Jump to content

Eva Green

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eva Green

Eva Gaëlle Green (Frëngjisht: [ɡʁin]; Suedisht: [ˈɡɾeːn][ˈɡɾeːn];[1] lindi më 6 korrik 1980) është një aktore dhe modele franceze. Ajo e ka filluar karrierën e saj në teatër para se të ishte në filmin debutues në vitin 2003 të Bernardo Bertolucci-t The Dreamers. Ajo arriti njohje ndërkombëtare, kur u shfaq si Sibylla, Mbretëresha e Jeruzalemit në historinë epike të Ridley Scott, Kingdom of Heaven (2005), dhe portretizuar si Bond girl Vesper Lynd në filmin e James Bond Casino Royale (2006). Në vitin 2006, Green mori çmimin BAFTA Rising Star Award.

Që nga viti 2006, Green ka marrë pjesë në filma të pavarur si Cracks (2009), Womb (2010), dhe në Perfect Sense (2011). Gjithashtu është shfaqur në seritë televizive Camelot (2011), dhe ka luajtur Angelique Bouchard në versionin e  Tim Burton për Dark Shadows (2012). Në vitin 2014, ajo ka luajtur Artemisia në vazhdimin e 300 , 300: Rritja e Perandorisë (2014), dhe Ava Lord në vazhdimin e Sin City të Frank Miller dhe Robert Rodriguez Sin City, : A Dame to Kill For (2014). Ajo luajti dhe në seritë televizive horror nga Showtime,  Penny Dreadful (2014-16). Performanca e saj në seritë i dha asaj perzgjedhjen si aktoren më të Mirë në një Seri Televizive – Dramë në 73rd Golden Globe Awards.

Jeta e hershme dhe edukimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Green u lind dy minuta më herët se motra e saj binjake, Joy. Ajo është e bija e Marlène Jobert, aktore, dhe Walter Green, një dentist. Babai i saj ka luajtur në film, paraqitet në Robert Bressons'film Au Hasard Balthazar. Babai i saj është i suedeze, franceze, dhe Gjuhë. paraardhësve të tyre, dhe me anë të tij ajo është e madhe-mbesa e franceze Gjuhë. kompozitor Pali Le Flem.[2] nëna e Saj, një vendas i frëngjisht Algjeri, më vonë u transferua në Qytetet e Francës. E gjelbër është Hebre, siç është nëna e saj (e Sephardic Hebre trashëgimisë).[3][4][5] Eva e ka përshkruar veten si "një laike Jude, të cilët kurrë nuk morën pjesë në sinagoga si një vajzë";[6] ajo ka thënë "unë të ndjehen si një qytetar i botës. Jeta dhe kinemasë nuk kanë kufij."[7] të Gjelbër i ka përshkruar familja e saj si "borgjeze", dhe ka thënë që motra e saj është shumë e ndryshme prej saj. e Gjelbër është e natyrshme që është e errët bjonde, ajo ka lyer flokët e saj të zezë, pasi që ajo ishte 15 vjeç. frëngjisht-suedeze aktorja Marika Gjelbër është tezen e saj. 1980 pop-star Elsa Lunghini saj është kushëriri i parë, përmes nënave të tyre, siç është aktorja Joséphine Jobert, përmes babait të saj dhe të Gjelbër e nënës.[8][9][10]

E saj tezeve mbiemri "i Gjelbër" është suedeze dhe të theksuara "kokërr/greyne"; atë nuk e kanë origjinën nga anglisht fjala "të gjelbër" (ngjyra), e cila është "grön" në suedisht. "Gjelbër" është nxjerrë nga suedeze fjala "gren", që do të thotë (pemë) e degës.

Green e konsideron veten nerdy: "Kur njerëzit më takojne për herë të parë, i dukem e ftohtë... e mbaj veten të distancuar, dhe mendoj se kjo është arsyeja pse më tërheq aktrimi. Më lejon të vesh një maskë". Asaj i pëlqen të jetojë vetëm, dhe ne llogari të sajë, jeton një jetë të qetë kur s'është duke punuar. Kur u pyet në një intervistë se cfarë gjëje do ti surprizonte njerëzit për tipin e saj, ajo u përgjigj: "Mendoj se njerëzit do të suprizoheshin kur të mesonin se me pelqen më shumë të rrij në shtëpi. S'më pëlqejnë klubet ose partyt e cmendura. Mbas një dite xhirimi, më pëlqen të vij në shtëpi dhe të qetësohem anës zjarrit me një gotë verë dhe një libër të mire. E mërzitshme huh?"[11] Ajo ka shprehur interes në balcamosje dhe entomology. Ajo koleksionon kafka të ruajtura dhe insekte.[12][13]

Green ka shprehur interesin për tu kthyer në teatër. Ajo thotë se ajo nuk ka plane për të punuar në Hollywood me kohë të plotë, sepse, "problemi me Hollywood-in është se studiot janë super të fuqishme, ato kanë shumë më tepër pushtet se sa regjizorët. Ambicia ime në këtë moment është vetëm për të gjetur një skenar të mirë". Ajo ka shtuar se në Hollywood do ta caktonin në një rol si një femme fatale.

Green mbështet UNICEF-in.

Pasi ka luajtur në vitin 2014 një spiritualiste në seritë televizive  Penny Dreadful, ajo foli rreth anës së saj shpirtërore. Green tha se edhe pse nuk është fetare, ajo besojn në të mbinatyrshmen. "Po, ka forca të tilla", ka komentuar ajo në shtyp.[14]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 The Dreamers Isabelle
2004 Arsène Lupin Clarisse de Dreux-Soubise
2005 Kingdom of Heaven Sibylla
2006 Casino Royale Vesper Lynd
2007 Golden Compass Serafina Pekkala
2008 Franklyn Emilia Bryant / Sally
2009 Cracks Miss G
2010 Womb Rebecca
2011 Perfect Sense Susan
2012 Hijet E Errëta Angelique Bouchard
2014 300: ngritja e një Mbretërie Artemisia
Bardhë Zog në një Prapambetje Eva Connors
Shpëtimi Madelaine
Sin City: A Dame to Kill For Ava Zoti
Në vitin 2016 Miss Peregrine në Shtëpi për Fëmijët e Veçantë Miss Alma LeFay Peregrine
Në vitin 2017 Euforia Emilie
Bazuar në një Histori e Vërtetë Elle Pas-prodhimit të
2019 Dumbo Colette Marchant Xhirimi
Viti Titulli Roli Shënime
2011 Camelot Morgan Pendragon 10 episode
2014-16 Penny Tmerrshme Vanessa Ives 24 episode

Çmime dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Year Award Category Nominated work Result Ref.
2004 17th European Film Awards Jameson People's Choice Award for Best Actress The Dreamers Kandidat/e [15]
2005 2005 Teen Choice Awards Choice Movie: Love Scene Kingdom of Heaven(shared with Orlando Bloom) Kandidat/e
Choice Movie: Liplock Kandidat/e
2007 60th British Academy Film Awards BAFTA Rising Star Award Casino Royale Fitues/e
4th Irish Film & Television Awards Best International Actress Kandidat/e
2007 National Movie Awards Best Performance by a Female Actress Kandidat/e
33rd Saturn Awards Best Supporting Actress Kandidat/e
12th Empire Awards Best Female Newcomer Fitues/e
2015 2015 Fangoria Chainsaw Awards Best TV Actress Penny Dreadful Kandidat/e
19th Satellite Awards Best Actress – Television Series Drama Kandidat/e
5th Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Drama Series Kandidat/e
2016 73rd Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Drama Kandidat/e
6th Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Drama Series Kandidat/e
2016 Fangoria Chainsaw Awards Best TV Actress Fitues/e
2017 2017 Fangoria Chainsaw Awards Kandidat/e [16]
2017 Teen Choice Awards Choice Fantasy Movie Actress Miss Peregrine's Home for Peculiar Children Kandidat/e [17]
 1. ^ "eftekasat.net". eftekasat.net. 6 korrik 1980. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2013. Marrë më 30 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Le Flem's family genealogy [1] Arkivuar 3 tetor 2013 tek Wayback Machine Article published in Ouest-France, 24 January 2007 : "Fifteen days after her husband, Lennart Green, Jeanne Green-Le Flem [...] died Friday aged 95 [...]. The ceremony took place in the privacy of the family [...] her daughter, actress Marika Green, her granddaughters Joy and Eva Green [...] and her daughter in law Marlene Jobert. Madame Green-Le Flem, daughter of [French] composer Paul Le Flem, was buried in the family vault in the cemetery of Vieux-Marché [near the city of Lannion, Brittanny, France].
 3. ^ Elizabeth Day, "Eva Green interview: Playing evil", The Guardian, 4 June 2011
 4. ^ Telle mère, quelle fille Arkivuar 19 mars 2012 tek Wayback Machine Error in webarchive template: Check |url= value. Empty. , Novembre 2010, Par Sophie Carquain, Madame, Le Figaro
 5. ^ Berg, Roger; Chalom Chemouny; Franklin Didi (1971). Guide juif de France. Éditions Migdal. fq. 402. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Eva Green: ‘I don’t want to be put in a box marked Weird Witch’
 7. ^ Les Pieds-noirs, Emmanuel Roblès, (P. Lebaud, Paris: 1982), 137: "Marlène Jobert est née également à Alger, mais peut-on la considérer comme une pied-noir"
 8. ^ Biographie de Elsa Lunghini Arkivuar 23 mars 2012 tek Wayback Machine www.universalmusic.fr
 9. ^ Elsa bio: biographie de stars Arkivuar 20 mars 2011 tek Wayback Machine Error in webarchive template: Check |url= value. Empty. www.gala.fr, Gala Magazine
 10. ^ "Joséphine Jobert - Ados.fr". tele.ados.fr. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2016. Marrë më 2017-03-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Exclusive EvaGreenWeb.com Q&A with Eva Green – Part II". evagreenweb.com. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2014. Marrë më 24 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "GQ&A: Eva Green". GQ. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 7 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Eva Green: "I'm Basically An Old Lady" – ShortList Magazine". ShortList Magazine. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Belfast Telegraph – Eva Green shares spiritual side Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine Retrieved 13 August 2014
 15. ^ "Eva Green - Awards - IMDb". IMDb.com. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Never mind Oscar, here's the 2017 FANGORIA Chainsaw Awards Nominees Ballot!". FANGORIA®. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2017. Marrë më 14 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Ceron, Ella (19 qershor 2017). "Teen Choice Awards 2017: See the First Wave of Nominations". Teen Vogue. Marrë më 19 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)