Jump to content

L (Death Note)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
L
Personazh nga Death Note
Një cosplay nga L
Paraqitja e parëKapitulli 1: "Mërzia" (退屈 Taikutsu?)
Paraqitja e funditKapitulli 58: "Ndjenjat Brenda" (胸中 Kyōchū?)
Krijuar ngaTsugumi Ohba
Takeshi Obata
Luajtur ngaKenichi Matsuyama (filma)
Kento Yamazaki (seri televizive)
Teppei Koike (muzikal)
Lakeith Stanfield (filma amerikan)
Dubluar ngaKappei Yamaguchi (Japonisht, anime)
Shin-ichiro Miki (Japonisht)
Alessandro Juliani (Anglisht)
Informacione
NofkatRyuzaki (竜崎 Ryūzaki?)
Hideki Ryuga (流河 旱樹 Ryūga Hideki?)
Lind L. Tailor
Eraldo Coil
Deneuve
L-Prime (in L: Change the World)
Yoshio Anderson (në dramë televizive)
Lebensborn Atubia (emri i vërtetë; film amerikan)
LidhjetWatari (mbajtës)

L Lawliet (Japonisht: エル・ローライト Eru Rōraito)[1] i njohur mononimisht si L, është një personazh i trilluar në serinë manga Death Note, krijuar nga Tsugumi Ohba dhe Takeshi Obata. Ai është një detektiv enigmatik, misterioz dhe shumë i vlerësuar ndërkombëtar i këshillimit, i cili komunikon me agjencitë e zbatimit të ligjit vetëm përmes mbajtësit / ndihmësit të tij po aq të pashpjegueshëm, Watari, i cili shërben si ndërlidhës i tij zyrtar me autoritetet dhe identiteti dhe sfondi i vërtetë i të cilit mbahet sekret. Megjithëse e kaluara e tij është e mbështjellë me mister, ai ka fituar një reputacion të diskutueshëm si profektori më i madh detektiv / kriminel në botë.

Gjatë gjithë serialit, ai vëzhgon dhe spiunon aktivitetet e protagonistit të serialit, Light Yagami, një gjeni i shkollës së mesme. L përpiqet të ekspozojë Light si vrasësin famëkeq serial "Kira", i cili është përgjegjës për masakrimin e kriminelëve të profilit të lartë në të gjithë botën me anë të mjeteve të dukshme të mbinatyrshme. Ndërsa seriali përparon, loja psikologjike e mendjes së mace dhe miut midis L dhe Light intensifikohet, dhe secila bëhet e prirur të zbulojë identitetin e vërtetë të tjetrit, përmes një serie marifetesh dhe skemash të ndërlikuara, përpara se të zbulohet identiteti i tyre. Gjatë gjithë serialit, ai shërben si një petë ideologjike dhe vizuale për Light.

Në përshtatjen e anime, ai është shprehur nga Kappei Yamaguchi në japonisht,[2] dhe nga Alessandro Juliani në anglisht.[3] Ai është portretizuar nga Kenichi Matsuyama në serinë e filmit live-action, nga Kento Yamazaki në dramën televizive dhe nga Lakeith Stanfield në filmin amerikan.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tsugumi Ohba krijoi L-në si një i ri, pasi ai besonte se historia nuk do të kishte shumë interes nëse L-ja do të ishte dukshëm më e vjetër se kundërshtari i tij, Light. Për emrin e L, ai donte të përdorte një shkronjë të vetme me shumë domethënie; ai konsideroi "I" dhe "J", por përfundimisht ai zgjodhi "L" pas shqyrtimit të kujdesshëm. Ohba ia la pjesën më të madhe të modelit të L-së Takeshi Obata, artist i serialit. Obata e pyeti Ohba nëse L mund të ishte "jo tërheqës". Më pas Ohba përfshiu ide në miniaturat e tij, duke përfshirë mënyrën e uljes së L, "ai është anglez" dhe "ai është i palëkundur". Ohba shtoi detaje në lidhje me sjelljet e L dhe interesat e tij për ëmbëlsirat. Ohba e krediton Obata për modelin e karakterit. Obata komentoi se fotografitë e L nga Ohba nuk kishin çanta nën sytë e tij, dhe se ai kishte një "fytyrë të thjeshtë pa shprehje" e cila ishte shumë e dobishme. Obata e vizatoi L-në si një "të ri tërheqës" deri në kapitullin 11, kur personazhi u shfaq personalisht. Pas kapitullit 11, Obata dhe Ohba ranë dakord të kontrastonin pamjen e tij me Light.

Gjatë zhvillimit të kapitujve të hershëm të mangës, Obata kishte frikë se L do të shfaqej "aq i dyshimtë sa Light do ta dinte menjëherë se ishte L nëse ata do të takoheshin ndonjëherë". Kur redaktori i Obata i tha atij se ai dëshironte që L të kishte një fytyrë "dukej e ftohtë bazuar në kënd", Obata shtoi rrathë të zeza nën sytë e L. Përveç kësaj, Obata mendoi për një koncept "sy të vdekur", i cili përfshinte L që kishte "sy krejt të zi" dhe "kryesisht pa vetulla". Obata beson se sytë e zi zakonisht e bëjnë një person budalla, por rrathët"mprehin vështrimin e karakterit". Obata beson se modeli ngjall "një ndjenjë misteri" dhe se lexuesi nuk mund të përcaktojë mendimet e vërteta të L. Obata gjithashtu tha se rrathët nën sytë e L-së ishin të dobishme për të frymëzuar spekulime në lidhje me stilin e jetës dhe prejardhjen e tij. Veshja e dizajnuar për L ishte një këmishë dhe xhinse me mëngë të gjata të bardha "të thjeshta", për të përcjellë se L nuk e vë mendjen në zgjedhjen e veshjeve të tij. Në Death Note 13: How to Read, Ohba paraqiti një draft fillestar të përafërt të L dhe tha se, me një "shprehje të ftohtë" dhe pa rrathët nën sytë e tij, L dukej si një person tjetër.

Obata deklaroi se tiparet e veçanta të ekspozuara nga L zbulohen më mirë "gradualisht". Obata shtoi se nëse ai do të tërhiqte L duke ngrënë "male me ëmbëlsira" para se të zbulonte fytyrën e tij, ai nuk do të kishte "shumë besueshmëri si një super detektiv" dhe njerëzit do të pyesnin nëse ai ishte "i çmendur". Të dy Ohba dhe Obata zgjodhën L-në si personazhin e tyre të preferuar nga seriali, dhe shumicën e të preferuarve tanë me të parin që e shënoi atë si personazhin "më të fortë" në seri përveç Dritës, dhe të dytën për shkak të "pamjes, personalitetit, gjithçkaje". Obata tha se ai kurrë nuk mund të kishte krijuar një karakter si L dhe se i pëlqente ta vizatonte. Obata shtoi se për shkak të kësaj, L nuk ishte "i vërtetë" për të dhe se atij i pëlqente ai aspekt i karakterit.

Stili i luftimit të L është përshkruar si i ngjashëm me kapoeria. Sidoqoftë, Obata e ka mohuar ta konsiderojë këtë kur vizaton luftimet e L, duke thënë se ai ishte duke menduar për mënyrën më efektive për të goditur dikë ndërsa ishte në pranga. Ai shtoi se nëse stili i ngjan capoeira, atëherë kjo "i shton një element tjetër" dhe "që më bën të lumtur". Kur dizajnoni kopertinat e librave me ngjyra, Obata u caktonte karaktereve ngjyra për të "marrë atmosferën si duhet"; ari iu caktua L.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

L është mjaft sekret dhe komunikon vetëm me botën përmes ndihmësit të tij, Watari. Ai kurrë nuk ia tregon fytyrën botës personalisht, përkundrazi përfaqëson veten me një shkronjë të madhe L të shkruar në shkronjat "Old English MT" ose "Cloister Black". Ka më shumë të ngjarë të jetë "Cloister Black" pasi "W" i Watarit është ndryshe në "Old English MT".

Pas takimit me Dërgatën Ushtarake Japoneze, ai kërkon që dërgata ushtarake t'i referohet atij si "Ryuzaki" si një masë shtesë sigurie. Dërgata ushtarake nuk e mëson kurrë emrin e tij të vërtetë dhe nuk zbulohet as në manga dhe as në anime.

L është shumë inteligjent, megjithëse pamja e tij e çrregullt dhe e lëngshme maskon fuqitë e tij të mëdha të zbritjes dhe shumë prej tyre vënë në dyshim aftësitë e tij kur e shikojnë atë. L tenton të hamendësojë së dyti gjithçka që i paraqitet dhe është jashtëzakonisht i përpiktë dhe analitik. Ai është i mirë në mashtrimin e kundërshtarëve të tij dhe është i gatshëm të marrë masa drastike për të zgjidhur një çështje. Disa nga taktikat e tij janë mjaft të guximshme, të tilla si mbajtja e të dënuarit me vdekje Lind L. Tailor që paraqet veten në televizion drejtpërdrejt në mënyrë që të tërheqë Kira, ndërsa të tjerët duken të çuditshëm për ata që janë përfshirë, të tilla si prangosja e vetes ndaj të dyshuarit-Kira, Light Yagami. Ai gjithashtu tregohet se ka një sens të thatë humori dhe nuk është më lart duke bërë vërejtje sarkastike për njerëzit. Megjithëse ai ka tendencë të jetë i sjellshëm, për disa (siç është anëtari i dërgatës ushtarake Shuichi Aizawa), L mund të duket mohues herë pas here.

Përdorimi i mashtrimit, keqinformimit, dezinformimit dhe një njohurie analitike të natyrës njerëzore për të ndihmuar të joshur një vrasës të dyshuar në një ndjenjë të rremë sigurie dhe ndoshta ta bëjë atë pa vetëbesim mbi vetëbesimin, L ndonjëherë merr atë që dëshiron përmes kanaleve jonormale ose ndoshta kriminale. Kurdoherë që L jep përqindje për të treguar se sa dyshon një person për kryerjen e një krimi, siç është "pesë përqind", ai në fakt mund të jetë mbi nëntëdhjetë përqind i bindur për fajësinë e tyre. Megjithëse L i tregon Light se ai është ndër të dyshuarit më pak të mundshëm me një nga përqindjet më të ulta të probabilitetit, në realitet L është "mjaft i sigurt" se Light është Kira. Ndërsa Tsugumi Ohba tha duke qeshur, duke hedhur dritë mbi taktikat e L: "E vërteta është, ai është një gënjeshtar".

Ai gjithashtu ka disa çudira, të tilla si parapëlqimi për të përkulur sesa për t'u ulur, duke ngrënë vetëm ushqime të ëmbla (si ëmbëlsira, sheqerka dhe fruta) dhe duke mbajtur sende duke përdorur vetëm një gisht dhe gishtin e madh. Ai gjithashtu ka një mënyrë të pazakontë të ulur, me të dy këmbët në karrige. Ai pretendon se nëse ai ulet normalisht, aftësia e tij për të arsyetuar do të bjerë 40%. Interesante, në manga, ai shihet i ulur në dysheme me një pozë të ngjashme me atë se si dikush mediton, ndërsa mendon thellë për çështjen Kira. Ai shpesh është parë duke rregulluar objekte dhe duke grumbulluar me shumë vëmendje, ose në mënyra të tjera duke luajtur me sendet e tij kryesore ushqimore. L pothuajse gjithmonë haset gjatë kryerjes së veprimeve që konsiderohen të papërshtatshme ose të vrazhda në publik. Këto veprime / zakone përfshijnë kafshimin e thonjve të duarve, vendosjen e këmbëve në mobilje, përtypjen, përtypjen me gojë të hapur, bisedën me gojën plot dhe thirrjen e vëzhgimeve personale që mund të ofendojnë të tjerët.

Me statusin e tij si detektivi më i madh në botë, ai, si Light, ka një krenari shumë të ndjeshme, duke pasur frikë të gabojë në zbritjet dhe teoritë e tij, të dukshme përmes masave të tij drastike (torturimi i Misa dhe kufizimi i Light gjatë një kohe të panevojshme të gjatë), dhe sjellja letargjike gjatë fillimit të Yotsuba arc.

Edhe pse shpesh shihet i ulur dhe joaktiv, L ruan një aftësi të lartë atletike. L qëndroi në Angli për pesë vjet, dhe gjatë asaj kohe ai ishte kampion tenisi në England Junior Cup. Ai gjithashtu ka një aftësi për artet marciale, gjë që demonstrohet në luftën e tij të shkurtër me Light. Në kapitullin 38 të mangës, L sugjeron që edhe pse ha vetëm ushqime të ëmbla, ai mbetet nën peshë sepse truri përdor më shumë kalori nga çdo organ në trup.

Kur u pyet për përkatësinë etnike të L, krijuesi i serialit Tsugumi Ohba u përgjigj, "Unë mendoj për të si një e katërta japonez, një e katërta anglez, një e katërta rus, një e katërta francez ose italian, kështu". Ohba tha se L është personazhi më inteligjent në të gjithë serinë e Death Note sepse "komploti e kërkon atë". Ai shtoi se ai personalisht e shikon L-në si "paksa të ligë".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ohba, Tsugumi andTakeshi Obata. "Character File 2: L." Death Note: How to Read 13. Viz Media. 10.
  2. ^ Madhouse (10 tetor 2006). "l対決". Death Note. Episodi 2 (në anglisht). Nippon Television.
  3. ^ Madhouse (28 tetor 2007). "Confrontation". Death Note. Episodi 2 (në anglisht). Cartoon Network.