Olga Kurylenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olga Kurylenko
Ольга Куриленко
U lind në14 nëntor 1979
KombësiaUkrainase
Gjatësia1.76 cm (1 in)[1]
TitulliOlga Kurylenko

Olga Kostyantynivna Kurylenko (Ukrainisht: О́льга Костянти́нівна Куриле́нко; lindi 14 nëntor 1979), është aktore dhe modele franceze me prejardhje ukrainase.[2] Ajo filloi karrierën si aktore në vitin 2005.[3] Ajo pati sukses në rolin e saj si Nika Boronina në filmin Hitman (2007) pastaj rriti famë duke luajtur në filmin Quantum of Solace (2008).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurylenko ka lindur në Berdyansk, Ukrainë. Babai i saj Kostyantyn Kurylenko është ukrainasë, dhe nëna e saj, Marina Alyabusheva, e cila mëson artn, është ruse me prejardhje bjelloruse.[4][5][6].

Prindërit e saj u divorcuan kur ishte tre vjeçe dhe u rrit vetëm me nënën. Ajo pati kontaktë me babain e saj për herë të parë kur i kishte tetë vjet dhe më vonë kur ishte trembëdhjetë vjet.[4]

Fëmijërinë e kaluar më shumë me varfëri, ajo një apartament e ka ndarë me dajën, hallën, gjyshërit dhe kushërinjtë e saj. Ajo nuk mbante rroba të reja dhe të shtrenjta për shkak të varfërisë ajo vishej me veshje të copëtuara. "Unë nuk mund të posedojë ndonjë gjë, në thelb. Unë nuk mund të posedojë ndonjë nga kërkesat si rroba, këpucë, shtretër, veshjet për shkolla - sepse nëna ime nuk mund ti blej ato [Olga, në fëmijërinë e saj]"[7].

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olga Kurylenko morri nënshtetësinë franceze në vitin 2001. Ajo u martua me fotografinë Cedric van Mol në vitin 2000,[8] por çifti u divorcuan katër vite më vonë. Ajo u martua me sipërmarrësinë amerikanë i telefonave Damian Gabrielle në vitin 2006,[9] por ata u divorcuan në fund të vitin 2007.[10] Kurylenko dhe Max Benitz kanë një djalë i cili u lind më 3 tetor 2015.[11]

Që nga viti 2018, Kurylenko jetoi në Londër, me djalin e saj dhe të dashurin e saj, aktorin Ben Cura.[12]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Regjisor/e Shënime
2005 L'Annulaire Iris Diane Bertrand
2006 Paris, je t'aime Vampire Vincenzo Natali Segment: Quartier de la Madeleine
2006 The Serpent Sofia Eric Barbier
2007 Hitman Nika Boronina Xavier Gens
2008 À l'est de moi The Russian prostitute Bojena Horackova
2008 Max Payne Natasha Sax John Moore
2008 Quantum of Solace Camille Montes Marc Forster
2009 Kirot Galia Danny Lerner
2010 Centurion Etain Neil Marshall
2011 There Be Dragons Ildiko Roland Joffé
2011 There Be Dragons Ildiko Roland Joffé
Land of Oblivion Anya Michale Boganim Gjithashtu producente ekzekutive
2012 Erased Anna Brandt Philipp Stölzl
To the Wonder Marina Terrence Malick
Seven Psychopaths Angela Martin McDonagh
2013 Oblivion Julia Rusakova Harper Joseph Kosinski
2014 Vampire Academy Ellen Kirova Mark Waters
The November Man Alice Fournier/Mira Filipova Roger Donaldson
The Water Diviner Ayshe Russell Crowe
2015 A Perfect Day Katya Fernando León de Aranoa
Momentum Alex Farraday Stephen S. Campanelli
2016 The Correspondence Amy Giuseppe Tornatore
2017 The Death of Stalin Maria Yudina Armando Iannucci
Gun Shy[13] Sheila Simon West
2018 Just a Breath Away (Dans la brume) Anna Daniel Roby
The Man Who Killed Don Quixote Jacqui Terry Gilliam
Mara Kate Fuller Clive Tonge
Johnny English Strikes Again Ophelia David Kerr
Perandori i Parisit Baronesha Roxane e Giverny Jean-François Richet
2019 L'intervention Jane Anderson Fred Grivois
The Room Kate Christian Volckman
The Courier Korrierja Zackary Adler
The Translators Katerina Anisinova Rėgis Roinsard
2020 The Bay of Silence Rosalind Paula van der Oest
2021 Sentinelle[14] Klara Julien Leclercq
Black Widow[15] Antonia Dreykov / Taskmaster Cate Shortland
2022 Vanishing Alice Denis Dercourt Film koreano-francez[16]
White Elephant Vanessa Flynn Jesse V. Johnson
The Princess Kai Le-Van Kiet
High Heat Ana Zach Golden
2024 Thunderbolts Film has yet to be released Antonia Dreykov / Taskmaster Jake Schreier In Production
TBA Empires of the Deep Film has yet to be released Michael French
Scott Miller
Post-production

Telivision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Regjisori/e Notes
2001 Largo Winch Carole serial televiziv (Epizodi 1 : "Contessa Vanessa")
2006 Le porte-bonheur Sophia Laurent Dussaux film televiziv
2007 Suspectes Eva Pirès miniserie televiziv (7 epizoda)
2010 Tyranny Mina Harud John Beck Hofmann serial televiziv (5 epizoda); gjithashtu skenare
2012 Magic City Vera Evans Mainly Ed Bianchi
Simon Cellan Jones
serial televiziv (16 epizoda)
2014 Mission Control transmetuese e lajmeve NASA Will Ferrell Epizodi 13: Go Home
2020 Wonderland, the girl from the shore Alice Hervé Hadmar 6 epizoda
2022 Treason Kara Yusova miniseri televizive (5 epizoda)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Olga Kurylenko Height". Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2016. Marrë më 16 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Revealed: Cruise nearly killed while filming in Iceland - Icenews, April 12, 2013
 3. ^ Oblivion's Olga Kurylenko Arkivuar 17 tetor 2014 tek Wayback Machine, Los Angeles Confidential magazine (2013)
 4. ^ a b Sokolovskaya, Yanina (2008-01-18). "New Bond girl was discovered in a subway while on holidays with her mother in Moscow". Izvestia. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2013. Marrë më 2008-09-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Talaeva, Olena (2 shkurt 2008). "Maryna Alyabusheva does not want to move to Paris". Gazeta.ua. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Campbell, Lori (2008-11-02). "Bond girl Olga Kurylenko was picked out by Daniel Craig". Mirror.co.uk. Marrë më 2008-11-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2009. Marrë më 17 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ Agence de photographes Arkivuar 25 qershor 2008 tek Wayback Machine. CJuliette.
 9. ^ "The Ukranian girl discovered on Moscow's metro who grew up to become Bond's sexiest co-star yet". Daily Mail. London. 14 janar 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Olga confirms she recently ended a relationship in December 2007 Arkivuar 22 tetor 2012 tek Wayback Machine. The Times of India. (11 dhjetor 2007). Retrieved 4 September 2011.
 11. ^ "Bond girl Olga Kurylenko is a new mother". The Belfast Telegraph. 3 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2016. Marrë më 18 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "There Can't Be A Female Bond". Metro. 3 tetor 2018. Marrë më 3 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Saban Films Acquires Simon West's 'Gun Shy' Starring Antonio Banderas". Deadline (në anglisht). Marrë më 8 qershor 2017.
 14. ^ "Sentinelle". Netflix (në anglisht). Marrë më 5 shkurt 2021.
 15. ^ "Black Widow: Olga Kurylenko To Appear In Scarlett Johansson-Led Marvel Film (Exclusive)". The Direct (në anglisht). 2 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021.
 16. ^ Jo Ji-young (23 shkurt 2022). "[공식] 유연석X올가 쿠릴렌코 韓·佛 프로젝트 '배니싱', 3월 개봉 확정" [[Official] Yoo Yeon-seok X Olga Kurylenko Korean-French project 'Banishing' confirmed for release in March] (në koreanisht). Sports Chosun. Marrë më 23 shkurt 2022 – nëpërmjet Naver.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]