Lana Del Rey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lana Del Rey
Background information
Emri i lindjesElizabeth Woolridge Grant
Gjithashtu njohur si
 • Lizzy Grant
 • Lana Del Ray
 • May Jailer ! VDEKUR
OrigjinaLake Placid, SH.B.A
Zhanret
 • këngëtare
 • tekstshkruese
 • modele
Instrument(et)
Vitet aktik2005 - prezent
Labeli
Websitelanadelrey.com

Elizabeth Woolridge Grant (e lindur në 21 qershor 1985)[6], e njohur më mirë me emrin e artit si Lana Del Rey, është një këngëtare Amerikane dhe një tekstshkruese amerikane. Muzika e saj shquhet për cilësinë e saj kinematografike dhe eksplorimin e romancës tragjike, magjepsjes dhe melankolisë, që përmban referenca për kulturën bashkëkohore pop dhe Amerikën e viteve 1950 dhe 1960.[1] Ajo është marrëse e vlerësimeve të ndryshme, duke përfshirë dy Brit Awards, dy MTV Europe Music Awards dhe një Satellite Award. Ajo ka qenë e emëruar për gjashtë çmime Grammy dhe një çmim Golden Globe.[2] Ajo gjithashtu është vlerësuar me Çmimin e Dekadës së Varietit në Variety Hitmakers Awards për "vlerësimin si një nga kantautoret më me ndikim të shekullit të 21-të".[3][4]


U rrit në pjesën veriore të Nju Jorkut, Del Rey u zhvendos në Nju Jork në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, ku ajo ndoqi kolegj dhe filloi shkrimet në muzikë dhe paraqitjet në klube.

Në korrik 2011, ajo lëshoi këngën "Video Games" në internet, i shoqëruar me një video të bërë vetë. Kënga më vonë u lëshua si audio në tetor, duke udhëhequr albumin debutues të Del Rey, Born to Die, që u lëshua në 21 janar, 2012 nëpërmjet Interscope Records. Born to Die debutoi me vendin e parë në shtatë shtete, duke përfshirë Britaninë e Madhe[7] dhe Australia. Dy këngë të tjera të albumit janë në hitet Top 10 në mbarë botën: "Video Games" dhe "Born to Die".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lana Del Ray (2010)
 • Born to Die (2012)
 • Ultraviolence (2014)
 • Honeymoon (2015)
 • Lust for Life (2016)
 • Norman Fucking Rockwell! (2019)
 • Violet Bent Backwards Over the Grass (2020)
 • Chemtrails over the Country Club (2021)
 • Blue Banisters (2021)
 • Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd (2023)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2010 Poolside Lisa Film i shkurtër
2012 Lana Del Rey Veten e saj Film i shkurtër artistik nga Interview Magazine
2013 Tropico Eve/Mary Magdalene Film i shkurtër; gjithashtu ka qënë shkrimtare dhe kompozitore

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2012 Saturday Night Live Veten e saj Episodi: "Daniel Radcliffe/Lana Del Rey"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ultraviolence". ABC News. 16 qershor 2014. Marrë më 25 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Lana Del Rey Is Rock's Saddest, Baddest Diva: Inside the New Issue". Rolling Stone. Marrë më 8 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sex, Lies, and Lana Del Rey". Maxim. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2014. Marrë më 8 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Cover Story: Lana Del Rey Is Anyone She Wants to Be". The Fader. Marrë më 8 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Iannacci, Elio (2013). "Inside the world of Lana del Rey, pop music's queen of sadcore" (PDF). Fashion. St. Joseph Communications. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 tetor 2017. Marrë më 6 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Hiatt, Brian (18 korrik 2014). "Lana Del Rey – The Saddest, Baddest Diva in Rock". Rolling Stone (1212): 44. Del Rey is four days away from her 29th birthday (for reasons she can't explain, she's usually reported to be a year younger), but looks, at the moment, like a college junior home for the summer. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Jackson, Ron (4 korrik 2008). "July 4, 2008 Post". Domain Name Journal. Marrë më 18 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); "Girl, Interrupted: Lizzy Grant Becomes Lana Del Rey". Blurt. 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2017. Marrë më 18 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Jones, Alan (2012-02-06). "Official Chart Analysis: Lana Del Rey album sells 117k, 43% digital". Music Week. Marrë më 2012-03-29. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]