Casino Royale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Casino Royale

Viti 2006
Regjia Martin Campbell
Prodhimi Barbara Broccoli
Michael G. Wilson
Skenari Ian Fleming
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Daniel Craig
Eva Green
Mads Mikkelsen
Judi Dench
Jeffrey Wright
Muzika David Arnold
Kinematografia Phil Meheux
Montazhi Stuart Baird
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Metro-Goldwyn-Mayer
Columbia Pictures
Data e daljes në kinema Global:
14 nëntor 2006
United Kingdom:
16 nëntor 2006
Shtetet e Bashkuara:
17 nëntor 2006
Kanadaja:
17 nëntor 2006
Australia:
7 dhjetor 2006
Kohëzgjatja 144 min
Shteti
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Die Another Day (2002)
Pasohet nga Quantum of Solace (2008)


Box office
Fitimi
Fitimi US$594,239,066 [1]
  ShBA  
  Internacional  
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 42
Buxheti
Buxheti US$150 million[2]
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: 28 nëntor 2008)

Casino Royale është filmi i 21-të të James Bond-it. Paraqitja e parë të James Bond-it të ri Daniel Craig. Premiera e filmit ishte më 14 nëntor 2006, së pari herë në kino filmi u shfaq më 16 nëntorBritaninë e Madhe, më 17 nëntorShBA dhe më 22 dhe 23 nëntorGjermani dhe Zvicër.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Casino Royale box office". Box Office Mojo. Marrë më 2006-11-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Box Office History for James Bond Movies". The Numbers. Marrë më 2007-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Casino RoyaleInternet Movie Database


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.