Ryan Gosling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gosling në Festivalin e Kanës në 2014

Ryan Gosling Thomas (i lindur më 12 nëntor 1980) është një aktor kanadez dhe muzikant. Ai e filloi karrierën e tij si një yll i Mickey Mouse Club në Disney Channel (1993-95), dhe vazhdoi të dalë në programe të tjera argëtuese duke përfshirë Are You Afraid of the Dark? (1995) dhe Goosebumps (1996). Roli i tij i parë kryesor ishte si një hebre neo-nazist në filmin Believer (2001).

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Frankenstein and Me (1997)
 • Remember the Titans (2000)
 • Murder by Numbers (2002)
 • The Slaughter Rule (2002)
 • The United States of Leland (2003
 • The Notebook (2004)
 • Stay (2005)
 • Half Nelson (2006)
 • Fracture (2007)
 • Lars and the Real Girl (2007)
 • Blue Valentine (2010)
 • All Good Things (2010)
 • Regeneration (2010)
 • Crazy, Stupid, Love (2011)
 • Drive (2011)
 • The Ides of March (2011)
 • The Place Beyond the Pines (2012)
 • Gangster Squad (2013)
 • Only God Forgives (2013)
 • White Shadow (2013)
 • Lost River (2014)
 • The Big Short (2015)
 • The Nice Guys (2016)
 • La La Land (2016)
 • Song to Song (2017)
 • Blade Runner 2049 (2017)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryan Gosling at IMDb

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]