Jump to content

Sin City (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sin City
Sin Siti
Sin City
Regjia ngaFrank Miller
Robert Rodriguez

Regjisori mysafir: Quentin Tarantino
Shkruar ngaFrank Miller - Graphic Novels ( Comic )
ProdhuesiBob Weinstein
Harvey Weinstein
Luajnë
MuzikaJohn Debney

Kompania prodhuese
Data e publikimit
2005
Kohëzgjatja
124
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Buxheti40,000,000 $
Fitimi158,753,820 $

Sin City është një film amerikanë të vitit 2005 prej Robert Rodriguez, xhiruar sipas stripitFrank Miller.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marvi një djalosh brutal, ish-fotografi Dvig dhe ish-polici Hartigan jetojnë në qytetin e quajtur Sin Siti (Sin City), ku organet e rendit janë të korruptuara dhe rrugët e qytetit janë vdekjeprurese. Marvi gjurmon vrasin e Goldit, një vajzë e cila ishte vrarë në shtratin e tij. Në këtë kohë Dving-it i duhet të fshehe vrasjen e rastësishme të një polici që i kishte ndodhur. Polici Hartigan gjendet në rrezik jete, për shkakë të burgosjes për një krim që nuk e kishte bërë.