Quantum of Solace

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Quantum of Solace
Qos-teaser.jpg
Viti 2008
Regjia Marc Forster
Prodhimi Michael G. Wilson
Barbara Broccoli
Skenari Ian Fleming (Personazhet)
Michael G. Wilson (Përmbajtjen)
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Daniel Craig
Mathieu Amalric
Olga Kurylenko
Gemma Arterton
Judi Dench
Jeffrey Wright
Giancarlo Giannini
Muzika David Arnold
Kinematografia Roberto Schaefer
Montazhi Matt Chesse
Rick Pearson
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Metro-Goldwyn-Mayer
Columbia Pictures
Data e daljes në kinema 31 tetor 2008 (BM, EI)
14 nëntor 2008 (NA)
19 nëntor 2008 (AUS)
Kohëzgjatja 106 min.
Shteti
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Casino Royale (2006)
Pasohet nga Skyfall (2012)


Box office
Fitimi
Fitimi 586,090,727 $
  ShBA   168,368,427 $
  Internacional   417,722,300 $
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 50
Buxheti
Buxheti 200 million $ [1]
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: )

Quantum of Solace (2008) është filmi i 22-të i James Bond-it nga EON Productions, shfaqur në Britaninë e Madhe31 tetor 2008 dhe në Amerikën Veriore14 nëntor 2008. Është vazhdimi i filmit të vitit 2006 Casino Royale, drejtuar nga Marc Forster, dhe përfshin paraqitjen e dytë të Daniel Craig si James Bond.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.