Devon Aoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Devon Aoki lindi më 10 gusht 1982New York City, New York, ShBA. Është një aktore dhe fotomodele amerikane.

Devon Aoki u rrit në Kaliforni. Ati i saj ishte sportist olimpike në mundje dhe nëna e saj ishte projektuese stolit. Devon ka prejardhës nga Japonia, Gjermania und Anglia.

Me 13 vjet filloi ajo të punoi si modele. Ajo është shfaqur në reklamat e SunSystems, Toyota, l'Oréal dhe disa firma të tjerë.

Me rolin e saj në filmin 2 Fast 2 Furious si Suki u bë Devon edhe si aktore e njohur. Filmat tjerë të saj janë D.E.B.S. si Dominique, në Sin City si Miho dhe në DOA: Dead or Alive si Kasumi.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]