Giuseppe Tornatore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Giuseppe Tornatore (lindi më 27 maj 1956 në Bagheria, Sicili, Itali) është një regjisor italian i filmit.

Kur ishte në moshën 33 vjeçare fitoi me filmin e tij të dytë Nuovo cinema Paradiso (angl. Cinema Paradiso) çmimin Oskar për film të huaj. Ai po ashtu fitoi çmime edhe në festivalet e filmit në Kanë dhe Venedik.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Il camorrista (1986)
  • Nuovo cinema Paradiso (1987)
  • Stanno tutti bene (1990)
  • La domenica specialmente (1991)
  • Una pura formalità (1994)
  • L'uomo delle stelle (1995)
  • La leggenda del pianista sull'oceano (1998)
  • Malèna (2000)
  • La sconosciuta (2006)
  • Baaria (2009)
  • L'ultimo gattopardo: Ritratto di Goffredo Lombardo (2010)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Str rightmost/ Giuseppe Tornatore në IMDb