Sin City (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
SIN CITY (Film).png
Titulli shqip: Sin City
Sin Siti
Titulli origjinal: Sin City
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 2005
Gjatja (PAL-DVD): 124 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: Dimension Films
Zhanri: Krimi, Dramë, Romancë, Thriller, Aktion
Premiera (Kino/Video): 1 prill 2005
Për moshën: 18
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 40,000,000 $
Fitimi: 158,753,820 $
Realizues teknik
Regjia: Frank Miller
Robert Rodriguez

Regjisori mysafir: Quentin Tarantino
Autori: Frank Miller - Graphic Novels ( Comic )
Producenti: Bob Weinstein
Harvey Weinstein
Kompozitori: John Debney
Kamermani:
Prerja:
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)

{{{Ç}}}


Sin City është një film amerikanë të vitit 2005 prej Robert Rodriguez, xhiruar sipas stripitFrank Miller.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marvi një djalosh brutal, ish-fotografi Dvig dhe ish-polici Hartigan jetojnë në qytetin e quajtur Sin Siti (Sin City), ku organet e rendit janë të korruptuara dhe rrugët e qytetit janë vdekjeprurese. Marvi gjurmon vrasin e Goldit, një vajzë e cila ishte vrarë në shtratin e tij. Në këtë kohë Dving-it i duhet të fshehe vrasjen e rastësishme të një polici që i kishte ndodhur. Polici Hartigan gjendet në rrezik jete, për shkakë të burgosjes për një krim që nuk e kishte bërë.


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.