Death Note (film 2017)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Death Note
Regjia ngaAdam Wingard
Skenari nga
Bazuar nëDeath Note
nga Tsugumi Ohba dhe Takeshi Obata
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDavid Tattersall
MontazhiLouis Cioffi
Muzika
Production
companies
Shpërndarë ngaNetflix Streaming Services
Data e publikimit
24 gusht 2017 (FrightFest)
25 gusht 2017 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
100 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht[a]
Buxheti$40 milion[1]

Death Note është një film thriller i krimit mbinatyror amerikan i vitit 2017 i përshtatur lirshëm nga manga japoneze me të njëjtin emër të krijuar nga Tsugumi Ohba dhe Takeshi Obata. Filmi është drejtuar nga Adam Wingard dhe skenari nga Charles dhe Vlas Parlapanides, dhe Jeremy Slater. Në film luajnë Nat Wolff, LaKeith Stanfield, Margaret Qualley, Shea Whigham, Paul Nakauchi, Jason Liles, dhe Willem Dafoe, dhe ndjek historinë e një gjimnazisti amerikan të quajtur Light Turner (portretizuar nga Wolff) i cili gjen një fletore misterioze mbinatyrore të njohur. si Death Note, i cili mund të vrasë këdo emri i të cilit shkruhet në faqet e tij, duke e përdorur atë për të vrarë kriminelët nën pseudonimin Kira, ndërsa një detektiv i fshehtë i njohur vetëm si L (i portretizuar nga Stanfield) kërkon ta gjejë atë.

Death Note u shfaq në FrightFest në Londër dhe më pas u publikua në Netflix më 25 gusht 2017. Ai mori komente shumë të përziera nga kritikët. Një vazhdim është në zhvillim, me Greg Russo të bashkangjitur për të shkruar skenarin.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seattle, Washington, gjimnazisti Light Turner ndeshet me Death Note, një fletore misterioze e lidhur me lëkurë me udhëzime që thonë se duke shkruar emrin e një personi brenda saj, ai person do të vdesë në mënyrën e përcaktuar. Light takon Ryuk, një Shinigami dhe pronari i fletores. Ryuk e bind Light të përdorë fletoren; Drita shkruan emrin e një dhunuesi dhe menjëherë pas kësaj dëshmon se ai u vra në një aksident të frikshëm. Atë natë, Light e provon përsëri, duke përdorur emrin e vrasësit të nënës së tij, Anthony Skomal, dhe mëson të nesërmen në mëngjes nga babai i tij James, një detektiv policie, se Skomal vdiq siç kishte shkruar Light. Në shkollë, Light i tregon Misa librin dhe demonstron fuqinë e tij duke vrarë një kriminel të njohur gjatë një situate pengjeje në televizion. Të dy vendosin të punojnë së bashku për të çliruar botën nga kriminelët dhe terroristët, me Light që vendos të përdorë emrin Kira (që rrjedh nga trans-literimi japonez për "Killer", në mënyrë që të drejtojë vëmendjen hetimore larg kontinentit të tyre).

Veprimet e Kirës tërheqin vëmendjen e detektivit ndërkombëtar enigmatik L, i cili nxjerr përfundimin se Kira është një student me bazë në Seattle me lidhje të ngushta me policinë dhe indirekt arrin në përfundimin se Kira mund të vrasë vetëm duke ditur emrin dhe fytyrën e viktimës së tyre. Duke punuar me James dhe policinë, L ka disa agjentë të FBI-së që gjurmojnë Light dhe të dyshuar të tjerë. Light refuzon t'i vrasë kur Mia e sugjeron atë, por së shpejti agjentët kryejnë vetëvrasje masive, gjë që Light beson se Ryuk i detyroi ta bëjnë. James kërcënon Kirën gjatë transmetimit publik, por kur ai dështon të vritet, L përballet me Light se është Kira dhe përgatit policinë që të kontrollojë tërësisht shtëpinë e Light. Light vendos të përdorë Death Note për të detyruar asistentin personal të L-së Watari të udhëtojë në Montauk, New York dhe të gjejë të dhënat e birësimit të L-së atje; Light planifikon të djegë faqen e fletores me emrin e Watari sapo të mësojë emrin e L-së për të ndaluar vdekjen e Watari, më pas të vrasë L. Mia ndihmon për të nxjerrë tinëz fletoren përpara kërkimit.

Light dhe Mia shkojnë në kërcimin e shkollës, duke përdorur ngjarjen për të hequr L-në dhe policinë. Light e rikuperon fletoren ashtu si Watari e kontakton me emrin e L-së nga jetimorja ku u rrit, por Light nuk mund ta gjejë faqen në fletore ku është shkruar emri i Watari. Watari më pas vritet nga siguria për shkelje para se të zbulojë emrin e L. Light zbulon se Mia mori faqen e Watarit, shkaktoi vetëvrasjen e agjentëve dhe ka shkruar emrin e Light në libër, e vendosur ta vriste atë në mesnatë, por ajo ofron t'i djegë faqen e tij nëse ai ia kthen fletoren asaj. Light ikën, duke i thënë Mias që ta takonte në Seattle Great Wheel. I tërbuar nga vdekja e Watari, L niset në një ndjekje personale kundër Light, ndërsa James urdhëron L të arrestohet. L e kthen në qoshe Light, por një mbështetës i Kirës, duke dëgjuar se Light është Kira, e rrëzon L-në, duke e lënë Light të ikë. Mia takohet me Light në timon dhe ata hipin në majë. Atje, Mia vjedh fletoren, por e kupton shumë vonë se ky ishte plani i Light: Light e ka shkruar vdekjen e saj në fletore, e kushtëzuar me marrjen e saj. Ryuk më pas bën që rrota të shembet, duke bërë që Mia të bjerë në vdekje, ndërsa Drita dhe fletorja bien në ujërat aty pranë. L është dëshmitar i faqes me emrin e Light në një fuçi që digjet.

Para se të takonte Mia, Light e kishte përdorur librin për të detyruar një mjek të akuzuar penalisht për ta shpëtuar atë dhe për ta vënë atë në një koma të shkaktuar nga mjekësia, ndërsa një tjetër kriminel të rimerrte Death Note dhe të vazhdonte vrasjet e Kira-s përpara se ta kthente librin në shtratin e tij, duke vrarë të dy pasi të ketë përfunduar roli i tyre. Ndërkohë, L-ja urdhërohet të heqë dorë nga çështja për sjelljen e tij të pahijshme, por në kundërshtim, ai bastis shtëpinë e Mias, gjen faqen e fletores me emrat e agjentëve dhe nxjerr në pah aftësitë e saj. Në një përshtatje histerike, ai mendon të shkruajë një emër (nënkuptohet se është i Light ). Kur Light zgjohet nga koma në një spital me James, i cili ka ardhur në përfundimin se Light është Kira, ai përpiqet të bindë James se veprimet e tij ishin "më e vogla nga dy të këqijat", duke e shtyrë Ryuk të qeshë dhe të komentojë se "njerëzit janë kaq interesantë.”

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nat Wolff si Light Turner / Kira:
  Një student i zgjuar, por i izoluar i shkollës së mesme, i cili zbulon Death Note dhe e përdor atë për të vrarë kriminelët duke shkruar emrat dhe shkaqet e vdekjes së tyre, në një përpjekje për të ndryshuar botën në një utopi pa krim dhe duke u bërë kështu seriali me famë botërore vrasësi i njohur si Kira, ndërkohë që lavdërohet dhe frikësohet nga agjencitë ligjzbatuese dhe media dhe publiku mbarëbotëror. Në kontrast të plotë me homologun e tij manga, këtij versioni të Light i mungojnë shumë nga prirjet e pamëshirshme, sadiste dhe sociopatike të origjinalit dhe përshkruhet në një Light më simpatike dhe të humanizuar. Sidoqoftë, në fund të filmit, ai tregon një anë disi më të errët, më intelektuale të personazhit të tij që nuk është ndryshe nga Light nga anime dhe manga.
 • LaKeith Stanfield si L:
  Një detektiv ndërkombëtar konsulent pa emër, shumë inteligjent dhe me famë - por edhe shoqërisht ekscentrik dhe i çuditshëm - me një të kaluar të mbuluar me mister dhe që është i vendosur të kapë "Kira" dhe t'i japë fund mbretërimit të tij të terrorit.
 • Margaret Qualley si Mia Sutton:
  Shoqja e klasës dhe e dashura e Light, e cila e ndihmon atë në masakrën e tij mbarëbotërore të kriminelëve si vigjilentja si perëndia: Kira, që përfundimisht kërkon të vrasë ata që kërkojnë t'i ndalojnë dhe duke u fiksuar në mënyrë të rrezikshme pas fuqisë së librit. Në një intervistë me io9, Adam Wingard vuri në dukje se në vend që të jetë një përshtatje e drejtpërdrejtë e personazhit manga Misa Amane, Sutton bazohet pjesërisht në cilësitë sociopatike të Light Yagami.[2]
 • Shea Whigham si Detective James Turner:
  Babai i ve i Light dhe një detektiv veteran i policisë së Seattle, i cili ndihmon L-në të gjejë Kira-n misterioze, pa e ditur se ai është djali i tij. Ndryshe nga versioni origjinal i mangës, James ka humbur gruan e tij në një krim të pafajshëm dhe ka një marrëdhënie më të tensionuar me djalin e tij.
 • Paul Nakauchi si Watari:
  Ndihmësi i L-së dhe baba kujdestar.
 • Jason Liles dhe Willem Dafoe si Ryuk:
  Një Shinigami demon (perëndi i vdekjes) dhe pronari origjinal i Death Note, i cili fillon të komunikojë me Ligjt kur merr librin dhe vëzhgon me kureshtje aktivitetet e tij si Kira me argëtim. Liles luajti personazhin me kostum, ndërsa Dafoe ofroi punën e zërit dhe kapjen e performancës për elementët e fytyrës.

Producenti Masi Oka bën një film si Detektiv Sasaki: një detektiv i policisë së Tokios që heton një nga vrasjet e Light.[3] Christopher Britton—i cili luajti Soichiro Yagami, homologun origjinal të James Turner nga manga, në dublimin anglisht të animes Death Note - shfaqet si Aaron Peltz, një ngacmues serial i fëmijëve dhe një nga viktimat e Light.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Disa dialogë të folur në spanjisht dhe japonisht.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Death Note – PowerGrind". The Wrap (në anglisht). 10 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 29 gusht 2017.
 2. ^ Trendacosta, Katharine (28 gusht 2017). "Why Netflix's Death Note Is Really an Origin Story and Where a Sequel Could Go". io9 (në anglisht). Marrë më 10 shtator 2017.
 3. ^ "Heroes' Masi Oka Appears in Netflix's Live-Action Death Note Film". Anime News Network (në anglisht). 30 nëntor 2016. Marrë më 4 dhjetor 2020.