Margaret Qualley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Margaret Qualley
Qualley më 2020
U lind në
Sarah Margaret Qualley

23 tetor 1994
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2011–present
Bashkëshort/ëtJack Antonoff (2021–present; e fejuar)
Prind/ër
Të afërmRainey Qualley (motër)

Sarah Margaret Qualley (lindi më 23 tetor 1994) është një aktore amerikane. Vajza e aktores Andie MacDowell, ajo u trajnua si balerinë në rininë e saj. Ajo bëri debutimin e saj në aktrim në filmin dramatik të vitit 2013 Palo Alto dhe fitoi njohjen për rolin e saj dytësor në serialin dramatik të HBO The Leftovers (2014–2017).

Qualley më pas u shfaq në filma si The Nice Guys (2016), Death Note (2017), dhe Once Upon a Time in Hollywood (2019), dhe luajti një rol zëri në videolojën Death Stranding (2019). Ajo mori vlerësime kritike dhe nominime për Primetime Emmy Award për rolin e Ann Reinking në miniserialin biografik Fosse/Verdon (2019) dhe rolin e titullit në miniserialin dramë Maid (2020).

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarah Margaret Qualley ka lindur më 23 tetor 1994, në Kalispell, Montana.[1] Ajo është vajza e aktores dhe modeles Andie MacDowell, dhe ish modelit Paul Qualley.[2] Ajo ka një vëlla më të madh, Justin, dhe një motër më të madhe, aktore dhe këngëtare Rainey Qualley.[3]

Vëllezërit e motrat Qualley kaluan vitet e tyre të hershme në një fermë në Missoula, Montana, duke u zhvendosur në Asheville, North Carolina kur Margaret ishte katër vjeç.[4] Prindërit e Qualley u ndanë kur ajo ishte pesë vjeç, dhe më pas ajo e ndau kohën e saj në mënyrë të barabartë mes tyre.[5] Për shumë vite, prindërit e saj jetonin vetëm 3 milje (5 km) larg njëri-tjetrit.[6] Shtëpia e saj familjare me MacDowell është në Karolinën e Veriut, ku ata kanë familjen e zgjeruar aty pranë.[7][8]

Si një adoleshente duke u rritur në Asheville, North Carolina,[9]ajo dhe motra e saj ishin të dyja debutuese dhe Qualley bëri debutimin e saj në Bal des débutantes në Paris.[10] Ajo u largua nga shtëpia në moshën 14-vjeçare për të hipur në Shkollën e Arteve të Karolinës së Veriut, ku studioi vallëzim.[5] Ajo u trajnua si balerinë, duke fituar një praktikë në American Ballet Theatre dhe duke studiuar në Professional Children's School të Nju Jorkut.[11] Megjithatë, në moshën 16-vjeçare, pas një oferte për t'u bërë nxënës me North Carolina Dance Theater, Qualley vendosi të linte kërcimin. Për të qëndruar në Nju Jork, ajo filloi të punonte si modele. Për këtë periudhë, Qualley thotë: "I shkrova mamasë sime duke i thënë: 'Shiko, nuk mendoj se dua të jem më balerin kështu që do të lë baletin dhe do të qëndroj këtu. Do të kem këto dhe këto të ardhura. javen tjeter.' E parashtrova në një mënyrë që ajo nuk mund të thoshte jo sepse isha shumë e organizuar."[5] Qualley më vonë ndryshoi fokusin e saj në aktrim dhe mori pjesë në programin veror të Akademisë Mbretërore të Artit Dramatik të Londrës.[5][12][13] Qualley ndoqi Universitetin e Nju Jorkut[11] por u largua pas një semestri për role aktrimi.[14]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Qualley bëri debutimin e saj si modele në moshën 16-vjeçare gjatë New York Fashion Week, duke ecur për Alberta Ferretti. Ajo modeloi gjatë Paris Fashion Week Pranverë/Verë 2012 për Valentino dhe Chanel.[15] Ajo përsëri eci për Chanel gjatë shfaqjes së tyre vjeshtë/dimër 2012.[16] Qualley ka pozuar për botime të tilla si Vogue, W, Teen Vogue,[17] Interview, Vanity Fair, dhe Nylon.[18] Qualley u shfaq në fushatën e shtypur të Ralph Lauren Vjeshtë/Dimër 2016, xhiruar nga Steven Meisel.[19] Qualley është një ambasadore e shtëpisë për Chanel.[20]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qualley u shfaq për herë të parë në ekran në 2013 duke luajtur një rol të vogël në filmin e Gia Coppola Palo Alto.[21] Ajo mori pjesën sepse ndodhi që ishte në set duke vizituar të dashurin e saj të atëhershëm, Nat Wolff.[22][23]

Në qershor 2013, Qualley u hodh si një serial i rregullt në serinë televizive të HBO The Leftovers.[24]Qualley përsëriti rolin e saj si Jill Garvey për sezonin e dytë dhe të tretë të The Leftovers më 2015 dhe 2017, respektivisht.

Qualley në San Diego Comic-Con 2017

Qualley u shfaq më pas në komedinë e Shane Black të vitit 2016, The Nice Guys.[25] Në prill 2016, Qualley u njoftua se i ishte bashkuar kastit të Shawn Christensen The Vanishing of Sidney Hall.[26] Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance 2017, krahas një filmi tjetër të saj, Novitiate.[27] Filmi u publikua më 27 tetor 2017.[28] Po atë vit, Qualley luajti në Death Note, me regji të Adam Wingard.[29]

Në vitin 2018, Qualley u shfaq në Donnybrook, me regji të Tim Sutton dhe bashkë-ylltar Jamie Bell dhe Frank Grillo. Filmi pati premierën e tij në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2018.[30]

Në vitin 2019, Qualley luajti në filmin fantastiko-shkencor të Netflix IO. Filmi u drejtua nga Jonathan Helpert dhe u publikua më 18 janar 2019. Ajo luajti Sam Walden, një adoleshente që mbijetoi si një nga njerëzit e fundit në një Tokë të braktisur post-kataklizmike, e cila po garon për të gjetur një kurë për shtëpinë e saj të helmuar. bota përpara se anijes së fundit nga planeti për në koloninë e largët të hapësirës njerëzore e lë atë të bllokuar.[31]

Gjithashtu në vitin 2019, Qualley portretizoi rolin e Mary Dalton në përshtatjen e Rashid Johnson në HBO të Native Son.[32] Në vitin 2019, Qualley portretizoi gjithashtu aktoren dhe valltaren Ann Reinking në miniserinë e FX Fosse/Verdon, për të cilin ajo mori nominime për Primetime Emmy Award për Aktoren Mbështetëse të Shquar Në Një Seri ose Film Të Kufizuar[33][34] dhe një Critics' Choice Television Award for Best Supporting Actress in a Movie/Miniseries. Ajo më pas u shfaq në filmin e Quentin Tarantino Once Upon a Time in Hollywood, duke luajtur një anëtare të familjes Manson të quajtur Pussycat.[35] Për filmin, Qualley u nominua së bashku me pjesën tjetër të kastit për një Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture. Ajo gjithashtu luajti në Seberg përkrah Kristen Stewart dhe Jack O'Connell. me regji të Benedict Andrews.[36]

Në vitin 2020, Qualley luajti në Wake Up, një film i shkurtër me regji të Olivia Wilde,[37] dhe në My Salinger Year, përkrah Sigourney Weaver dhe me regji të Philippe Falardeau,i cili pati premierën botërore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në shkurt 2020.[38][39]

Në vitin 2021, Qualley luajti në miniserinë Maid bazuar në kujtimet e Stephanie Land për Netflix.[40]

Qualley do të luajë tjetër në thrillerin psikologjik A Head Full of Ghosts me regji të Scott Cooper;[41] dhe në Stars at Noon përkrah Joe Alwyn me regji të Claire Denis.[42][43]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga nëntori 2019, Qualley jeton në Nju Jork.[44] Qualley ka jetuar më parë në Los Anxhelos me motrën e saj Rainey, me të cilën ajo ka një qen të quajtur Books.[5][23] Qualley e përshkruan motrën e saj si "idhulli im, shoqja ime më e mirë në të gjithë botën".[5]

Qualley ishte e lidhur shkurtimisht në mënyrë romantike me Pete Davidson në vitin 2019.[45] Ajo filloi të takohej me aktorin Shia LaBeouf më 2020 pasi ata luajtën në videoklipin e Rainey "Love Me Like You Hate Me".[46] Marrëdhënia e Qualley dhe LaBeouf përfundoi në janar 2021 pas polemikave rreth LaBeouf,[47] duke përfshirë padinë e ish të dashurës së tij dhe këngëtares FKA Twigs kundër tij për sulm seksual.[48] Në shtator 2021, Qualley i tha Harper's Bazaar se ajo besonte pretendimet e FKA twigs.[49] Në maj 2022, Qualley u fejua me muzikantin Jack Antonoff.[50]

Qualley është subjekt i këngës së vitit 2023 "Margaret" nga Lana Del Rey nga albumi i saj Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd.[51]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2013 Palo Alto Raquel [52]
2016 The Nice Guys Amelia Kuttner [53]
2017 Novitiate Cathleen Harris [54]
The Vanishing of Sidney Hall Alexandra [55]
Death Note Mia Sutton / Kira [56]
2018 Donnybrook Delia Angus [57]
2019 Io Samantha "Sam" Walden [58]
Native Son Mary Dalton [59]
Adam Casey Freeman [60]
Once Upon a Time in Hollywood "Pussycat" [61]
Strange but True Melissa Moody [62]
Seberg Linette Solomon [63]
2020 My Salinger Year Joanna [64]
2022 Stars at Noon Trish Johnson [65]
Sanctuary Rebecca Also executive producer [66][67]
2023 Drive-Away Dolls Film has yet to be released TBA Post-production [68]
TBA Poor Things Film has yet to be released TBA Post-production [69]
The Substance Film has yet to be released TBA Filming [70]
And Film has yet to be released TBA Filming [71]
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë shfaqur ende

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2014–2017 The Leftovers Jill Garvey Roli kryesor (22 epizoda)
2018 Asesinato en el Hormiguero Express Herself Television special
2019 Fosse/Verdon Ann Reinking Miniseri (5 epizoda)
2021 Maid Alexandra "Alex" Russell Roli kryesor (10 epizoda)

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Zëri Shënime
2019 Death Stranding Mama / Lockne Ofroi gjithashtu modeli 3D dhe motion capture për të dy personazhet

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Artisti Shënime
2017 Sweet Sound of Ignorance Soko Si valltare nuskë me motrën, Rainey Qualley
2019 For Your Eyes Only Cashmere Cat Vallëzoi si Princess Catgirl duke përdorur motion capture
Emotions
2020 Love Me Like You Hate Me Rainsford Vallëzoi me Shia LaBeouf

Video të shkurtëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2015 L’Américaine Girlfriend Për koleksionin e Parisit me botim të kufizuar të Tory Burch
2016 Kenzo World Margaret (dancer) Për parfumin Kenzo
Dream Girl Nora Për Free People
2018 Light Beings Girl Për DITA Eyewear
2020 Wake Up Jane Doe Për HP

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "InStyle Magazine Covers: 1995" (në anglisht). In Style Magazine. Marrë më 22 maj 2016.
 2. ^ Zee, Michaela. "7 Facts to Know About Margaret Qualley – Andie MacDowell Daughter Celebrity Model Fashion". L'Officiel USA (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2021.
 3. ^ "The two lives of Andie MacDowell". main.nc.us (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2019.
 4. ^ Rovzar, Chris. "Rainey and Margaret Qualley on Their Singing and Acting Careers". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2017.
 5. ^ a b c d e f "Introducing indie actress Margaret Qualley". Evening Standard (në anglisht). 14 qershor 2017. Marrë më 25 korrik 2017.
 6. ^ "Margaret Qualley's father built a house behind her school". LadyFirst (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2019.
 7. ^ Franco, Jose. "MacDowell to wed former Gaffney classmate". Hendersonville Times-News (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2019.
 8. ^ "Marion St. Pierre MacDowell Obituary - Newton, NC". Dignity Memorial (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2019.
 9. ^ "MacDowell Colony" (në anglisht). Town and Country Magazine. 29 dhjetor 2013. Marrë më 14 nëntor 2016.
 10. ^ "Debutantes in movies: Stars of stage and screen". NOLA.com (në anglisht). Marrë më 14 gusht 2015.
 11. ^ a b "Meet Margaret Qualley: HBO's Next It Girl". Vogue (në anglisht). 26 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2014. Marrë më 11 korrik 2014.
 12. ^ "Margaret Qualley plays Justin Theroux's daughter on The Leftovers but her real-life Mom is famous, too". Bustle (në anglisht). 29 qershor 2014.
 13. ^ "Andie MacDowell's Daughters Make the Move to LA" (në anglisht). The Daily Truffle. 2 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2020. Marrë më 2 shtator 2016.
 14. ^ "Margaret Qualley Says People Shouldn't Be Patted on the Back for Hiring Women". Teen Vogue (në anglisht). mars 2018. Marrë më 18 tetor 2019.
 15. ^ Lewis, Victoria (24 qershor 2022). "Margaret Qualley, Daughter of Andie MacDowel [sic]: Fashion in the Family". Teen Vogue (në anglisht).
 16. ^ "Chanel F/W 12 Show (Chanel)". MODELS.com (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2017.
 17. ^ mediaslide.com. "Margaret Qualley | Uno models Barcelona & Madrid" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2018. Marrë më 25 korrik 2017.
 18. ^ "Margaret Qualley – Model". MODELS.com (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2017.
 19. ^ "Margaret Qualley | Ralph Lauren". IMG Models (në anglisht). 20 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2016. Marrë më 25 korrik 2017.
 20. ^ Corcoran, Lucy (16 qershor 2022). "Margaret Qualley's Dreamy New Chanel Campaign Is An Ode To Endless Summers". Marie Claire Australia (në anglisht). Are Media PTY LTD.
 21. ^ "Palo Alto's Young Hollywood Cast". W Magazine (në anglisht). 6 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2016. Marrë më 9 korrik 2014.
 22. ^ "#TheGirlOfNow: Margaret Qualley | Vs. Magazine". Vs. Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2017. Marrë më 24 korrik 2017.
 23. ^ a b "Margaret Qualley – Verge". www.verge.is (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2018. Marrë më 25 korrik 2017.
 24. ^ "Cable Pilots 'The Leftovers', 'Quarry' & 'The Strain' Add To Casts". Deadline (në anglisht). 20 qershor 2013.
 25. ^ Kit, Borys (22 shtator 2016). "Ryan Gosling and Russell Crowe Thriller 'Nice Guys' Casts Female Leads" (në anglisht). The Hollywood Reporter. Marrë më 17 shtator 2014.
 26. ^ Kroll, Justin (25 prill 2016). "Blake Jenner, Margaret Qualley and Tim Blake Nelson Join Sidney Hall". Variety (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2016.
 27. ^ Debruge, Peter (5 dhjetor 2016). "Sundance Film Festival Unveils 2017 Premieres, Midnight, Spotlight Sections". Variety (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2016.
 28. ^ "Novitiate - 2017 - ComingSoon.net". ComingSoon.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 24 korrik 2017.
 29. ^ Kroll, Justin (12 nëntor 2015). "'The Leftovers' Star Margaret Qualley Joins Nat Wolff in 'Death Note'". Variety (në anglisht). Marrë më 16 prill 2016.
 30. ^ Yamato, Jen. "Toronto premiere 'Donnybrook' charts a dark journey into America's heartland and the roots of white rage". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2018.
 31. ^ Kroll, Justin (6 tetor 2016). "Anthony Mackie, Margaret Qualley, and Danny Huston Join Sci-Fi Drama 'IO'". Variety (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2017.
 32. ^ Montgomery, Daniel (4 prill 2019). "Nick Robinson and Margaret Qualley ('Native Son') on the controversial story: 'Nobody in this film gets away scot-free' [EXCLUSIVE VIDEO INTERVIEW]". Gold Derby (në anglisht). Marrë më 17 prill 2019.
 33. ^ Petski, Denise (19 nëntor 2018). "'Fosse/Verdon' FX Limited Series Rounds Out Cast; Norbert Leo Butz & Margaret Qualley Set As Series Regulars". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2019.
 34. ^ Nordyke, Kimberly (16 korrik 2019). "Emmys: HBO, 'Game of Thrones' Dominate Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2019.
 35. ^ "'Once Upon a Time in Hollywood' Adds Rumer Willis, Margaret Qualley and Damon Herriman". TheWrap (në anglisht). 28 gusht 2018. Marrë më 8 shtator 2018.
 36. ^ Tartaglione, Nancy (14 mars 2018). "Kristen Stewart To Play Icon Jean Seberg In Political Thriller 'Against All Enemies'; Jack O'Connell, Anthony Mackie Also Star". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 10 shtator 2019.
 37. ^ Russian, Ale (22 janar 2020). "Olivia Wilde Directs Margaret Qualley in First Trailer for 'Wild and Strange' Short Film Wake Up". People (në anglisht). Marrë më 22 janar 2020.
 38. ^ Keslassy, Elsa (8 shkurt 2019). "Sigourney Weaver, Margaret Qualley to Star in 'My Salinger Year' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 23 maj 2019.
 39. ^ Roxborough, Scott (24 janar 2020). "'My Salinger Year' to Open Berlin Film Festival". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2020.
 40. ^ Andreeva, Nellie (26 gusht 2020). "Margaret Qualley To Headline Netflix's Dramedy Series 'Maid' Produced By John Wells & Margot Robbie". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 4 tetor 2021.
 41. ^ Fleming, Mike Jr. (14 shkurt 2020). "Scott Cooper To Direct Margaret Qualley In 'A Head Full Of Ghosts' For Cross Creek, Team Downey, The Allegiance Theater – EFM". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2020.
 42. ^ Wiseman, Andreas (18 shkurt 2020). "A24 Swoops On North American Rights To Claire Denis' Next Movie 'The Stars At Noon' With Robert Pattinson & Margaret Qualley To Star – EFM". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2020.
 43. ^ Brzeski, Patrick (7 korrik 2021). "Cannes: Taron Egerton to Star in Claire Denis' 'Stars at Noon'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 4 tetor 2021.
 44. ^ Haskell, Rob (22 nëntor 2019). "Margaret Qualley's Breakout Year". MagazineC (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2019.
 45. ^ "Pete Davidson and Margaret Qualley Break up After Brief Romance - E! Online" (në anglisht).
 46. ^ Slater, Georgia. "Shia LaBeouf and Margaret Qualley Split amid Abuse Lawsuit Against Actor: Source". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 27 tetor 2021.
 47. ^ Kirkpatrick, Emily (2 shkurt 2022). "Shia LaBeouf and Mia Goth Are Reportedly Expecting Their First Child". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2022. Marrë më 10 qershor 2022. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2 shkurt 2022 (Ndihmë!)
 48. ^ Delbyck, Cole (21 shkurt 2021). "Margaret Qualley Thanks FKA Twigs For Speaking Out Against Ex Shia LaBeouf". HuffPost (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2022. Marrë më 10 qershor 2022.
 49. ^ Harrison, Ellie (29 shtator 2021). "Shia LaBeouf's ex-girlfriend Margaret Qualley on FKA twigs's abuse allegations: 'It's important that she knows I believe her'". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 27 tetor 2021.
 50. ^ Vivinetto, Gina (31 maj 2022). "Margaret Qualley and Jack Antonoff are engaged". Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2022. Marrë më 1 qershor 2022.
 51. ^ Lent, Caitlin (14 shkurt 2023). "Lana Del Rey and Billie Eilish Fall in Love". Interview (në anglishte amerikane). Marrë më 2 shkurt 2023.
 52. ^ "*Palo Alto*'s Young Hollywood Cast". W (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 53. ^ Kroll, Justin (16 shtator 2014). "'Leftovers' Actress Joins Ryan Gosling and Russell Crowe in 'Nice Guys' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 54. ^ N'Duka, Amanda (4 gusht 2017). "'Novitiate' Trailer: Margaret Qualley & Melissa Leo Star In Sundance Religious Drama". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 55. ^ Kroll, Justin (25 prill 2016). "Blake Jenner, Margaret Qualley and Tim Blake Nelson Join 'Sidney Hall' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 56. ^ Fleming, Mike Jr.; Hipes, Patrick (12 nëntor 2015). "'Death Note' Movie Sets Margaret Qualley As Female Lead – Update". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 57. ^ Hipes, Patrick (31 tetor 2017). "Sierra/Affinity Swings Sales Rights Deal For 'Donnybrook'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 58. ^ Kroll, Justin (6 tetor 2016). "Anthony Mackie, Margaret Qualley, and Danny Huston Join Sci-Fi Drama 'IO'". Variety (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 59. ^ Montgomery, Daniel (4 prill 2019). "Nick Robinson and Margaret Qualley ('Native Son') on the controversial story: 'Nobody in this film gets away scot-free' [EXCLUSIVE VIDEO INTERVIEW]". Gold Derby (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 60. ^ Grobar, Matt (28 janar 2019). "'Adam' Director Rhys Ernst Discusses His Comedy Of Errors & The Future Of Queer Cinema — Sundance Studio". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 61. ^ Erbland, Kate (30 korrik 2019). "Brad Pitt Spoiled Tarantino's 'Once Upon a Time in Hollywood' Ending for Co-Star Margaret Qualley" (në anglisht). IndieWire. Marrë më 22 nëntor 2021.
 62. ^ Dalton, Stephen (28 qershor 2019). "'Strange But True': Film Review | Edinburgh 2019". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 63. ^ "Director Benedict Andrews Interview: Seberg". Screen Rant (në anglisht). 21 shkurt 2020. Marrë më 22 nëntor 2021.
 64. ^ Keslassy, Elsa (8 shkurt 2019). "Sigourney Weaver, Margaret Qualley to Star in 'My Salinger Year' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 65. ^ Wiseman, Andreas (18 shkurt 2020). "A24 Swoops On North American Rights To Claire Denis' Next Movie 'The Stars At Noon' With Robert Pattinson & Margaret Qualley To Star – EFM". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 66. ^ Keslassy, Elsa (4 shtator 2021). "Margaret Qualley, Christopher Abbott to Star in New York-Lensed Thriller 'Sanctuary' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
 67. ^ Keslassy, Elsa (13 shkurt 2022). "Charades Unveils Sexy First Still of Margaret Qualley in 'Sanctuary' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 24 qershor 2022.
 68. ^ D'Alessandro, Anthony (17 prill 2023). "Ethan Coen's Margaret Qualley & Geraldine Viswanathan Drive-Away Dolls To Park At Cinemas This Fall". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 17 prill 2023.
 69. ^ Kay2021-11-30T19:00:00+00:00, Jeremy. "Rising star Suzy Bemba joins Yorgos Lanthimos's 'Poor Things' (exclusive)". Screen Daily (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 70. ^ Fleming, Mike Jr. (15 shkurt 2022). "Ray Liotta Joins Demi Moore & Margaret Qualley In Coralie Fargeat's The Substance'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 25 maj 2022.
 71. ^ Kroll, Justin (2022-09-29). "Yorgos Lanthimos Sets 'AND' As New Film At Searchlight Pictures; Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe And Margaret Qualley To Star". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 3 nëntor 2022.