Olga Kurylenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Olga Kurylenko
Ольга Куриленко
Ольга Куриленко.jpg
Olga Kurylenko
Emri: Olga Kurylenko
Ditëlindja: 14 nëntor 1979[1]
Vendlindja: Berdyansk, Ukraina SSR, Bashkimi Sovjetik (tani Ukraina)
Role të shquar: Camille Montes në Quantum of Solace
Filma & seriale 
 shquar:
Hitman (2007)
Max Payne (2008)
Quantum of Solace (2008)
Gjatësia: 5 ft 10 in (1.78 m)[2]
Kombësia: Ukrainase

Olha Kostyantynivna Kurylenko (Ольга Костянтинівна Куриленко) lindi më 14 nëntor 1979Berdyansk, Ukraina SSR, Bashkimi Sovjetik. Olga është modele dhe aktore ukrainase. Ajo është më e njohur si Bond vajza në pjesën e 22-të të James Bond-it Quantum of Solace dhe si ngushëllim edhe për karakterin e portretizuar Nika Boronina në pėrshtatjen e video lojës Hitman. Që nga viti 2001 ajo mban shtetësinë franceze.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Olga Kurylenko ka lindur në Berdyansk, Ukrainë. Babai i saj Kostyantyn Kurylenko është Ukrainas. Nënëa Marina Alyabusheva është një mësuese e gjuhës ruse dhe Belarusiane, ka lindur në Irkutsk Oblast, Rusi[3][4][5].

Fëmijërinë e kaluar më shumë me varfëri, ajo një apartament e ka ndarë me dajën, hallën, gjyshërit dhe kushërinjtë e saj. Ajo nuk mbante rroba të reja dhe të shtrenjta për shkak të varfërisë ajo vishej me veshje të copëtuara. "Unë nuk mund të posedojë ndonjë gjë, në thelb. Unë nuk mund të posedojë ndonjë nga kërkesat si rroba, këpucë, shtretër, veshjet për shkolla - sepse nëna ime nuk mund ti blej ato [Olga, në fëmijërinë e saj]"[6].

Kurylenko kur ishte tre vjeç prindërit e saj u divorcuan, duke e lënë atë të rritet nga nëna e saj. Kurylenko rrallë herë ka pasur kontakt me të atin e saj, duke e takuar atë për herë të parë kur ajo ishte 8 vjeç dhe më vonë përsëri kur ajo ishte 13 vjeç [3][7].

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Olga Kurylenko Online • www.olga-kurylenko.net • Home of the new Bond Girl!
  2. ^ Olga Kurylenko Height
  3. ^ a b Yanina Sokolovskaya (18 janar 2008): New Bond girl was discovered in a subway while on holidays with her mother in Moscow (Russian). Izvestia. Arkivuar nga Origjinali në 13 janar 2013. Vizituar në 4 shtator 2008.
  4. ^ Olena Talaeva (2 shkurt 2008): Maryna Alyabusheva does not want to move to Paris (Ukrainian). Gazeta.ua.
  5. ^ Campbell, Lori (2008-11-02). Bond girl Olga Kurylenko was picked out by Daniel Craig. Mirror.co.uk. Retrieved 2008-11-14. 
  6. ^ http://www.olga-kurylenko.org/quotes.php
  7. ^ Quantum of Solace: Olga Kurylenko on being the latest, beautiful Bond girl. Telegraph. 2008-10-24. Retrieved 11 November 2008. "The French capital has been the actress's home for 12 years, since she left Ukraine as a 16-year-old modeling hopeful in 1996." 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]