Lana Del Rey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lana Del Rey gjat promovimit të albumit në Seattle

Elizabeth Woolridge Grant[1] (lindi më 21 qershor, 1986), e njohur më mirë me emrin e artit si Lana Del Rey, është një tekstshkruese amerikane. U rrit në pjesën veriore të Nju Jork, Del Rey u zhvendos në Nju Jork në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, ku ajo ndoqi kolegj dhe filloi shkrimet në muzikë dhe paraqitjet në klube.

Në korrik 2011, ajo lëshoj këngën "Video Games" në internet, i shoqëruar me një video të bërë vetë. Kënga më vonë u lëshua si audio në tetor, duke udhëhequr albumin debutues të Del Rey, Born to Die, që u lëshua në 21 janar, 2012 nëpërmjet Interscope Records. Born to Die debuoj me vendin e parë në shtatë shtet, duke përfshirë Britaninë e Madhe[2] dhe Australia. Dy këngë të tjera të albumit janë në hetet Top 10 në mbarëbotën: "Video Games" dhe "Born to Die".


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ College Yearbook. Yearbook. Vizituar në 25 janar 2012.
  2. ^ Alan Jones (6 shkurt 2012): Official Chart Analysis: Lana Del Rey album sells 117k, 43% digital. Music Week. Vizituar në 29 mars 2012.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]