Ryan Gosling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ryan Gosling
Gosling më 2018
U lind në
Ryan Thomas Gosling

12 nëntor 1980
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1993–present
Bashkëshort/ëtEva Mendes (2011–present)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Ryan Gosling Thomas (lindi më 12 nëntor 1980) është një aktor kanadez. Të shquar si në filmat e pavarur, ashtu edhe në studiot kryesore të zhanreve të ndryshme, filmat e tij kanë grumbulluar një bruto në arkat botërore prej mbi 1.9 miliardë dollarë. Ai ka marrë vlerësime të ndryshme, duke përfshirë një Golden Globe Award, dhe nominime për dy Academy Award dhe një BAFTA Award.

I lindur dhe i rritur në Kanada, ai u bë i njohur në moshën 13-vjeçare si një aktor fëmijë në The Mickey Mouse ClubDisney Channel (1993–1995), dhe vazhdoi të shfaqej në programe të tjera argëtuese familjare, duke përfshirë Are You Afraid of the Dark? (1995) dhe Goosebumps (1996). Roli i tij i parë në film ishte si një neo-nazist hebre në The Believer (2001), dhe ai fitoi yll për luajtjen në dramën romantike të vitit 2004 The Notebook.

Gosling luajti në disa drama të pavarura të vlerësuara nga kritika, duke përfshirë Half Nelson (2006), për të cilën ai u nominua për Academy Award për aktorin më të mirë, Lars and the Real Girl (2007), dhe Blue Valentine (2010). Ai luajti në tre filma të zakonshëm në vitin 2011, komedinë romantike Crazy, Stupid, Love, dramën politike The Ides of March, dhe dramën aksion Drive, të cilat ishin të gjitha suksese kritike dhe komerciale. Pasi bëri debutimin e tij regjisorial me Lost River (2014), Gosling luajti në satirën financiare The Big Short (2015) dhe muzikalin romantik La La Land (2016), ky i fundit i dha atij një Golden Globe Award për aktorin më të mirë dhe një nominimi i dytë për Academy Award për aktorin më të mirë. Më tej vlerësimi u pasua me thrillerin fantastiko-shkencor Blade Runner 2049 (2017) dhe filmin biografik First Man (2018).

Grupi i Gosling, Dead Man's Bones, publikoi albumin e tyre debutues të vetëtitulluar dhe bëri turne në Amerikën e Veriut në vitin 2009. Ai është bashkëpronar i Tagine, një restorant marokenBeverly Hills, Kaliforni. Gosling është një mbështetës i PETA, Invisible Children, dhe Enough Project dhe ka udhëtuar në Çad, Ugandë dhe Kongon lindore për të rritur ndërgjegjësimin për konfliktet në rajone. Gosling është përfshirë në përpjekjet për promovimin e paqes në Afrikë për më shumë se një dekadë. Ai është në një lidhje me aktoren Eva Mendes, me të cilën ka dy vajza.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1997 Frankenstein and Me Kenny
2000 Remember the Titans Alan Bosley
2001 The Believer Danny Balint
2002 Murder by Numbers Richard Haywood
The Slaughter Rule Roy Chutney
2003 The United States of Leland Leland P. Fitzgerald
2004 The Notebook Noah Calhoun
2005 Stay Henry Letham
2006 Half Nelson Dan Dunne
2007 Fracture Willy Beachum
Lars and the Real Girl Lars Lindstrom
2010 Blue Valentine Dean Pereira Gjithashtu producent ekzekutiv
All Good Things David Marks
ReGeneration Narrator Dokumentar; gjithashtu producent
2011 Crazy, Stupid, Love Jacob Palmer
Drive The Driver
The Ides of March Stephen Meyers
2012 The Place Beyond the Pines Luke Glanton
2013 Gangster Squad Sgt. Jerry Wooters
Only God Forgives Julian Gjithashtu producent ekzekutiv
White Shadow No Vetëm producent ekzekutiv[1]
2014 Lost River No Vetëm regjisor, shkrues dhe producent
2015 The Big Short Jared Vennett
2016 The Nice Guys P.I. Holland March
La La Land Sebastian Wilder
2017 Song to Song BV
Blade Runner 2049 Officer K
2018 First Man Neil Armstrong
2022 The Gray Man Six
2023 Barbi Ken
2024 The Fall Guy Nuk është publikuar akoma TBA Post-production

Stampa:Pending films key

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vite(t) Titulli Roli Shënime
1993–1995 The Mickey Mouse Club Vetë ai 3 epizoda
1995 Are You Afraid of the Dark? Jamie Leary Epizodi: "The Tale of Station 109.1"
1996 PSI Factor: Chronicles of the Paranormal Adam Epizodi: "Dream House/UFO Encounter"
Kung Fu: The Legend Continues Kevin Epizodi: "Dragon's Lair"
Road to Avonlea Bret McNulty Epizodi: "From Away"
Goosebumps Greg Banks Epizodi: "Say Cheese and Die"
The Adventures of Shirley Holmes Sean Epizodi: "The Case of the Burning Building"
Flash Forward Scott Stuckey 2 epizoda
Ready or Not Matt Kalinsky Epizodi: "I Do, I Don't"
1997–1998 Breaker High Sean Hanlon Roli kryesor
1998 Nothing Too Good for a Cowboy Tommy Film televiziv
1998–1999 Young Hercules Hercules Roli kryesor
1998 Hercules: The Legendary Journeys Zylus Epizodi: "The Academy"
1999 The Unbelievables Josh Pilot
2005 I'm Still Here: Real Diaries of Young People Who Lived During the Holocaust Ilya Gerber Dokumentar televiziv
2015, 2017 Saturday Night Live Vetë ai (mikëpritës) 2 epizoda
2019 My Favorite Shapes by Julio Torres Blue Penguin (zëri) Film televiziv

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Peak chart positions Albumi
AUT
[2]
BEL (Vl)
[3]
FRA
[4]
SPA
[5]
SWI
[6]
UK
[7]
"Dead Man's Bones"
(with Dead Man's Bones)
2009 No
"You Always Hurt the One You Love" 2011 Blue Valentine: Original Motion Picture Soundtrack
"A Lovely Night"
(me Emma Stone)
2016 75 La La Land: Original Motion Picture Soundtrack
"City of Stars" 10
"City of Stars"
(me Emma Stone)
68 30 194 14 48 53
"—" tregon një tekje që nuk u rendit ose nuk u publikua.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ryan Gosling-Produced 'White Shadow' Acquired by IndiePix" (në anglisht). Indiewire. 26 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2015. Marrë më 26 shkurt 2015.
  2. ^ Hung, Steffen. "Discographie Ryan Gosling" (në anglisht). Austrian Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  3. ^ Hung, Steffen. "Discografie Ryan Gosling" (në anglisht). Belgium (Flanders) Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  4. ^ Hung, Steffen. "Discographie Ryan Gosling" (në frëngjisht). French Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  5. ^ Hung, Steffen. "Discography Ryan Gosling (Singles)" (në spanjisht). Spanish Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  6. ^ Hung, Steffen. "Discographie Ryan Gosling" (në anglisht). Swiss Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  7. ^ "Ryan Gosling > Artist Search". Officialcharts.com/ (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryan Gosling tek IMDb