The Princess (film aksion 2022)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Princess
Regjia ngaLe-Van Kiet
Shkruar nga
 • Ben Lustig
 • Jake Thornton
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaLorenzo Senatore
MontazhiAlex Fenn
MuzikaNatalie Holt

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
1 korrik 2022
Kohëzgjatja
94 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$26 milion[1]

The Princess është një film aksion thriller amerikane i vitit 2022 me regji të Le-Van Kiet dhe luan Joey King në rolin kryesor me Dominic Cooper, Olga Kurylenko, dhe Veronica Ngo. Filmi fokusohet në një princeshë me vullnet të fortë, e cila lufton për të mbrojtur familjen e saj dhe për të shpëtuar mbretërinë, kur i padituri i saj, një sociopat mizor me të cilin ajo refuzon të martohet, synon të marrë mbretërinë.

The Princess, u lansua në Hulu më 1 korrik 2022,[2] mori vlerësime të përziera në pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan performancën e King, por kritikuan skenarin.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi zhvillohet në një mbretëri mesjetare të sunduar nga një Mbret dhe Mbretëresha e tij, të cilët kanë dy vajza, Princeshën titullare dhe motrën e saj më të vogël Violet. Me miratimin e qetë të Mbretëreshës, Princesha u trajnua në artet luftarake nga Linh, mbesa e Khai, një nga këshilltarët e Mbretit. Meqenëse mbretëresha nuk lindi djem, mbreti kishte ndërmend të martonte Princeshën me Julius, djalin e pamëshirshëm të një diplomati mbretëror, i cili përçmon mbretërimin paqësor të Mbretit për shkak të besimit të tij se një mbret "i fortë" duhet të sundonte me një grusht të hekurt. . Princesha e la atë në altar dhe si rezultat, Julius, gruaja e tij me kamxhik Moira dhe një bandë mercenarësh brutalë e morën kështjellën me forcë, duke kapur familjen mbretërore dhe mbajtësit e tyre.

Princesha është mbyllur në majën e kullës më të lartë të kështjellës së saj për të pritur martesën e saj të detyruar me Julius. Kur dy mercenarë hyjnë dhe përgatiten ta përdhunojnë, ajo i vret dhe niset për të shpëtuar familjen e saj. Pasi ajo vret disa mercenarë në rrugën e saj, Julius dhe Moira më në fund alarmohen dhe dërgojnë njerëzit e tyre pas saj. Ajo u shmanget ndjekësve të saj dhe takohet me Linh, i cili i ka shpëtuar pushtimit të kështjellës dhe bashkohet në luftën e saj. Ndërsa përpiqen të arrijnë te kanalizimet, rrugës për në birucat, ata janë të detyruar të luftojnë Moira dhe Linh qëndron prapa për ta ngecur. Princesha liron familjen e saj, por ata dhe Linh kapen shpejt dhe sillen para Julius. Kur ajo vazhdon t'i rezistojë atij, Julius vendos të çimentojë pretendimin e tij për fronin duke u martuar me Violetën. Kur Princesha lufton, ajo hidhet në liqenin e afërt të kështjellës për t'u mbytur, ndërsa Linh dhe Violet arratisen përmes një dere sekrete.

Princesha shpëton nga rënia me jetën e saj dhe kthehet fshehurazi në kështjellë, ku ribashkohet me Linh dhe Violet. Të tre pajisen me armë në një depo sekrete, dhe Princesha dhe Linh luftojnë me mercenarët, ndërsa Violet liron Khai-n; megjithatë, Violet shpejt zbulohet dhe kapet. Linh plagoset ndërsa luftonte me Julius, por Princesha vret Moira dhe e përfshin atë në një luftim të vetëm. E dobësuar dhe e gjunjëzuar, ajo kalon kohën e saj, ndërsa Julius gëzohet përpara se të përgatitet për ta vrarë. Në momentin e duhur, ajo rrëmben shpatën e Juliusit dhe ia preu kokën. Më në fund, i bindur për forcën dhe përkushtimin e së bijës, Mbreti e bën atë trashëgimtare të fronit dhe dekreton që gratë e mbretërisë të lejohen të zgjedhin rrugën e tyre në jetë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, Katelyn Rose Downey shfaqet si Violet, motra e Princeshës, Kristofer Kamiyasu luan Khai, xhaxhain e Linh, dhe Fergus O'Donnell shfaqet si Kurr, një nga ushtarët e Julius. Antoni Davidov dhe Todor Kirilov paraqiten përkatësisht Lideri Merc dhe Heavy Merc.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 tetor 2020, 20th Century Studios fitoi të drejtat për skenarin e specifikave të Ben Lustig dhe Jake Thornton The Princess, me Hulu të vendosur për të shpërndarë. Original Film i Neal H. Moritz bashkëprodhoi filmin me 20th Century dhe Derek Kolstad, Joey King (i cili u luajt si aktore kryesore[4]), Lustig dhe Thornton shërbyen si producentë.[4] Më 12 nëntor 2021, Le-Van Kiet u shpall si regjisor i filmit.[5]

Lansimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 nëntor 2021, The Princess u vendos të dilte në verën e vitit 2022 në Hulu në Shtetet e Bashkuara,[5]Disney+ ndërkombëtarisht.[6] Më 12 prill 2022, u zbulua se filmi do të dilte më 1 korrik 2022.[2][3] dhe në Star+ në Amerikën Latine më 22 korrik 2022.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikueshmëria e audiencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Whip Media, The Princess ishte filmi i tretë më i transmetuar në të gjitha platformat, në Shtetet e Bashkuara, gjatë javës nga 1 korriku 2022 deri më 3 korrik 2022,[7] dhe i 4-ti gjatë javës së 8 korrikut 2022 , deri më 10 korrik 2022.[8]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi mban një miratim prej 61% bazuar në 85 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 5.5/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet thotë: "Joey King është një yll i besueshëm aksioni dhe princeshë, por ajo meriton një mbretëri më të mirë se ky mjet i pabarabartë që rëndohet nga një skenar i ngathët dhe vlerat e dobëta të prodhimit."[9] Metacritic, i caktoi filmit një rezultat prej 43 nga 100, bazuar në 18 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[10]

Scott Mendelson i Forbes e gjeti The Princess si një film solid aksion dhe e komplimentoi konceptin e tij, duke bërë disa krahasime me ekskluzivitetin e filmit Die Hard, ndërsa vlerësoi performancën e Joey King dhe sekuencat e veprimit.[11] Jesse Hassenger i Consequence e gjeti filmin qesharak dhe vlerësoi premisën e tij, duartrokiti regjinë e Le-Van Kiet, duke thënë se regjisori ofron shumë sekuenca veprimi në një drejtim të furishëm, ndërsa thotë se performancat e aktorëve arrijnë të jenë të fuqishme.[12] Andy Crump i Paste e vlerësoi filmin 7.4 nga 10, vlerësoi performancën e anëtarëve të kastit, duke thënë se Joey King ofron një performancë të ashpër në të gjithë filmin, komplimentoi koreografinë përmes sekuencave të veprimit dhe tha Le-Van Kiet, Ben Lustig dhe Jake Thornton ia doli të sigurojë një film aksion me një patriarkalitet sfidues femëror në drejtimin dhe skenarin.[13] Jennifer Green nga Common Sense Media e vlerësoi filmin me 3 nga 5 yje, vlerësoi përshkrimin e mesazheve pozitive dhe modeleve të roleve, duke përmendur fuqizimin dhe guximin e femrave, dhe komplimentoi përfaqësimet e ndryshme të personazheve dhe origjinës së tyre.[14] Brian Tallerico i RogerEbert.com e vlerësoi filmin me 2 nga 4 yje, tha se performanca e Joey King arrin të jetë elementi më i mirë i filmit dhe i gjeti disa nga sekuencat e veprimit argëtuese, por tha se filmi nuk arrin të sigurojë një skenar që është mjaft krijues.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Princess Box Office Collection". boxofficeupdates.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2022. Marrë më 1 shtator 2022.
 2. ^ a b "20th Century Studios (@20thcentury) Tweeted: Don't get in her way. The Princess starts streaming July 1 on @Hulu". Twitter (në anglisht). 20th Century Studios. 12 prill 2022. Marrë më 12 prill 2022.
 3. ^ a b c d e Lash, Jolie (12 prill 2022). "Joey King's 'The Princess' Gets July Premiere Date on Hulu". TheWrap (në anglisht). The Wrap News Inc. Marrë më 12 prill 2022.
 4. ^ a b Fleming, Mike Jr. (30 tetor 2020). "20th Century Studios & Hulu Land Joey King-Attached Spec 'The Princess'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 13 janar 2022.
 5. ^ a b 20th Century Studios (12 nëntor 2021). "The Princess is an irreverent action movie set in a fairy tale world. @JoeyKing stars as a young royal who is more comfortable with a sword than a tiara and must save her kingdom from ruthless mercenaries. Directed by Le-Van Kiet and coming to @Hulu in 2022" (në anglisht). Marrë më 7 prill 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 6. ^ Grater, Tom (12 nëntor 2021). "Disney+ Confirms Movies Heading To Star Internationally In 2022: 'Romeo & Juliet' Reimagining 'Rosaline', Action Pic 'The Princess' & Thriller 'No Exit'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 13 janar 2022.
 7. ^ "'Stranger Things,' 'Doctor Strange' Sequel Top Weekly Whip Media Streaming Charts – Media Play News" (në anglishte amerikane). 6 korrik 2022. Marrë më 2022-10-05.
 8. ^ "'Stranger Things,' 'Doctor Strange' Sequel Again Top Weekly Whip Media Streaming Charts – Media Play News" (në anglishte amerikane). 12 korrik 2022. Marrë më 2022-10-05.
 9. ^ "The Princess" (m) (në anglisht). Marrë më 2 korrik 2022.
 10. ^ "The Princess" (movie) (në anglisht). Marrë më 2 korrik 2022.
 11. ^ Mendelson, Scott. "'The Princess' Review: Joey King Saves Herself In Terrific 'Die Hard' Clone". Forbes (në anglisht). Marrë më 2022-07-01.
 12. ^ "The Princess Review: The Raid By Way of Tangled, With a Kick-Ass Joey King". Consequence (në anglishte amerikane). 2022-07-01. Marrë më 2022-07-01.
 13. ^ "The Princess Reigns". pastemagazine.com (në anglisht). 2022-06-30. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2022. Marrë më 2022-07-01.
 14. ^ "The Princess Movie Review | Common Sense Media". www.commonsensemedia.org (në anglisht). Marrë më 2022-07-01.
 15. ^ Tallerico, Brian. "The Princess movie review & film summary (2022) | Roger Ebert". www.rogerebert.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-01.