e cila paguan zbatuesin e dhunshëm për punësimin e Jackson Healy për të trembur March.

Healy merret në pyetje nga dy banditë, "Blueface" — i quajtur kështu pasi ai nis një pako me ngjyra ndërsa kërkonte banesën e Healit — dhe Older Guy, rreth Amelisë. Healy i largon ata me një armë gjahu dhe bashkohet me një Mars ngurrues për të gjetur Amelinë së pari.

March dhe Healy marrin në pyetje grupin e protestës kundër ndotjes së Amelisë dhe takojnë Chet, i cili i sjell në shtëpinë e djegur të të dashurit të Amelias, Dean, i cili vdiq në zjarr. Ata mësojnë se Amelia dhe Dean po punonin me Misty në një "film eksperimental" - duke kombinuar pornografinë dhe gazetarinë hetuese.

Të dy depërtojnë në një festë në kërkim të financuesit të filmit, Sid Shattuck. Healy zbulon se filmi mungon, ndërsa March i dehur e gjen Shattuck të vdekur dhe pa vetëdije kryqëzon rrugët me Amelian. Vajza e Marsit, Holly, pasi kishte shkuar fshehurazi në festë, e ndalon Blueface të vrasë Amelinë. Blueface goditet në një goditje me vrap dhe Amelia ikën. Healy nënshtron Older Guy dhe gjen Blueface duke vdekur. Blueface i thotë Healit se shefi i tij ka dërguar një vrasës të quajtur John Boy për të vrarë të gjithë dëshmitarët. Healy vret në mënyrë diskrete Blueface. Policia mbërrin në vendngjarje dhe March dhe Healy takohen nga nëna e Amelias, Judith Kuttner, një zyrtare e lartë në Departamentin e Drejtësisë, e cila pretendon se Amelia është në deluzion. Judith punëson dyshen për të gjetur vajzën e saj.

March dhe Healy shkojnë në një hotel aeroporti ku Amelia po takohet me shpërndarësit për filmin. John Boy ka mbërritur përpara tyre; ata dëshmojnë se biznesmenët u masakruan dhe tërhiqen me nxitim, vetëm që Amelia të zbarkoi në makinën e tyre, të qëllonte mbi ta dhe të binte pa ndjenja. Ata e çojnë atë në shtëpinë e Marsit, ku ajo akuzon nënën e saj se ka bashkëpunuar me prodhuesit e makinave për të shtypur konvertuesin katalitik, i cili rregullon emetimet e shkarkimeve. Amelia krijoi filmin për të ekspozuar marrëveshjen e tyre të fshehtë dhe beson se nëna e saj i ka vrarë të gjithë të lidhur me filmin.

Marsi i thotë asistentit të Judith, Tally, se Amelia është gjetur dhe është në shtëpinë e Marsit. Tally u thotë atyre se Judith ka kërkuar që t'i dorëzojnë një çantë prej 100,000 dollarë për Judith dhe i informon ata se mjeku i familjes do të shkojë në shtëpinë e Marsit për të kontrolluar Amelinë. Kur marsi përplas makinën, çanta hapet për të zbuluar revista të copëtuara; dorëzimi ishte një devijim për ta lënë Amelinë të pambrojtur. John Boy mbërrin në shtëpinë e March i maskuar si mjeku i familjes, sulmon Holly dhe shoqen e saj Jessica dhe përfshihet në një shkëmbim zjarri me March dhe Healy. Ndërsa John Boy i shmanget policisë, Amelia ikën nga shtëpia dhe padashur godet makinën e tij, vetëm për t'u vrarë.

Policia merr në pyetje dhe liron March dhe Healy, të cilët nuk kanë prova se Judith qëndron pas vrasjeve. March kupton se zonja Glenn e pa Misty-n në një film të projektuar pas një muri. Në shtëpinë e Mistit, ata zbulojnë një projektor filmi, por filmi mungon. Ata e kuptojnë se Chet është projektuesi i Los Angeles Auto Show dhe do të përpiqet të shfaqë filmin në këtë ngjarje. Në shfaqjen e makinave, Tally përgjon Healin dhe Marchin me armë. Holly shpërqendron Tally, i cili është rrëzuar pa ndjenja. Filmi i Amelias, të cilin Chet e përfshiu në prezantimin e auto show, implikon drejtuesit e automjeteve. Në çati, March lufton me Older Guy, i cili bie për vdekje ndërsa Marsi zbret në pishinë pasi të dy ranë nga çatia. Holly e ndalon Tally të arrijë filmin. Healy mposht John Boy, por i kursen jetën në ultimatumin e Holly dhe March siguron filmin nga banditët e dërguar nga drejtuesit e automjeteve.

Judith arrestohet, por këmbëngul se ishte Detroiti ai që donte të vdiste Amelia; ajo punësoi Marsin dhe Healin për ta mbajtur Amelinë të sigurt. Judith vëren se ndërsa ajo do të shkojë në burg, Detroit është ende duke u përpjekur për të shtypur konvertuesin katalitik. Më vonë, në një bar në Natën e Krishtlindjeve, March i tregon Healy një reklamë për agjencinë e tyre të re të detektivëve të quajtur "The Nice Guys".

  1. ^ McCarthy, Todd (15 maj 2016). "'The Nice Guys': Cannes Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 22 gusht 2016.
  2. ^ Romney, Jonathan (15 maj 2016). "'The Nice Guys': Cannes Review". Screen International (në anglisht). Marrë më 16 tetor 2021.
  3. ^ "The Nice Guys (2016)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 23 prill 2016.
  4. ^ Svetkey, Benjamin (13 maj 2016). "'Lethal Weapon' Wunderkind (and Former Party Boy) Shane Black Is Back ... and Still Looking for Action". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 15 maj 2016.
  5. ^ "The Nice Guys (2016)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2017.
  6. ^ Faughnder, Ryan (18 maj 2016). "Captain America' faces new 'Neighbors' and 'Angry Birds' at box office". Los Angeles Times (në anglisht).
  7. ^ "Robert Downey Jr Has Only Done 5 Non-Marvel Movies In The Last Decade". ScreenRant (në anglisht). 20 tetor 2019.