Jump to content

Gladiator (film 2000)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gladiatori' është një film epik me regji të Ridley Scott, me aktorët Rusell Ira Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed. Filmi doli ne kinematë amerikanë në 5 maj te 2000.

Filmi nisi xhirimet në janar të 1999 dhe xhirimet në eksterier u zhvilluan në Marok, Tunisi, Itali dhe Malta. Ndërsa në interier u zhvilluan në Los Angeles në studiot e Universal Pictures.

Regjisori dhe prodhuesit e filmit i kërkuan bashkisë së Romës të xhironin disa skena dyluftimi brenda Koloseut, por bashkia refuzoi për arsye se amfiteatri ishte në fazë rikonstruksioni kështu që skenografia e Koloseut u realizua në Tunizi për 19 jave.

Filmi mbaroi xhirimet në maj te 1999, dhe buxheti për filmin ishte 103 milion $.

Dyluftimi me barbaret, skena në fillim të filmit u xhirua në Britaninë e madhe duke përfituar nga leja e shtetit britanik për shkatërrimin e pyllit. Aktori Oliver Reed vdes pak para mbarimit te xhirimeve dhe pjesët e tjera u realizuan nepermjet teknikave dixhitale.

Box Office (Fitimet)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përfundim të xhiros botërore filmi nxori 456.640.000 milion $, i dyti në renditje pas Mission impossible.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]